slovak roundup 0307

Hodně vydatný byl sobotní večer v NHL. V celkem 12 zápasech se to hemžilo českými příspěvky. David Krejčí byl opět hrdinou Boston Bruins, když rozhodl až v poslední minutě o jejich těsné výhře 3:2 nad Ottawa Senators. V pátém startu v lize oslavil premiérový gól obránce Libor Hájek a přispěl tak k výhře New York Rangers nad New Jersey Devils 4:2. Mezi střelce se při výhrách svých celků zapsali rovněž David Kämpf (Chicago Blackhawks) a Tomáš Nosek (Vegas Golden Knights), jenž i nahrával.

Po dvou asistencích zaznamenali i Tomáš Hertl, jenž tak pomohl San Jose Sharks k výstupu na vrchol Západní konference, a uzdravený Jakub Voráček, který se vrátil do akce po dvou vynechaných zápasech Philadelphia Flyers kvůli zranění v dolní části těla. V aréně suveréna ligy, jímž jsou hráči Tampa Bay Lightning, si v dresu Detroit Red Wings připsali po nahrávce Filip Zadina a Filip Hronek. Brankář Petr Mrázek vychytal důležitou výhru Carolina Hurricanes na ledě Nashville Predators.
Boston bodoval i podevatenácté
Bruins se stejně jako v předchozích třech vystoupeních hodně zapotili, ale i proti nejhoršímu celku soutěže opět dosáhli na výhru.
Brady Tkachuk sice dokonal v úvodu třetí části obrat Senators na 2:1, ale ve 49. minutě vyrovnal Chris Wagner. Jen 44,7 sekundy před závěrečnou sirénou pak přišla Krejčího chvíle, když těsně před brankovištěm tečoval pokus Dantona Heinena z mezikruží.
Boston tak zvládl dokonale šestizápasovou domácí sérii a v TD Garden prodloužil vítěznou šňůru již na deset utkání. Celkem pak Bruins prodloužili bodovou sérii na 19 zápasů (15-0-4), což je druhý nejlepší zápis jejich bohaté historie. Naposledy vyšli naprázdno 19. ledna při porážce 2:3 s Rangers.
"Je to samozřejmě moc pěkné číslo, ale my to bereme zápas za zápasem," prohlásil Krejčí. "Víme, o co hrajeme. Byl to z naší strany povedený finiš, ale myslím, že hned zítra máme další zápas, nemám pravdu? Potřebujeme si odpočinout, abychom byli opět připravení," vyhlížel Krejčí nedělní duel v Pittsburghu.
Bruins se parádní kousek s vítězným gólem v poslední minutě podařil ve druhém utkání za sebou, když v předešlém souboji zdolali Florida Panthers 4:3 a udeřili gólově v poslední minutě dokonce dvakrát.
Vítězný gól v 60. minutě ve dvou utkáních za sebou dali Bruins jako teprve čtvrtý celek v historii, sami to dokázali vůbec poprvé.

Krejčího branka proti Ottawě

Hájkova gólová premiéra
Jen do pátého zápasu v nejlepší lize světa musel čekat na první gól jednadvacetiletý obránce Hájek.
A schoval si ho na důležitou chvíli prestižního souboje rivalů Rangers a Devils. Oběma týmům sice zůstanou zapovězeny vyřazovací boje o Stanley Cup, ale jejich vzájemný duel má vždy svůj náboj.
A ještě o to více, že oba celky dlouho čekaly na výhru. Rangers prohráli před sobotou šestkrát v řadě, Devils pětkrát.
Hosté začali lépe a vedli po první třetině 2:0. Ve 39. minutě ale snížil Ryan Strome a hned v nástupu do třetího dějství Hájek zpoza kruhů, kde ho skvěle našel Chris Kreider, povedenou ranou vyrovnal.
Vladislav Namestnikov pak dovršil otočku Rangers a do prázdné branky potvrdil jejich úspěch v čase 59:50 druhou trefou v utkání Strome.
Hájek od draftu 2016 nedostal ani jedinou šanci v Tampě, ale před rokem ho získali Rangers, do jejichž sestavy se nyní naplno prosadil. Otázkou ale je, kdy přidá další starty, neboť ve třetí třetině ze zápasu odstoupil kvůli vykloubenému ramenu po souboji s Blakem Colemanem.

