lidstrom-holland

Under 25 raka säsonger var Detroit Red Wings med och spelade om Stanley Cup. Men de två senaste säsongerna har inneburit tidiga säsongsavslut för laget från den hockeytokiga staden i norra USA. Nicklas Lidström, en av de största spelarna i klubbens historia, har följt klubben vid sidan av och i en intervju i två delar med NHL.com/sv berättar han om en klubb i förändring, framtiden och hjärtat för Detroit.
Det här är del 2.
(Köpenhamn/NHL.com/sv)

Detroit Red Wings är en klubb i förändring. I den första delen av den här intervjun kunde ni läsa Nicklas Lidströms tankar om klubbens pågående generationsväxling och om hur svårt det är att som lag vara dominant under en längre tid i NHL. För att bli det krävs ett lagbygge av yttersta kvalité. I Red Wings är det general manager Ken Holland som har ansvaret för slutresultate - ett uppdrag han haft sedan 1997.
- Han är väldigt skicklig och smart på att sätta ihop lag, han litar på sina scouter. Sedan har lönetaket sin roll. Men jag tycker att han gjort ett bra jobb, sedan har han kanske fått lite kritik från fans för att laget har gått neråt. Men har man varit så pass framgångsrik som han varit så kommer det en dipp någon gång, säger Lidström till NHL.com/sv.
Relaterat material: [EXKLUSIVT: NHL/sv träffar Nicklas Lidström | Detroit blickar framåt efter bra draft]
Svackor har alla. Chicago Blackhawks och Pittsburgh Penguins hade det under mitten av 00-talet, vilket gjorde att de fick höga draftval och kunde välja spelare som Patrick Kane och Sidney Crosby. De två klubbarna har sedan 2009 tillsammans vunnit sex av tio Stanley Cup-mästerskap.
Mycket på grund av att de fått ihop en lagkemi och att det "klickat" för dem, precis som det gjorde för Vegas Golden Knights under förra säsongen.
- Det var ingen som trodde att de skulle gå så långt som de gjorde, men det visade motsatsen och att de är och spelar som ett lag. De har kanske en eller två "stjärnor", sedan är det ett lagbygge som består av tredje- och fjärdekedjespelare. Gallant har fått ihop laget så att de spelar för varandra.
Men kunde Vegas så kan Red Wings menar Nicklas Lidström, som med sex år som lagkapten i Detroit vet hur det är att forma en grupp:
- Det gäller att få ihop helheten. Men man måste komma ihåg att NHL är en otroligt jämn liga. Det är inte som för 20-25 år sedan då vissa matcher kändes klara på förhand. Går du ifrån ditt spel och inte är riktigt "på" så förlorar du matcher numera. Det gör att man måste spela väldigt jämt som lag också. Har man dipparna och tappar poäng faller man efter, menar Lidström.

Idag följer Lidström kompisen Henrik Zetterberg och hans jobb som kapten. "Zäta" har burit kaptenskapet sedan Lidström slutade och tillsammans med assisterande lagkaptenen Niklas Kronwall betyder de väldigt mycket för Red Wings.
- De är väldigt viktiga, speciellt för de här yngre spelarna. De måste finnas äldre spelare för att se hur de förbereder sig, hur professionella de är. Man brukar säga "gå till jobbet varje dag" och det gör verkligen de. De är väldigt bra ledande exempel för de yngre på hur man gör och vad som krävs för att vinna också.
Zetterberg har i skrivande stund inte helt bestämt sig om det blir ett år till i Detroit eller inte. Men spelar han blir det ett viktigt beslut om man ska tro Lidström, som menar att Zetterberg förstår och har tagit sig an den roll som Lidström en gång hade.
- Det tror jag han har känt sedan jag var där också, då han och Datsyuk var våra ledande forwards. Han har tagit den rollen och sedan tror jag den vuxit mer. Han hade problem med ryggen som hämmade hans spel, men efter operationen tycker jag att det gått uppåt igen. Han är otroligt smart och stark ute på isen och verkligen en kille som leder på rätt sätt och visar vad som krävs för att vinna.
Efter en stark draft i Dallas och en högaktiv free agent-marknad står nu Red Wings rustade för nästa säsong och för framtiden.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Hur ser du på Detroit Red Wings möjligheter framöver?
- Det finns några unga spelare i farmarlaget som blir intressanta att följa på träningslägret. Men en turnering som VM där Larkin fick spela mot bättre spelare och ta mer ansvar är bara lärorikt för en sådan kille. Det finns en otrolig potential i laget, men sedan gäller det att de spelarna tar nästa steg i karriären. Det som är nyttigt med de äldre är att de lär de yngre vad som krävs. Det är en process som man måste gå igenom. Men en bra draft och bra utveckling kommer betyda oerhört mycket för klubben.
Går allt rätt menar Lidström att Red Wings kan vara med och slåss om en slutspelsplats redan till den kommande säsongen.
- Det kommer vara målet och de kommer ha chans att nå dit också, avslutar Nicklas Lidström.