Slovaks1230

Slovenská dvadsiatka prehrala tretí duel v skupine na majstrovstvách sveta juniorov, keď podľahla Švajčiarsku 2:7. Takmer domáce prostredie v třineckej Werk Arene a mohutná podpora opäť nepomohla a juniori priamy stret o tretie miesto v tabuľke vôbec nezvládli.

"Ten hluk nám mal pomôcť!" mrzelo útočníka Daniela Vladimíra Tkáča. "Sú to naši fanúšikovia. Sú neuveriteľní a my sme pre nich nedokázali nič urobiť. To je skrátka zlé. Neviem, čo k tomu dodať," uviedol podľa oficiálnej stránky šampionátu.
O priebehu rozhodla už prvá tretina, v ktorej Švajčiari nastrieľali tri góly za sebou a Slováci na ne nedokázali odpovedať. Na začiatku v bránke nastúpil Samuel Hlavaj, ale vydržal v nej len do konca 15. minúty, keď ho po treťom inkasovanom góle vystriedal Samuel Vyletelka.
Hoci tím trénera Róberta Petrovického pred zápasom spomínal, že jeho hlavným cieľom je menej faulovať, prvé oslabenie prišlo už v úvode druhej minúty. V ôsmej minúte mal veľkú šancu Oliver Okuliar, ale puk skončil na bránkovej konštrukcii a podľa hesla nedáš - dostaneš sa už o 20 sekúnd neskôr prvýkrát presadili Švajčiari.
"Pred zápasom sme si povedali, že sa musíme sústrediť na disciplínu a v priebehu prvých piatich minút sme boli dvakrát vylúčení," hneval sa Tkáč.
O tri minúty neskôr Slovensko doplatilo na ďalšie oslabenie a ešte do konca prvého dejstva bolo skóre 0:3 v prospech Švajčiarska.
[Pre spravodajstvo NHL.com/sk z majstrovstiev sveta juniorov kliknite sem]
V druhej časti síce zverenci trénera Róberta Petrovického dokázali ubrániť ďalšie dve početné nevýhody, ale napriek tomu prišiel štvrtý gól do siete Vyletelku.
Tesne pred koncom druhej dvadsaťminúrovky sa Slováci konečne dočkali gólu, keď po chybe švajčiarskeho brankára Lucu Hollensteina trafil do odkrytej bránky Martin Faško-Rudáš. Štyri sekundy pred druhou sirénou ešte Vyletelka znova inkasoval a Slovensko bolo zrelé na uterák.

Záverečnú časť Slovensko začalo slušným tlakom a v 47. minúte sa im podarilo využiť presilovú hru, keď Róbert Džugan tečoval do siete strelu Maxima Čajkoviča. Džugan sa tak presadil aj v treťom dueli na šampionáte.
Ak to v niektorých fanúšikoch vzbudilo nádeje, Švajčiari ich veľmi rýchlo schladili. Prišlo šieste vylúčenie v zápase a súper dokázal za dve minúty dostal do Vyletelkovej siete ďalšie dva puky.

Slovenskí juniori uzavrú skupinovú fázu v utorok, keď o 15. hodine nastúpia v Třinci proti Švédsku. Na konte majú po troch zápasoch tri body za piatkovú výhru nad Kazachstanom 3:1. V sobotu s obhajcami titulu z Fínska padli vysoko 1:8.
Česko vybojovalo proti USA kľúčový bod
Domáci juniori síce podľahli výberu USA 3:4 po predĺžení, ale vydretý bod ich posunul bližšie k postupu. Česi doň nepostúpia len v prípade, že podľahnú Kanada v riadnom hracom čase a Rusi zároveň porazia Nemcov po predĺžení.
V bránke namiesto zranenej jednotky Lukáša Dostála nastúpil Lukáš Pařík, o dva české góly sa postaral Libor Zábranský a pridal sa k nemu aj Petr Čajka. O výhre USA v predĺžení rozhodol Cole Caufield.
Definitívne rozhodnutie o postupe domácich do štvrťfinále padne v utorok, keď odohrajú záverečný stret s Kanadou.
Kanada sa otriasla z debakla
Juniori Kanady zložili aspoň čiastočne odčinili debakel v zápase proti Rusku (6:0 pre zbornú), keď v treťom zápase v skupine B porazili výber z Nemecka 4:1 a pridali druhé víťazstvo na šampionáte.
Zámorský výber sa mohol spoľahnúť predovšetkým na trio Nolan Foote, Liam Foudy a Ty Dellandrea, ktorí všetci zaznamenali gól a asistenciu. Obranca Jared McIsaac pripojil dve prihrávky.
Aspoň čestný úspech Nemecka zaistil v závere riadneho hracieho času Yannick Valenti, ktorý zužitkoval presilovú hru.