Faksa

Radek Faksa byl hlavní hvězdou zápasu mezi Dallasem a Arizonou, v němž gólem a asistencí pomohl k výhře 3:1. Skóroval i Tomáš Hertl, jehož gól pomohl San Jose Sharks k vítězství 5:2 nad Montrealem. Ve čtvrtém utkání po sobě dokázal bodovat útočník Jakub Voráček, jenž se podepsal asistencí pod jasnou výhru Philadelphia Flyers nad Florida Panthers 5:1. Na straně poražených si v závěru zápasu připsal čtvrtou asistenci v sezoně zkušený forvard Radim Vrbata.

První hvězdou zápasu byl ale vyhlášen gólman vítězů Michal Neuvirth, který pochytal 40 střel. Lukáš Sedlák druhou trefou v ročníku pomohl k další výhře Columbusu. Pátou výhru ze šesti odehraných zápasů si připsal tým New Jersey. Devils bez bodového příspěvku útočníka Pavla Zachy přetlačili v nájezdech Tampa Bay Lightning 5:4, v dresu poražených skóroval Ondřej Palát.
Debut v NHL má za sebou nováček Martin Nečas, jenž slavil výhru Carolina Hurricanes na ledě Edmonton Oilers.
Dallas Stars - Arizona Coyotes 3:1
Faksa pobyl na ledě dohromady jen necelých 12 minut, přesto mu to stačilo k tomu, aby uzmul v utkání hlavní pozornost na sebe. V čase 5:17 otevřel skóre po spolupráci s Mattiasem Janmarkem. "Jen jsem mu poslal puk na středu hřiště, on předvedl krásnou akci a já byl pak silný před brankou, takže jsem se dostal k dorážce. Byl jsem šťastný, že to spadlo do branky," popsal Faksa.

Krátce po polovině utkání si pak Faksa připsal nahrávku, když na 2:0 pro domácí zvýšil Dan Hamhuis. Zatímco Dallas se zvedá a vyhrál potřetí z posledních čtyř utkání, Arizona stále čeká jako poslední celek soutěže na výhru a na kontě má pouze jediný bod. I kvůli 15 úspěšným zásahům domácího gólmana Bena Bishopa ve třetí třetině.
"Měli jsme tam pár obrovských šancí, někteří z kluků měli před sebou prázdnou branku a mohli vyrovnat," mrzelo kouče Coyotes Ricka Toccheta. "Musíme se rvát dál, abychom se z toho dostali."
New Jersey Devils - Tampa Bay Lightning 5:4 po nájezdech
Palát byl s pěti pokusy mezi tyče nejaktivnějším střelcem hostů a tato aktivita mu přinesla třetí gól sezony, když v přesilovce posunul střelou z mezikruží svůj tým do vedení 2:1 poté, co Devils udeřili jako první. Houpačka ve vývoji skóre se tak naplno rozjela, ještě do první přestávky vedli 3:2 Devils, ale po druhé třetině odcházeli do kabin za stavu 3:4.

Ve třetí sérii nájezdů rozhodl Kyle Palmieri, jenž už v předchozím průběhu vyrovnával na 2:2. V dresu vítězů mohl slavit i český útočník Zacha. Poté, co byli společně s Marcusem Johanssonem a Jimmym Hayesem odstaveni na začátku druhé třetiny minulého utkání proti New York Rangers ze sestavy a sotva si tak vychutnali těsnou výhru 3:2, absolvovalo celé trio posezení s koučem Johnem Hynesem.
Zacha tentokrát dostal znovu velký prostor a strávil na ledě přes 16 a půl minuty. Těsnou porážku nedokázali odvrátit při svém druhém startu sezony bek Andrej Šustr, ani slovenský gólman Peter Budaj, jenž dostal v brance floridského týmu příležitost poprvé v sezoně a připsal si 30 zákroků.
Speciální kapitolu píše Nikita Kucherov, který skóroval i v sedmém utkání sezony a svou bilanci vylepšil na 12 bodů (8+4). Čtyřiadvacetiletý ruský forvard se díky své trefě stal podle Elias Sports Bureau teprve šestým hráčem od sezony 1943/44, jenž dokázal skórovat v sedmi utkáních po sobě od začátku ročníku. Přehledu vévodí slavná trojice Mario Lemieux (Pittsburgh Penguins, 12 zápasů, 1992/93), Mike Bossy (New York Islanders, 10 zápasů, 1984/85) a Wayne Gretzky (Edmonton Oilers, osm zápasů, 1983/84).
San Jose Sharks - Montreal Canadiens 5:2
Hertl byl už ve čtvrté minutě u vedoucího gólu, když po jeho přihrávce načal své mimořádné představení Logan Couture. Ten si nakonec připsal dvě branky a dvě finální přihrávky. Hertl svou druhou trefou sezony zvyšoval při přesilovce ve druhé třetině na 3:1, když ho našel Joe Thornton a český forvard velmi šťastně tečoval puk za záda gólmana Careyho Price, čímž ho dokonale oklamal. Hertlova trefa se nakonec ukázala také jako vítězná. Sharks porazili Montreal ve své hale pojedenácté za sebou.

