Voracek

Čtyři zápasy se odehrály v pátek v NHL. Čeští hokejisté se v nich prosadili tentokrát pouze prostřednictvím nahrávek, ne všechny však pomohly k bodovému zisku jejich mužstev.
Největší českou stopu zanechal jako již poněkolikáté Jakub Voráček. Osmadvacetiletý forvard týmu Philadelphia Flyers se díky dvěma nahrávkám vrátil do čela nejlepších nahrávačů ligy před Joshe Baileyho z New York Islanders. Flyers ale prohráli na ledě Buffalo Sabres 2:4.

Michael Frolík pomohl asistencí Calgary Flames, kteří se museli proti mužstvu Montreal Canadiens znovu obejít bez Jaromíra Jágra, v dresu vítězů se pod rozhodující gól podepsal Tomáš Plekanec. Jakub Vrána pomohl Washington Capitals k bodu na ledě týmu Arizona Coyotes.
Buffalo Sabres - Philadelphia Flyers 4:2
Buffalo v domácí hale KeyBank Center ukončilo sérii tří porážek, přesto zůstává i nadále druhým nejhorším týmem ligy a nejhorším celkem Východní konference. Flyers naproti tomu po sérii šesti výher prohráli dva duely z posledních tří.
Domácí útočník Jack Eichel se stal vůbec prvním hráčem historie Sabres, kterému se podařilo zaznamenat dvě trefy do prázdné branky v jednom utkání, když soupeř sáhl při snaze o vyrovnání ke hře bez brankáře.
Ta první přišla v čase 58:53 a znamenala gól na 3:1, jenže Shayne Gostisbehere o 35 sekund později dokázal ještě snížit. Vteřinu před vypršením základní hrací doby se pak Eichel trefil znovu.
Voráček, který asistoval u obou gólů poražených, tak posunul počet svých asistencí od začátku ročníku již na 36. V bodování celé ligy je se 44 body pátý, vedoucí Nikita Kucherov z týmu Tampa Bay Lightning má na kontě o šest bodů více.

Calgary Flames - Montreal Canadiens 2:3
Byron Froese dal první gól po téměř dvou letech a načal tak jízdu Canadiens ke třetí výhře Montrealu z posledních čtyř utkání, Calgary naopak zaváhalo po dvou předchozích úspěších s Vancouver Canucks a St. Louis Blues.
Canadiens vedli Ve Scotiabank Saddledome už 3:0 a výhru nakonec i díky 21 zákrokům, jež předvedl Carey Price, udrželi. "Pokaždé, když vyhrajete, je to fajn pocit. A stejně dobře se pak cítíte i následující den," pochvaloval si Froese.
Plekanec díky nahrávce na třetí - a nakonec i vítězný - gól Montrealu, který dal Brendan Gallagher, vylepšil svou bilanci v ročníku na 16 bodů ze 35 odehraných utkání za čtyři přesné zásahy a 12 přihrávek.
Micheal Ferland a Matthew Tkachuk se sice v posledních 11 minutách postarali o snížení, na body už ale Flames nedosáhli. A další zápas je čeká až ve čtvrtek.
"Nikdy nechcete, aby vás čekala pauza po takové porážce," prohlásil Tkachuk. "Teď bude sice snadné vypnout a užívat si se svými blízkými všeho kolem Vánoc, ale až se vrátíme zpátky, tuhle porážku si musíme dobře pamatovat. Tohle by neměl být standard, který náš tým předvádí."
V dresu poražených scházel ve druhém utkání po sobě Jaromír Jágr.

Arizona Coyotes - Washington Capitals 3:2 po prodloužení
Coyotes ukončili sérii sedmi porážek, při níž posledních šest utkání vůbec nebodovali, trochu překvapivě proti Capitals. Ti jsou přitom na dobré vlně a před pátečním večerem vyhráli čtyřikrát v řadě a také 11 z posledních 13 zápasů.
Vrána byl hned u vedoucí trefy zápasu, kterou ve druhé třetině obstaral T.J. Oshie. Český forvard nejprve sám zakončoval, místo očekávané dorážky pak ale zvolil parádní zadovku na úspěšného střelce.
Pro hosty se dlouho vše vyvíjelo dobře, když jim Evgeny Kuznetsov ve 45. minutě vrátil vedení, zdálo se, že budou odjíždět jako vítězové. Jenže V čase 58:59 vyrovnal Christian Fischer. A Clayton Keller 27 sekund před koncem prodloužení rozhodl.

Florida Panthers - Minnesota Wild 4:2
Tahoun domácích Jonathan Huberdeau sice dal po přihrávkách Aleksandera Barkova dva zásadní góly, jimiž ve třetí třetině pomohl k obratu z 1:2 na konečných 4:2, přesto pro sebe titulky uzmul někdo jiný.
Pětadvacetiletý forvard Connor Brickley totiž do sestavy Panthers naskočil na poslední chvíli až po rozbruslení před zápasem jen díky tomu, co zranění v horní polovině těla nepustilo do hry Jamieho McGinna.
A byl to právě Brickley, kdo zareagoval nejrychleji na vyraženou střelu, kterou vyslal Keith Yandle, a v čase 51:14 dal vítězný gól. Pro autora teprve třetí v této sezoně a čtvrtý celkem v kaariéře v NHL
"Je opravdu těžké ty pocity vyjádřit slovy," přiznal Brickley. "Ale i tohle je za tím, když jste profesionálem. Musíte dělat, co dělat máte. A být připraavený bez ohledu na okolnosti. Byl jsem nadšený, že jsem nakonec tu šanci hrát dostal."

1. Jonathan Huberdeau (FLA): 2 góly, plus/minus 2, 3 střely, čas na ledě 18:20
2. Clayton Keller (ARI): 1 gól, 1 asistence, plus/minus 1, 6 střel, čas na ledě 19:37, vítězný gól v prodloužení
3. Jack Eichel (BUF): 2 góly, plus/minus 2, 5 střel, čas na ledě 18:10