czech roundup 5-11

New York Rangers po výhre 5:3 nad Pittsburgh Penguins odvrátili koniec sezóny, hoci prehrávali už 0:2. Hostia od 35. minúty dohrávali bez kapitána Sidneyho Crosbyho, ktorý odstúpil kvôli zraneniu v hornej časti tela.
V ďalšom stredajšom dueli 1. kola Východnej konferencie sa k postupu priblížili víťazi Presidents' Trophy pre najlepší tím základnej časti Florida Panthers, ktorí po obrate porazili Washington Capitals 5:3 vďaka piatim bodom Cartera Verhaegheho. Na Západe vedú 3:2 na zápasy Calgary Flames po víťazstve nad Dallas Stars 3:1.

Rangers si udržali nádej
Pittsburgh čaká na víťaznú sériu od roku 2018, keď v 1. kole prešiel cez Philadelphia Flyers po výhre 4:2 na zápasy. V Madison Square Garden však svoj prvý mečbal nepremenil. Navyše prišiel o najproduktívnejšieho hráča a lídra Crosbyho, ktorý musel odstúpiť za priaznivého stavu 2:0. Po tvrdom zákroku obrancu Jacoba Troubu z polovice zápasu ešte odohral dve striedania, ale potom už do zápasu nezasiahol.
Penguins sa ujali vedenia v čase 10:28, keď Jake Guentzel síce prvým pokusom Igora Šesťorkina neprekonal, ale dostal sa za bránku, odkiaľ o ľavú korčuľu brankára Rangers poslal svoj tím do vedenia. V 28. minúte sa v prečíslení Kris Letang zvýšil náskok.
Odstúpenie Crosbyho z hry akoby Rangers polialo živou vodou. Medzi 36. a 38. minútou otočil stav na 3:2. Ako prvý Šesťorkina prekonal Adam Fox, ktorý si našiel streleckú pozíciu za pravým kruhom a trafil cez tieniaceho Ryana Stromeho. Po chvíli Kaapo Kakko bekhendovou prihrávkou spoza bránky našiel nepokrytého Alexisa Lafrenierea a bolo vyrovnané.
Po ďalších 72 sekundách zavŕšil vydarenú časť Trouba. Pri modrej čiare prešiel pred Jeffa Cartera a svoj výpad zakončil presnou strelou bekhendom z pozície medzi kruhy. Penguins však už po 13 sekundách dokázali zareagovať. Malkin medzi kruhmi našiel Guentzela a ten prestrelil medzi betóny Šesťorkina, ktorý predtým chybnou rozohrávkou ponúkol puk súperovi. Guentzel sa vďaka druhému gólu v zápase dostal na sedem zásahov v tohtoročnom play off a pridal sa na čele tabuľky ku Kirillovi Kaprizovovi z Minnesota Wild.
Poistku pridal Ryan Lindgren, ktorý 16 sekúnd pred koncom pri hre Penguins bez brankára trafil do prázdnej bránky.
Šiesty duel sa hrá v noci na sobotu v Pittsburghu (1:00 SELČ; NHL.tv).

Rangers otočili duel a odvrátili vyradenie

Verhaegheho päťbodové predstavenie
Panthers predviedli proti Capitals dokonalý obrat. V 24. minúte síce prehrávali 0:3, ale tretie vedenie Washingtonu v sérii nedopustil predovšetkým Verhaeghe, ktorý zažiaril dvomi gólmi a tromi asistenciami. Gólom a prihrávkou prispel Claude Giroux a dve asistencie zaznamenal kapitán Aleksander Barkov. Washingtonu nepomohli ani dva zásahy T.J. Oshieho.
Duel sa pre Panthers nezačal šťastie. Počas Verhaegheho pobyte na trestnej lavici v 8. minúte otvoril skóre Oshie, ktorý tečoval do bránky strelu Johna Carlsona. V čase 22:12 si po strele Larsa Ellera v tlačenici pred Sergejom Bobrovským našiel puk Justin Schultz a zvýšil na 2:0. Po 85 sekundách po prihrávke Jevgenija Kuznecova premenil prečíslenie Oshie.
V 27. minúte začal úradovať Verhaeghe. Barkovovo nahodenie od modrej čiary sa odrazilo k nemu a hrdina večera ako prvý prekonal Iľju Samsonova.
Na ďalších dvoch góloch sa Verhaeghe podieľal asistenciou a Florida do 35. minúty vyrovnala na 3:3. Najskôr najproduktívnejší hráč Panthers vyslal do úniku Patrica Hörnqvista, ktorý trafil na lapačku brankára Capitals. Potom Verhaeghe síce neuspel s dorážkou, ale puk do bránky dotlačil Sam Reinhart.
V čase 43:04 si Verhaeghe pripísal víťazný gól, keď v prečíslení premenil prihrávku Barkova. A štyri minúty pred koncom vyriešil ďalšiu situáciu dvoch na jedného prihrávkou Girouxovi, ktorý forhendovým blafákom spečatil výsledok.
Ďalší duel série je programe v noci sobotu vo Washingtone (1:30 SELČ; NHL.tv).

Obrat Calgary
Flames dokázali v tretej tretine otočiť stav súboja so Stars z 0:1 na 3:1 a obrátili tak aj vývoj série z 1:2 na 3:2. Víťazným gólom a asistenciou k tomu prispel Andrew Mangiapane, gól a prihrávku si pripísal aj Mikael Backlund a gólman Jacob Markstrom sa na úspechu podieľal 20 úspešnými zákrokmi. Za Stars druhýkrát v sérii nastúpil aj slovenský útočník Marián Studenič.
V ďalšej defenzívnej partii medzi Calgary a Dallasom sa na prvý gól čakalo až do času 33:21 a radovali sa hostia. Markström síce strelu Jasona Robertsona vytesnil, ale Noah Hanifin si nešťastne zrazil puk do vlastnej bránky.
Flames odpovedali v 47. minúte, keď Backlund usmernil za Jakea Oettingera ideálnu prihrávku Mangiapaneho. V čase 50:38 poslal Calgary do náskoku strelou z pravého kruhu Mangiapane a 58 sekúnd pred koncom skóroval do prázdnej bránky Trevor Lewis.
Súboj pokračuje v noci na sobotu v Dallase (3:30 SELČ; NHL.tv).