GettyImages-1752783130

Nicklas Bäckström har, åtminstone tillfälligt, lagt ner hockeyn. Washington Capitals svenske stjärna har inte spelat en match på nära åtta månader.

– Just nu ligger hockeyn på is. Vi får se vad som händer i framtiden. Jag vet inte hur det blir framöver, säger Bäckström till Gefle Dagblad.

Den 36-årige centern klev av säsongen 2023-24 i den bara åttonde matchen, den 29 oktober mot San Jose Sharks. Sedan dess har det inte blivit någon hockey alls.

– Jag har faktiskt inte åkt skridskor på hela vintern, säger Bäckström. Alltså, jag mår jättebra. Jag tränar och försöker hålla igång, men kan inte åka skridskor som jag vill. Jag får köra lite åkning med sonen i sommar kanske.

Nicklas Bäckström är just nu hemma i Gävle, och det är i en intervju i Gefle Dagblad som han berättar om det aktuella hälsoläget. ”Bäckis”, som har Valbo IF som moderklubb, lämnade Brynäs efter elitseriesäsongen 2006-07 och har sedan dess spelat 1105 matcher i grundserien i NHL och 139 i slutspelet. Han har ett poängfacit på 1033 (271+762) i grundserien och 114 poäng (38+76) i slutspelet under 17 år i klubben. Ofta som sidekick till Alexander Ovechkin, som en playmaker av absolut världsklass. Men 23 poäng (5+18) på 20 matcher var Bäckström en av nyckelspelarna när Washington Capitals vann Stanley Cup 2018.

Sedan han kom till Capitals säsongen 2007 har Bäckström varit en av NHL:s mest pålitliga poängproducenter, med höjdpunkten säsongen 2009-10 då han registrerades för 101 poäng, varav 33 mål. ”Bäckis” blev också världsmästare med Tre Kronor både 2006 och 2017. Med 9,2 miljoner dollar i årslön är Nicklas Bäckström en av lagets bäst betalda spelare.

Men den här säsongen blev det alltså bara åtta matcher, begränsad speltid och en assistpoäng innan Bäckström tvingades kliva av.

En krånglande höft, som Bäckström opererade första gången redan 2015 och andra gången för två år sedan, har hållit honom borta från hockeyn.

Nu är Nicklas Bäckström en ryktenas man. Hur skadad är han egentligen? Handlar det om något annat än en skada, till exempel en schism mellan honom och klubbledningen eller med tränaren Spencer Carbery? Capitals nye tränare som efter en tuff säsong ändå lyckades ta laget till slutspel där det dock blev respass direkt, 0-4 i matcher mot New York Rangers.

GettyImages-2150130354

– Just nu ligger hockeyn på is. Det är vad jag kan säga just nu. Jag vet inte hur det blir framöver, säger Bäckström som bestämt förnekar att hans frånvaro skulle bero på något annat än hälsoproblemen.

– Nej, nej. Det det finns inget sådant, det stämmer inte. Jag har inte kunnat spela helt enkelt, säger Bäckström till GD.

Bäckström har ett år kvar på kontraktet. Han är uppsatt på listan över långtidsskadade spelare, men han planerar att åka tillbaka till Washington inför säsongsstarten i höst.

Bäckström har haft problem i flera år. De senaste tre säsongerna har han spelat bara 94 matcher (av 246 möjliga). Men inför den nyss avslutade säsongen var Bäckström full av spelglädje. För NHL.com/sv berättade han att han var trött på alla frågor om höften.

– Jag är 100 procent. Jag har gjort allt jag kan i sommar. Jag jobbade riktigt hårt och är verkligen exalterad över att vara här på träningslägret. Jag älskar det här laget, jag älskar staden och fansen. Det finns inget jag är mer nöjd över än att komma tillbaka och spela hockey.

GettyImages-2146973920

Spencer Carbery var nöjd med det han såg på träningslägret:

– Bäckström kommer inte att kunna vrida klockan tillbaka till sin bästa ålder. Men jag är väldigt hoppfull och optimistisk att han kommer att bli en viktig del av vårt lag och att han kommer att kunna spela på en hög nivå, sade Carbery. Kommer han att bli Nick Bäckström från för tio år sedan? Nej, det har jag inga illusioner om. Men jag tror att han kan vara en väldigt, väldigt effektiv spelare i vårt lag, ett vinnande lag.

Men så blev det inte. Och nu är framtiden, som sagt, högst osäker. Nicklas Bäckström utesluter ingenting. Han svarar diplomatiskt på den obligatoriska frågan om han har något intresse av spel i Brynäs. ”Bäckis” gamla klubb storsatsar ju med flera tidigare NHL-spelare som valt att komma hem: Jakob Silfverberg lämnar Anaheim för Brynäs efter 13 NHL-år, Christian Djoos, Stanley Cupmästare med Washington 2018, lämnar Lausanne och Oskar Lindblom San Jose Sharks efter sju NHL-år. Och Nicklas Bäckström?

– Jag har aldrig nekat något om Brynäs. Det är alltid hemma, men som jag sade så ligger hockeyn på is just nu och vi vet faktiskt inte riktigt hur det blir med allting.

Bäckströms topp-5 mål 2021-22