Hájkova první branka v NHL

Kämpf pomohl udržet Chicago nad vodou
V Dallasu se při těsném vítězství 2:1 ve prospěch hostujících Blackhawks odehrálo vše podstatné během první třetiny.
Kämpf otevřel skóre čtvrtým gólem sezony již na začátku šesté minuty, ale už o 73 sekund později kontroval Alexander Radulov.
V čase 19:24 zařídil vítězný gól Alex DeBrincat, pro něhož šlo již o 37. úspěšný zásah v sezoně a mezi kanonýry ligy je na dělené šesté příčce.
Pro Chicago šlo o ohromně důležité body, neboť hosté si tak udrželi alespoň malou naději na play off. Dallas je navíc jedním z týmů v dosahu na pozicích dvou divokých karet. Na Stars ztrácí Blackhawks osm bodů, na tým Minnesota Wild sedm.
"Bylo to skoro jako hokej v play off," prohlásil brankář vítězů Corey Crawford, jenž si připsal 26 zákroků. "Hned od prvního vhazování se hrálo hodně intenzivně. Všichni naši kluci byli naplno ve hře a předvedli skvělé věci. Tohle byla vážně povedená výhra."

Kampf se trefil proti Dallasu

Hertl pomohl San Jose do čela
Jediný sobotní zápas, v němž nestačilo k určení vítěze základních 60 minut hry, odehráli Sharks s Blues. San Jose vyhrálo 3:2 po prodloužení a Hertl k tomu výrazně přispěl.
Sharks, kteří hráli o posun na vedoucí příčku Západní konference před Calgary Flames, sice inkasovali jako první, ale ještě do první přestávky otočil skóre dvěma trefami v rozmezí tří minut a 10 sekund Timo Meier. Poprvé se prosadil v přesilovce, podruhé pak krátce před odchodem do kabin a Hertl si připsal 30. nahrávku sezony.
Koncovka druhého dějství ale vyšla pro změnu Blues a Brayden Schenn v početní výhodě zajistil tři sekundy před druhou pauzou stav 2:2.
Ten nakonec vydržel až do prodloužení. V čase 63:21 rozhodl o druhém bodu pro domácí Kevin Labanc, další asistenci přidal Hertl a svou bilanci v životní sezoně vylepšil na 61 bodů ze 63 zápasů za 30 branek a 31 přihrávek.
Uzdravený Voráček bodoval i fauloval
Stejný příspěvek jako Hertl doručil i Voráček, který tak pomohl k velmi cenné výhře Flyers 5:2 na ledě New York Islanders. Philadelphia nyní ztrácí na Východě na druhou divokou kartu pět bodů, v sedmibodovém dosahu má ale i sedmý Pittsburgh a šestou Carolinu.
Flyers sice v sedmé minutě inkasovali úvodní gól, jenže pak skórovali pětkrát po sobě oni a 2:1 vedli ještě do první přestávky.
Voráček nejprve pomohl k obratu v čase 19:56, kdy skóroval James van Riemsdyk, hned v nástupu do druhé části byl pak gólovým adresátem nahrávky s pořadovým číslem 43 v této sezoně Sean Couturier.
Na něj pak v průběhu druhé dvacetiminutovky navázali ještě Nolan Patrick a Travis Konecny. Konečnou podobu výsledku dal snížením až v 57. minutě Nick Leddy.
Voráček si vedle dvou bodů připsal i sedm trestných minut. Ve 46. minutě zasáhl beka domácích Johnnyho Boychuka a inkasoval pětiminutový trest za nedovolené bránění. Nedlouho po návratu na led absolvoval pěstní výměnu názorů, v níž mu byl soupeřem Leo Komarov.
Boychuk každopádně dohrál, ale kouč Barry Trotz přiřadil k jeho zranění status 'day to day'.
"Domnívám se, že v utkání se stavem 5:1 nebylo něco takového absolutně zapotřebí. Navíc trefil kluka, který hraje po celou svou kariéru tvrdě, ale čistě," uvedl kapitán Islanders Anders Lee.
"Snažil jsem se jen ochránit sám sebe," oponoval Voráček. "Abych byl upřímný - puk tam byl možná o něco dál, než jsem si myslel. Domníval jsem se, že ho mám k sobě blíž."

