Martin Necas free agent

\1. júla sa v NHL začína nový fiškálny rok, mnohým hráčom vypršia staré kontrakty a stanú sa voľnými hráčmi. Pozrite si desať najzaujímavejších v kategórii chránených (RFA), ktorí sa musia dohodnúť so svojím aktuálnym klubom - ak teda nebudú vymenení inam. Ich zoznam prinášame v abecednom poradí. \

Matty Beniers (Seattle Kraken)

útočník, 21 rokov

Druhá sezóna v NHL je spravidla ťažšia ako nováčikovská a čerstvo sa o tom presvedčil aj Beniers. Talent Seattlu si v ofenzívnej produkcii pohoršil o celých 20 bodov (15+22), ale optiku vedenia klubu by to nemalo zmeniť.

Beniers zakončil prečíslenie s pomocou tyčky

"V dlhodobom horizonte sa o Mattyho vôbec nebojím. Som presvedčený o tom, že bude veľkou a dôležitou súčasťou nášho klubu," vyhlásil po konci sezóny generálny manažér Ron Francis. 

Rokovania o podobe novej zmluvy už nejaký čas prebiehajú a dohoda by mala byť len otázkou času. 

Quinton Byfield (Los Angeles Kings) 

útočník, 21 rokov  

Trpezlivosť sa niekedy vypláca a Byfield je toho žiarivým príkladom. Los Angeles Kings si talentovaného útočníka dlho chystali na farme v American Hockey League, až potom ho pustili o úroveň vyššie. A hneď sa začali diať veľké veci. Dvojka draftu z roku 2020 má za sebou prelomový ročník, v ktorom zvládla 55 bodov (20+35). 

"Celkovo na sebe zapracoval a výrazne sa zlepšil. Hrá s obrovským nasadením aj intenzitou a stáva sa z neho kľúčový hráč," povedal v marci generálny manažér Rob Blake. 

Teraz je na ťahu on. Pôjde rovno do ponuky dlhodobého kontraktu? V takom prípade by Byfield mohol získať ročný príjem v rozmedzí 6,5 až sedem miliónov dolárov. Jeho zmluva bude pre Kings jednou z priorít?  

Sean Durzi (Utah Hockey Club) 

obranca, 25 rokov 

V dvoch po sebe idúcich sezónach si pripísal minimálne 38 bodov. Obranca Durzi sa vypracoval na oporou klubu Arizona Coyotes, ktorý čaká letné sťahovanie do Utahu. Šikovný bek je jedným zo siedmich členov kádra, ktorí sa môžu stať chránenými voľnými hráčmi, s ktorými generálni manažér Bill Armstrong údajne rokuje o novej zmluve.  

"Sean má vynikajúcu strelu, ale potrebujeme, aby bol rozhodnejší. V niektorých momentoch až príliš premýšľa, takže budeme pracovať na tom, aby svoje rozhodovanie zrýchlil," uviedol tréner André Tourigny. "Má však obrovský talent, vyniká pozičnou hrou a prehľadom na ľade." 

Naposledy bol Durziho príjem 1,7 milióna dolárov a teraz si môže vypýtať minimálne dvojnásobok.  

Thomas Harley (Dallas Stars) 

obranca, 22 rokov 

Stars sa v jarnom play off dostali až do finále konferencie a Harley na tom mal výraznú zásluhu. Aj keď má ešte len 22 rokov, tak už v kariére veľa stihol. Pred štyrmi rokmi bol najmladší účastník finále Stanley Cupu, v roku 2021  vybojoval s Kanadou striebornú medailu na majstrovstvách sveta juniorov.

Harley s neuveriteľným šťastím otvoril skóre

Generálny manažér Dallasu Jim Nill je známy tým, že týchto prípadoch sa rozhodne pre kratšie zmluvy. Až následne sa spolieha na dlhodobejšiu spoluprácu.   

Urobil to aj v prípade ofenzívnej opory Jasona Robertsona, takže Harley môže očakávať ponuku dvojročného kontrakt s ročným príjmom jemne pod štyri milióny dolárov. Doteraz bol jeho príjem necelých 900-tisíc.  

Seth Jarvis (Carolina Hurricanes) 

útočník, 22 rokov 

Výber Caroliny v prvom kole draftu 2020 sa ukazuje ako zásah do čierneho. Seth Jarvis zreje ako víno, v nedávno skončenom ročníku zvládol spolu 67 bodov za 33 gólov a 34 asistencií. V play off na to nadviazal ďalšími deviatimi bodmi (5+4). Pre Hurricanes je to jasný signál: vytasiť poriadnu ponuku.

Jarvis sa presadil z dorážky v presilovej hre

Na ťahu bude nový generálny manažér Eric Tulsky. V podstate má dve možnosti: zvoliť krátkodobú zmluvu a pripraviť si pôdu pre následný obrovský kontrakt, alebo si Jarvisa už teraz poistiť na dlhé roky dopredu. Predpokladá sa, že by hráčov agent mohol požadovať osemročný kontrakt s ročným príjmom presahujúcim osem miliónov dolárov.   

Casey Mittelstadt (Colorado Avalanche) 

útočník, 25 rokov 

"Videli ste, čoho sa klub kvôli mne vzdal. To mi dáva vieru, že o mňa má v budúcnosti veľký záujem," vyhlásil Casey Mittelstadt v závere sezóny v rozhovore so zámorskými médiami.  

