032724 Nashville predators

\Aj v sezóne 2023-24 každý piatok prinášame rebríček desiatich aktuálne najsilnejších tímov podľa názoru redakcie NHL.com/sk. Nejde v ňom len o postavenie v tabuľke, ale aj o výsledky v poslednom týždni, formu opôr a ďalšie faktory. Tentoraz je tu aktuálne Super 10 v 24. týždni základnej časti. \

1. Nashville Predators (43-26-4)

Pred týždňom: 1.

Predators vzbudzujú u súperov veľký rešpekt. Výborne dokážu hrať v obrane, ale rovnakú silu majú aj v ofenzíve. V poslednom týždni domácimi výhrami 1:0 nad Detroit Red Wings a 5:4 po predĺžení nad Vegas Golden Knights natiahli víťaznú sériu na šesť zápasov, bodovú dokonca na skvelých 18, čo je nový rekord klubu. Až vo štvrtok narazili, keď prehrali 4:8 na ľade Arizona Coyotes. Bude zaujímavé sledovať, aká reakcia bude nasledovať. Lídri tímovej produktivity Filip Forsberg a Roman Josi pokračujú vo famóznych výkonoch. Obaja ťahajú stále živú sériu ôsmich zápasov, v ktorých dokázali bodovať. Forsberg si v tomto období pripísal 16 bodov (8+8), Josi 14 (4+10).

2. New York Rangers (49-20-4)

Pred týždňom: 5.

Toto sú opäť Rangers vo svojej najväčšej sile. Za posledný týždeň síce hrali vo všetkých troch vystúpeniach nad rámec riadneho hracieho času, ale vždy uspeli. A vždy išlo o výhru proti veľmi silnému protivníkovi. Najprv doma zdolali Florida Panthers 4:3 po nájazdoch, potom vďaka gólu v predĺžení 6:5 Philadelphia Flyers a nakoniec zásluhou lepšie zvládnutých nájazdov ovládli aj ľad Colorado Avalanche, kde zvíťazili 3:2. Aj vďaka tomu kraľujú celej lige so 102 bodmi v 73 zápasoch a tento rok boli prvým tímom, ktorý získal istotu postupu do play off. Od konca januára sa nestalo, že by družina trénera Petera Laviolettea vyšla naprázdno v dvoch zápasoch v rade. Líder Artemij Panarin prvýkrát v kariére pokoril stovku bodov, na konte ich má 103 zo 73 zápasov za 43 gólov a 60 prihrávok.

3. Dallas Stars (46-19-9)

Pred týždňom: 7.

Niekedy občas trochu prehliadaní Texasania sa svojimi výkonmi v poslednom období výrazne prihlásili o slovo. V poslednom týždni zbierali len výhry, štyrmi úspechmi predĺžili víťaznú sériu na šesť zápasov, pričom posledné tri duely odohrali mimo svojho územia a ovládli ich celkovým skóre 13:6. Veľmi cenný skalp bol najmä ten posledný - vo štvrtok sa totiž v aréne Vancouver Canucks priamo bojovalo o prvý flek v Západnej konferencii. Stars vyhrali 3:1, takže odskočili kanadskému tímu na trojbodový rozdiel a stali sa prvým tímom Západu, ktorý má definitívu účasti v play off. V dostihoch o Presidents' Trophy sú Rangers vo vedení o jediný bod. Mužstvo trénera Petera DeBoera sa spolieha na tímový prístup a má obrovskú silu v útoku. Zápis 273 v kolónke strelených gólov je najvyšší v súťaži.

4. Tampa Bay Lightning (40-25-7)

Pred týždňom: 6.

Lightning stále valcujú všetko, čo im príde do cesty. V poslednom týždni prihodili do zbierky päť bodov zo šiestich možných. Na úvod síce prehrali 3:4 po predĺžení zápas na ľade Los Angeles Kings, ale potom zvládli predĺženie pred fanúšikmi Anaheim Ducks a po návrate domov porazili Boston Bruins (3:1). Vďaka tomu všetkému majú vo Východnej konferencii už osembodový náskok pred Detroitom, ktorý je prvý tím 'pod čiarou'. Nikita Kučerov pokračuje vo fantastických výkonoch, dostal sa už na 124 bodov (42+82) a vedie bodovanie celej ligy. 42 strelených gólov je jeho osobné maximum, prakticky určite pokorí aj to bodové (128) zo sezóny 2018-19. Lightning majú najlepšie presilovky v celej NHL (28,9 percenta). Erik Černák tento týždeň ako štvrtý hráč v histórii klubu pokoril métu 1000 hitov.

5. Carolina Hurricanes (46-21-7)

Pred týždňom: 2.

Dokážete si spomenúť, kedy naposledy ste zaregistrovali, že by Hurricanes nezískali body dvakrát za sebou? Nie? Nečudo, pretože tím trénera Roda Brind'Amoura si niečo také naposledy dovolil v prvej polovici decembra. Za minulý týždeň Hurricanes vykázali bilanciu 2-1-1 a s 99 bodmi ostávajú v hre o pozíciu najlepšieho mužstva základnej časti. Aktuálne sa Hurricanes môžu pochváliť najlepšou hrou v oslabení s úspešnosťou 85,6 percenta, ale podobne dobre zvládajú aj presilovky. V početných výhodách sú tretí najlepší klub a majú v nich úspešnosť 26,5 percenta.