Ostatní zápasy: Mrázek vychytal výhru, gól a nahrávku si připsal Nosek
Carolina Hurricanes potvrdili, že se jim poslední dobou daří na Nashville Predators. Vyhráli na jejich ledě 5:3 a ve vzájemných kláních triumfovali pošesté za sebou. Petr Mrázek přispěl k výhře Hurricanes 31 zákroky, Carolina tak odčinila ostudnou domácí prohru 1:8 s Winnipeg Jets z předchozího dne.
Po delší době zabodoval Tomáš Nosek, jenž se podepsal gólem a nahrávkou pod vysokou výhru Vegas Golden Knights na ledě Vancouver Canucks 6:2. Nosek měl asistenci 22. února proti Winnipeg Jets, poté ale účinkoval jen ve dvou zápasech. Gól slavil naposledy 10. ledna. Hosté uspěli již pošesté za sebou.
Columbus zúčtoval s Pittsburghem. Blue Jackets v tuhém boji na hraně postupu z Východní konference vrátili Penguins dva dny starou prohru 0:3 z Pensylvánie a povedlo se jim to i s tím tříbrankovým rozdílem. Dvěma góly se pod výsledek 4:1 podepsal Cam Atkinson. Vítězný na 2:0 dal v oslabení, druhý pak při hře soupeře bez gólmana.
Vidět byli i čeští hokejisté v barvách Detroitu, který potrápil suverénní Lightning. Tampa vedla po 12 minutách 2:0 a vše vypadalo spíše na výprask, jenže Thomas Vanek po první Zadinově asistenci v NHL čtyři sekundy před koncem druhé třetiny snížil. Nikita Kucherov svým druhým gólem jistil výhru v 54. minutě, ale ještě v čase 59:04 zdramatizoval závěr Anthony Mantha, mezi jehož asistenty byl i Hronek.
Kucherov, jenž vede bodování o 13 bodů, stanovil svým prvním zásahem nový klubový rekord. Ten držel do této sezony Vincent Lecavalier se 108 body z ročníku 2006-07. Kucherov je díky dvěma gólům na metě 110 a před Lightning je ještě 13 zápasů. Kucherov je prvním hráče, co se dostal alespoň na 110 bodů od Henrika Sedina. Švéd stihl 112 bodů v sezoně 2009-10.
Hokejisté celku Colorado Avalanche, který je zapojený do přetahované o postupové pozice v Západní konferenci, zdolali i bez zraněného Gabriela Landeskoga Buffalo Sabres 3:0. O góly se od druhé části podělili Nathan MacKinnon, Mikko Rantanen a Gabriel Bourque. Gólmanu Philippu Grubauerovi stačilo na čisté konto 18 zákroků.
Stejně dobře si vedl ale i konkurent Avalanche. Arizona Coyotes porazili nejhorší celek Západu Los Angeles Kings 4:2. O góly vítězů se podělili Christian Dvorak a Michael Grabner. Zatímco hosté zůstali potřetí za sebou bez bodů, Coyotes vyhráli osmý zápas z posledních devíti a jsou jen bod od poslední postupové pozice, kterou drží Minnesota. Arizona ale odehrála o utkání méně.
Po čtyřech výhrách za sebou skončila povedená jízda Edmonton Oilers, kteří v kanadském souboji podlehli Toronto Maple Leafs těsně 2:3 a stejně jako Chicago ztrácí na postup sedm bodů. Hosté vybojovali za poslední čtyři utkání sedm bodů z osmi možných. Oilers se prosadili poprvé až za stavu 0:3 v 59. minutě.