Áno, Avalanche za medailistu z juniorského šampionátu obetovali kvalitného obrancu Bowena Byrama, ale v play off sa ukázalo, že to bol správny ťah. Šikovný center si totiž v 11 zápasoch pripísal až deväť bodov za tri góly a šesť prihrávok. Predpokladá sa, že bude v Denveri pokračovať. A za výrazne lepších podmienok ako doteraz, keď zarábal 2,5 milióna dolárov.  

"Je to tvorivý hráč, ktorý má na ľade skvelý prehľad. V posledných dvoch rokoch urobil veľký výkonnostný skok. Zbiera skúsenosti a stále sa môže zlepšovať. Máme preňho pripravenú konkrétnu úlohu v mužstve," potvrdil generálny manažér Chris MacFarland. 

Martin Nečas (Carolina Hurricanes) 

útočník, 25 rokov 

Čerstvý majster sveta IIHF strávil celú doterajšiu sezónu vo farbách Carolina Hurricanes, ale od leta by sa to mohlo zmeniť. Klub z Raleighu má síce prednostné právo na uzavretie zmluvy s Nečasom, ale stále hlasnejšie sa hovorí o tom, že tento scenár nie je veľmi pravdepodobný.

Nečas udrel po prihrávke Martinooka

Otec vynikajúceho korčuliara sa netajil tým, že nie je spokojný so synovou pozíciou v hierarchii Hurricanes a dá sa predpokladať, že to podobne vníma aj jeho syn, aj keď ten bol oveľa diplomatickejší. Záujem oňho je navyše prakticky v celej lige.   

Carolina je navyše v náročnej situácii, pretože až 14 hráčom sa v lete končia zmluvy. Aj preto je jednou z možností Nečasov trejd. Dvadsaťpäťročný forvard v minulej sezóne zaznamenal 53 bodov za 24 gólov a 29 prihrávok, v play off pripojil štyri góly a päť asistencií v 11 štartoch.  

Lucas Raymond (Detroit Red Wings) 

útočník, 22 rokov 

Nečasov presun na novú adresu by neprekvapil asi nikoho, ale v prípade Lucasa Raymonda je sťahovanie vylúčené. Je ťažké predstaviť si, že by generálny manažér Detroitu Steve Yzerman pustil muža, ktorý je na ceste k tomu, aby sa stal jednou z najžiarivejších hviezd Atlantickej divízie.   

Raymond v uplynulom ročníku dosiahol osobné maximá v počte gólov (31) aj asistencií (41), cez métu 20 nastrieľaných gólov sa dostal už dvakrát. V jeho prípade sa bude hrať predovšetkým o dĺžku novej zmluvy.  

"Nie som si istý, že mám v tomto smere vyhranenú filozofiu. Vždy idete do rizika. Keď sa rozhodnete pre kratšiu zmluvu, tak čelíte tomu, že o hráčov môžete rýchlo prísť. Pri dlhšom kontrakte zase nemôžete vedieť, či si hráč celý čas udrží očakávanú výkonnosť," pokrčil Yzerman plecami. Samotný Raymond má jasno v tom, že chce v Red Wings pokračovať. Dohoda je len otázkou času. Bez ohľadu na jej parametre.   

Moritz Seider (Detroit Red Wings) 

obranca, 23 rokov 

Nováčikovský kontrakt je minulosťou a talentovaný bek je pred podpisom prvej veľkej zmluvy. Moritz Seider sa vypracoval medzi opory Red Wings, v minulej sezóne odohral všetkých 82 zápasov, v ktorých zvládol deväť gólov a 33 asistencií. Nikto za oceánom navyše nepochybuje o tom, že sa víťaz Calder Trophy z roku 2022 bude ďalej zlepšovať.

Seider zvýšil vedenie Red Wings nad Sabres

"Nie je tajomstvo, že som v Detroite spokojný a chcel by som tu pokračovať," prezradil Seider. "Som si istý, že pre tento tím môžem byť prínosom. Budeme sa rozprávať o dĺžke kontraktu a o číslach, ale som si pomerne istý, že sa bez problémov dohodneme." 

Očakáva sa, že Seider by mohol po novom zarábať približne 8,5 milióna dolárov ročne. To by z neho urobilo druhého najlepšie plateného hráča mužstva za kapitánom Dylanom Larkinom (8,7 milióna). 

Jeremy Swayman (Boston Bruins) 

brankár, 25 rokov 

Chytali tak dobre, že už počas sezóny bolo evidentné, že Boston Bruins brankársky tandem Jeremy Swayman a Linus Ullmark neudrží pokope. To sa potvrdilo aj posledný júnový pondelok, keď bol Ullmark vymenený do Ottawa Senators za výber v prvom kole tohtoročného draftu, brankára Joonasa Korpisala a útočníka Marka Kastelica. 

Klub z TD Garden tak vysiela jasný odkaz: spoliehame sa na Swaymana. Dvadsaťpäťročný muž s maskou má za sebou skvelú sezónu, v ktorej priemerne inkasoval 2,53 gólu na zápas s úspešnosťou zákrokov 91,6 percenta. Jeho príjem bol 3,475 milióna dolárov a teraz by sa mal dramaticky zvýšiť.  

"Urobíme to najlepšie pre náš klub," ubezpečil generálny manažér Bostonu Don Sweeney. Podľa správ zo zámoria sa prvé rokovania o novej zmluve medzi klubom a Swaymanom sa začali v marci. Čaká sa dohoda na dlhodobom (a tučnom) kontrakte.

Príbuzný obsah