Hronek

Obránce Filip Hronek byl z českého pohledu hlavní postavou nedělního programu NHL, který zahrnoval celkem tři zápasy. Při výhře Detroit Red Wings nad Dallas Stars 4:3 si připsal dvě asistence. Jednu z nich si schoval na poslední minutu, v níž dovršil svůj skvělý večer útočník Anthony Mantha, který dal všechny góly domácích.

Zvláštní zápas prožil brankář Petr Mrazek. Proti suverénovi základní části minulého ročníku si připsal jen deset zákroků, vedle toho třikrát inkasoval, ale i to stačilo na výhru Carolina Hurricanes nad Tampa Bay Lightning 4:3 po prodloužení.
Hronkův podíl na Manthově fantazii
Těsnou porážku o jediný gól, která byla pro tým třetí od začátku sezony ve stejném počtu utkání, si připsal Dallas. Se stejnou bilancí, ale skóre 3:12 při nule na bodovém kontě, jsou na tom hůře v Západní konferenci jen San Jose Sharks.
Stars přitom s trochou nadsázky porazil jediný hráč. Roope Hintz a Tyler Seguin zajistili hostům dvougólové vedení po první třetině a zdálo se, že tak naplní roli favorita zápasu a oslaví první body v sezoně.
Opak byl ale pravdou. Ve druhé části rozjel svůj brankostroj Mantha a do poloviny utkání vyrovnal, když na druhém jeho gólu se podílel svou první nahrávkou večera Hronek.
Už po 15 sekundách třetí dvacetiminutovky Mantha dokonal obrat. Za půl minuty sice bleskově kontroval druhým gólem v utkání Hintz, jenže Mantha měl v zásobě ještě jeden trumf. V čase 59:06 rozhodl poté, co Dylan Larkin vyhrál buly na Hronka a ten nabil střelci večera nádhernou přihrávkou.
"Samozřejmě jsem už před startem sezony pomýšlel na metu 30 gólů v sezoně," podotkl Mantha. "Ale s takovým startem by to třeba mohlo být ještě lepší."
"Je vážně zábava být s ním na ledě, když hraje takhle," pochvaloval si Larkin.
Mantha se stal prvním hráčem Red Wings, který dal alespoň čtyři góly, od kanonády Johana Franzena, který na začátku února 2011 zamířil do sítě Ottawa Senators dokonce pětkrát. O hlavní hvězdě zápasu nemohlo být pochyb, ale Hronek byl vyhlášen po Hintzovi tou třetí.
Slovenský obránce ve službách hostů Andrej Sekera na jeden gól nahrál, útočník Radek Faksa nebodoval.

Mantha rozhodl čtyřmi brankami o výhře Detroitu

Mrázek má cenný skalp
Další prohra Lightning, druhá po sobě od úvodní jasné výhry nad Florida Panthers (5:2), se zrodila za zajímavých okolností. Carolina s českým gólmanem Mrázkem mezi tyčkami měla v utkání naprosto drtivou střeleckou převahu. Na střely na branku vyhráli Hurricanes 44:13, přesto museli i o třetí výhru v sezoně bojovat nad rámec základní hrací doby.
Lightning si totiž v první dvacetiminutovce vypracovali dvougólové vedení, přestože inkasovali jako první už po 74 sekundách, kdy se trefil Brett Pesce. O obrat se postarali Tyler Johnson, Kevin Shattenkirk v přesilovce a Steven Stamkos.
Jenže pak to přišlo. Zbytek zápasu včetně prodloužení vyhráli domácí na střely sotva uvěřitelných 27:2, z toho pak druhou třetinu 16:0. Naposledy Carolina nedopustila za celou třetinu ani jedinou střelu týmu Colorado Avalanche zkraje února 2004. Góly na kontě Hurricanes přesto přibývaly jen pomalu.
Ve 34. minutě snížil v početní výhodě Erik Haula, ze stejné situace pak vyrovnal Dougie Hamilton a v čase 61:53 pak dokonal obrat rozhodujícím gólem Jaccob Slavin.
Curtis McElhinney tak skvělé vystoupení proti bývalému týmu s celkem 40 zákroky nedovedl při premiéře v dresu Lightning do vítězného konce.
"Byla to Curtisova show," ocenil kouč poražených Jon Cooper. "On byl jediným naším hráčem, který v posledních dvou třetinách opravdu něco předvedl. Je moc špatné, že před ním jsme nehráli lépe."
"Tohle byl z naší strany hrozný zápas," ulevil si Stamkos. "Pokud nezměníme některé věci, může to být pro nás hodně těžký rok. Až příliš spoléháme na gólmana, naše přesilovky a nahrávky. Dobrou zprávou je, že jsou za námi zatím jen tři zápasy."
Carolina začala sezonu třemi výhrami poprvé ve své historii, pokaždé přitom otáčela skóre z nepříznivého stavu a stala se v tomto ohledu 13. týmem historie, kterému se to za úvodní tři zápasy sezony podařilo. Jen Los Angeles Kings (1988-89) a Nashville Predators (2005-06) se to pak povedlo dokonce čtyřikrát.
"Není zrovna ideální, když si musíte pokaždé tak hrábnout, abyste se vrátili do zápasu," podotkl domácí trenér Rod Brind'Amour. "Ale pro nás je to rozhodně dobrý start do sezony."
Deset zákroků Mrázka je nejméně v podání gólmana, který odchytal celý zápas a vychytal výhru, od počinu Jaroslava Haláka v barvách New York Islanders proti Buffalo Sabres (8. února 2015). Halák jich tehdy zaznamenal osm.
Výhru slavil také útočník Martin Nečas, na straně poražených hrál Ondřej Palát, ani jeden z nich ale nebodoval.

Slavin rozhodl v prodloužení o vítězství Caroliny

Islanders na druhý pokus uspěli
New York Islanders vstoupili do sezony domácí porážkou 1:2 s Washington Capitals, ale v neděli si spravili chuť, když přehráli Winnipeg Jets 4:1. Islanders po bezbrankové první třetině rozhodli ve druhé části, kterou vyhráli 3:1. Až teprve po třech jejich zásazích se prosadili hosté, postaral se o to Patrik Laine.
Josh Bailey a Anthony Beauvillier si v dresu vítězů připsali shodně po gólu a asistenci. Thomas Greiss v jejich brance stihl 35 zákroků, z toho 15 už během úvodního dějství.
"Přesně takhle potřebujeme hrát. Takhle vypadá naše identita," pochvaloval si Bailey. "Hráli jsme tvrdě po celé ploše, byli těžko prostupní v obraně a vytvářeli si šance. Našli jsme také cestu, jak dát pár gólů."
Islanders tak potěšili svého kouče Barryho Trotze, jenž odkoučoval zápas číslo 1608 v NHL a předstihl bývalého trenéra klubu Ala Arboura, když se posunul na třetí místo historie. Trotz má bilanci 811-596-141 a navrch byl u 60 remíz.
Winnipeg na startu sezony při čtyřzápasovém tripu po arénách soupeřů prohrál druhý ze tří odehraných zápasů.