Czech_Swiss_Celly

Solidní představení s náznaky síly ale i problémů.

Čeští reprezentanti zahájili mistrovství světa hráčů do 20 let pěkně zostra. V úvodu duelu se Švýcarskem sice zprvu čelili velmi aktivnímu a tvrdému soupeři, ale brzy obraz hry otočili ve svůj prospěch a i když se v zápase později objevily těžké chvíle, nakonec v Rogers Areně, kde jinak sídlí Vancouver Canucks, zvítězili 2:1 v prodloužení.
Tým kouče Václava Varadi zaujal kvalitním pohybem, rychlostí, často se mu dařily i kombinace. Jen chabá koncovka a nastřelené tyče znamenaly nerozhodný bezbrankový stav po první třetině.
V té druhé ovšem přišly fauly a technické přestupky, využitá přesilovka Švýcarů a s tím spojené problémy. Rychlé vyrovnání Martina Kauta po přihrávce aktivního kapitána Martina Nečase bylo ovšem spravedlivé.
Lukáš Dostál je pak jméno reprezentanta, který si vzal hlavní slovo v závěrečné části. Český gólman udržel naděje vynikajícím výkonem, jistými zákroky a byl to zejména on, kdo dovedl mužstvo do prodloužení v době, kdy soupeř znovu přebral aktivitu.
V něm se rychle prosadil obránce David Kvasnička, jenž využil špatného výhledu brankáře Lucy Hollensteina a rozhodl o zisku důležitého bodu navíc pro Čechy, kteří si slušný výkon pokazili zejména osmi vyloučeními a zbrklostí v závěru.
Další duel čeká národní tým v sobotu 29. prosince ve 2:00 SEČ proti silným Rusům. Ve skupině mají ještě favorizovanou Kanadu a v případě dvou neúspěchů by mohl být souboj s pátým celkem skupiny A Dánskem přímým o to, kdo se vyhne nelichotivým zápasům o udržení mezi elitou. Takto se jim bude dýchat mnohem lépe.
"Jsem hrozně rád, že to nakonec dopadlo," řekl Varaďa pro hokej.cz.. "Velice si vážíme prvního vítězství, které věřím, že hráčům dodá klid do dalšího průběhu turnaje. Brali bychom body tři, kdyby byl výkon v některých fázích utkání lepší."
Ze zbylého programu prvního dne MS juniorů nejvíce svítí výhra domácí Kanady nad Dánskem 14:0. Čtyři branky vstřelil Maxime Comtois, jenž letos stihl už deset zápasů za Anaheim Ducks. Slováci sahali po bodu proti USA, ale nakonec i vinou neproměněného trestného střílení z poslední části zapisují porážku 1:2. Stejným výsledkem skončil pak i duel Finsko - Švédsko, který dvěma góly rozhodl obránce Erik Brannstrom.