Philadelphia Flyers - Florida Panthers 5:1
Neuvirth chytal podruhé v sezoně a ve čtyřicítce jeho zákroků bylo hned několik z kategorie vynikajících. Možná ten zcela zásadní, který mohl změnit vývoj zápasu, přišel na začátku 28. minuty, kdy při přečíslení dvou na jednoho zakončoval Vrbata, jenže Neuvirth mu sebral radost a odmítl tak vyrovnání skóre na 1:1.
Následně uběhlo jen pár vteřin a obránce Shayne Gostisbehere zvýšil na 2:0, čímž otevřel svůj střelecký účet v sezoně. Voráček byl hned u první trefy zápasu, kterou obstaral na začátku 22. minuty Sean Couturier. Vrbata nahrával na gól Jamie McGinna, který ale znamenal snížení na 1:4 až v 57. minutě.
Winnipeg Jets - Columbus Blue Jackets 2:5
Columbus vyhrál již počtvrté za sebou a Sedlák si svůj druhý gól připsal v posledních třech utkáních Blue Jackets. V úterý mu na úspěšný zásah stačily dva střelecké pokusy a necelých 10 minut na ledě. Prosadil se ve 39. minutě, kdy zvyšoval už na 4:1. Při nahození před branku od zadního hrazení mu ke gólu notně pomohl gólman Steve Mason v brankovišti Jets, jenž si kotouč srazil za brankovou čáru. V dresu Columbusu, který vyrovnal pátou výhrou ze šesti utkání svůj nejlepší start do sezony z ročníku 2009/10, bodovalo celkem 11 hráčů.

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 4:5 po prodloužení
Drama večera přinesl atraktivní souboj v Madison Square Garden, kam zavítali obhájci Stanley Cupu Pittsburgh Penguins. Phil Kessel a Carl Hagelin zajistili v první dvacetiminutovce hostům vedení 2:0, ale domácí nerezignovali a ve druhé třetině jim stačil dvě a půl minuty dlouhý úsek k obratu na 3:2. Ještě před druhou přestávkou vyrovnal Patric Hornqvist.
Přesně po 48 minutách hry už zase domácí vedli zásluhou Michaela Grabnera, jenže 56 vteřin před koncem základní hrací doby nachytal při hře bez brankáře Sidney Crosby bekhendem od zadního hrazení Henrika Lundqvista a zajistil prodloužení. V něm korunoval svůj velký večer v čase 60:58 Evgeni Malkin a ke třem asistencím přidal i gólovou trefu, která byla vítězná.
Zatímco Penguins si po dvou úvodních porážkách na startu sezony, mezi něž patřil i potupný debakl 1:10 v Chicagu, připsali čtvrtý úspěch z posledních pěti vystoupení, Rangers patří překvapivě mezi nejhorší celky ligy. Úterní prohra pro ně byla již čtvrtou v pořadí a šestou ze sedmi odehraných zápasů. "Právě teď je to pro nás trochu výzva, abychom se zvedli a dali se dohromady, ale tahle parta je velmi zodpovědná a pracuje mimořádně tvrdě. Jsem si proto jistý, že pokud budeme dělat všechny ty věci, které nyní děláme, budeme brzy na správné cestě," prohlásil kouč Rangers Alain Vigneault.
Výsledky dalších úterních zápasů:
Washington Capitals - Toronto Maple Leafs 0:2
Ottawa Senators - Vancouver Canucks 0:3
Edmonton Oilers - Carolina Hurricanes 3:5
Nashville Predators - Colorado Avalanche 4:1
Vegas Golden Knights - Buffalo Sabres 5:4 po prodloužení
Washington podruhé za sebou nebodoval, když podlehl Torontu. Hned svůj první start v sezoně přetavil ve vychytanou nulu při vítězství 3:0 v Ottawě švédský gólman ve službách Canucks Anders Nilsson.
Až na čelo Západní konference se vyšplhali Golden Knights, kteří sice promarnili s Buffalem vedení 4:1, ale nakonec rozhodl v prodlužení svou druhou trefou v utkání David Perron. Nashville si připsal třetí výhru z posledních čtyř zápasů, když porazil Colorado. Avalanche naopak zůstali podruhé za sebou bez bodů.
Teprve čtvrtý start v sezoně proměnila Carolina v cennou výhru na ledě Edmontonu. Byl u toho také Martin Nečas, který má za sebou v 18 letech premiéru v NHL. Brněnský odchovanec, jenž byl letos dvanáctkou draftu, odehrál uprostřed třetího útoku šest minut a 54 sekund, jednou ztratil a jednou získal puk a jinak se do statistik nezapsal.

1. Logan Couture (SJS): 2 góly, 2 asistence, 1 plusový bod
2. Evgeni Malkin (PIT): 1 gól, 3 asistence, 3 plusové body
3. Michal Neuvirth (PHI): 1 inkasovaný gól, 40 úspěšných zákroků