6. Colorado Avalanche (46-21-6)

Pred týždňom: 3.

Avalanche sa ďalej rýchlo valia za istotou postupu. Počas minulého týždňa nazbierali päť bodov (2-1-1) a v Západnej konferencii majú na konte rovnaký počet bodov ako Vancouver (98). Za Dallasom tak zaostávajú len o tri body. Colorado dalo len o jeden gól menej ako Dallas, tím z Denveru má v rozdiele skóre skvelých +55, lepšie sú na tom len Canucks (+57) a Panthers (+56). Vo štvrtok pri penaltovej porážke 2:3 s Rangers sa bohužiaľ skončila fantastická séria centra Nathana MacKinnona, ktorý dovtedy bodoval vo všetkých 35 domácich zápasoch sezóny, ale čiarku číslo 36 už nepridal. Stále je  však v hre o svoju prvú Art Ross Trophy. So 123 bodmi (45+78) zo 73 štartov má len jednodobé manko na Kučerova, o ďalší bod menej má Connor McDavid z Edmonton Oilers.

Zostrih: Colorado - Pittsburgh 5:4pp

7. Vegas Golden Knights (40-25-8)

Pred týždňom: mimo top 10

Úradujúci šampióni si užívajú pozvoľný návrat na výslnie. V nabitom programe uplynulého týždňa vybojovali sedem bodov z ôsmich možných. V posledných troch zápasoch sa prestavili len vonku a vždy mali proti sebe veľmi silného protivníka, takže o to cennejší je päťbodový zisk. Porážku 4:5 po predĺžení z Nashvillu orámovali výhry z arén St. Louis Blues a naposledy Winnipeg Jets. Golden Knights stále zaháňajú neistotu a určité obavy, či si tento rok vôbec zahrajú o Stanley Cup. Čoskoro by mala naskočiť do zostavy aj uzdravená veľká ryba, ktorú klub ulovil tesne pred uzávierkou prestupov - český útočník Tomáš Hertl. Bodovanie tímu vedie Jonathan Marchessault so 62 bodmi zo 73 zápasov za 39 gólov a 23 asistencií.

8. Edmonton Oilers (44-23-4)

Pred týždňom: 4.

Oilers minulý týždeň najprv nezvládli dva kanadské súboje na ľade Toronto Maple Leafs a Ottawa Senators, v ktorých inkasovali spolu 11 gólov, ale potom vyhrali 4:3 po predĺžení v aréne Winnipeg Jets a naposledy doma zdolali Los Angeles (4:1). Ofenzívne ladený bek s lídrom McDavidom má priemer 3,58 streleného gólu na zápas, čo ho Edmonton zaraďuje na štvrté miesto. Oilers si tradične pomáhajú v presilovkách, ktoré majú druhé najlepšie po Lightning s úspešnosťou využitia 27,7 percenta. Kapitán McDavid si už šesťkrát za sebou pripísal dva a viac bodov. Spolu ich v tomto období pozbieral 16 (2+14).

Zostrih: EDM:LAK 4:1

9. Washington Capitals (36-27-9)

Aj keď to tak počas minulej sezóny veľmi nevyzeralo, tak Capitals majú vďaka posledným týždňom veľmi sľubnú nádej, že sa pretlačia do vyraďovacích bitiek. Zo štyroch zápasov uplynulého týždňa trikrát vyhrali a na pozícii druhej divokej karty vo Východnej konferencii majú teraz dvojbodový náskok pred Detroit a čaká ich o jeden zápas viac. Z tohto pohľadu bola veľmi dôležitá nedávna domáca výhra 4:3 po predĺžení práve nad Red Wings. Aj keď teraz dvakrát za sebou nebodoval, tak výborné výkony začal predvádzať aj veterán Alexander Ovečkin. Tridsaťosemročný kapitán si v 69 dueloch pripísal 58 bodov (26+32).

10. St. Louis Blues (39-30-4)

Blues sa snažia zo všetkých síl zachrániť takmer stratenú sezónu a v Západnej konferencii bojujú a finišujú za pozíciami divokých kariet. Minulý týždeň získali päť bodov zo šiestich možných, podľahli len Golden Knights (1:2 po predĺžení). Z posledných deviatich zápasov hráči St. Louis uspeli až sedemkrát a nebodovali len pri tesnej porážke s Coloradom (3:4). Bodovaniu klubu jasne kraľuje Robert Thomas, ktorý má na konte viac ako bod na zápas - v 73 štartoch nazbieral 74 bodov (23+51). Je tak len tri body od osobného maxima z ročníka 2021-22.

Z top 10 vypadli: Vancouver Canucks, Boston Bruins, Florida Panthers

Na vzostupe: Los Angeles Kings, New Jersey Devils