p mrazek save rd2gm1

Brankář Petr Mrázek byl nucen odstoupit v průběhu utkání číslo 2 ve 2. kole play off z brankoviště svého týmu Carolina Hurricanes. Zatím není zřejmé, zda mu zranění ve spodní části těla umožní do série proti New York Islanders ještě zasáhnout.

Jisté však je, že Hurricanes i druhý velmi těsný zápas na ledě soupeře nakonec úspěšně zvládli, když za Mrázka úspěšně zaskočil Curtis McElhinney. Díky vítězství 2:1 vedou v sérii před jejím přesunem do svého působiště v Raleighu už 2:0 na zápasy.
Sedmadvacetiletý Mrázek opouštěl nedobrovolně scénu ve 27. minutě. Stalo se tak poté, co zastavil střelu Toma Kuhnhackla, ale problém podle všeho nastal chvilku předtím, když šel do rozkleku v přečíslení dvou na jednoho v podání Jordana Eberleho a Caseyho Cizikase.

Zraněný Mrázek opustil scénu, nahradil ho McElhinney

Mrázek zkoušel ohýbat levou nohu, na led místo něho musel McElhinney. Vedl si skvěle, předvedl 17 zákroků a neinkasoval, což bylo klíčové pro další vývoj duelu, do něhož naskočil za stavu 1:0 pro domácí Islanders. Hurricanes dvěma údery zkraje třetí třetiny zápas otočili.
"Koukal jsem na Petra a bylo mi jasné, že něco není v pořádku," uvedl McElhinney. "Pak při cestě na střídačku kroutil hlavou, tak jsem tušil, že budu muset na led. Bylo důležité udělat si ten první úspěšný zákrok a pak přidal nějaké další, abych se dostal pořádně do zápasu."
Otázkou zůstává, jak dlouho bude Mrázek svému týmu chybět. Po zranění dal ale volný průchod obrovské frustraci, kterou značila rána holí do mantinelu u střídačky, když opustil brankoviště, pak si ulevil stejným způsobem znovu, když opouštěl led a mířil do kabiny.
"Petr z toho byl hodně deprimovaný," připustil kouč vítězů Rod Brind'Amour. "Chce být součástí týmu a my jen věříme, že se nejedná o nic vážného. Myslím, že to může mít souvislost s jeho zraněním z listopadu, ale víc opravdu nevím."
[Kompletní pokrytí série New Yorku s Carolinou]
Mrázek, jenž v listopadu stál tři týdny kvůli potížím s tříslem, byl hrdinou úvodního pátečního klání, když deptal soupeře 31 zákroky a uhájil čisté konto. Dnes inkasoval poté, co mu nešťastně usměrnil puk do sítě spoluhráč z obrany Jaccob Slavin po nahrávce Matthewa Barzala.
Islanders tak šli ve 14. minutě v přesilovce do vedení a ukončili Mrázkovu neprůstřelnost od rozhodujícího zápasu číslo 7 s Washington Capitals. Natáhla se na 135 minut a čtyři sekundy.
Jde o druhou nejdelší sérii bez inkasované branky v podání brankářů Hurricanes/Whalers v historii ve vyřazovacích bojích. Kevin Weekes vydržel v roce 2002 dokonce 143 minut a 55 sekund.
Pětatřicetiletý McElhinney zvládl první vystoupení v letošním play off bravurně i přesto, že naposledy chytal 6. dubna.
Carolina navíc vedle Mrázka ztratila i obránce Trevora van Riemsdyka, který se zranil již v první třetině po souboji s útočníkem soupeře Calem Clutterbuckem.