Couture s Meierom priviedli Sharks k prvej výhre

San Jose úspešne vykročilo do finále Západnej konferencie play off NHL, keď v sobotu doma v SAP Center porazilo St. Louis 6:3. Útočníci Timo Meier a Logan Couture sa pod úspech Sharks podpísali tromi bodmi za dva góly a jednu asistenciou.

Couture si vylepšil bilanciou v tohtoročnom play off na 11 gólov a na čele tabuľky strelcov nechal za sebou svojho spoluhráča Tomáša Hertla, ktorý vyšiel bodovo naprázdno. So 17 bodmi vládne aj produktivite.
San Jose Sharks - St. Louis Blues 6:3 (stav série: 1:0)
Couture začal vylepšovať svoju bilanciu už vo štvrtej minúte, keď otvoril skóre. Gustav Nyquist mu v prečíslení ideálne prihral na pravý kruh a kanonier Sharks zamieril do odkrytej časti bránky presúvajúceho sa Jordana Binningtona. V polovici úvodného dejstva Blues vymazali stratu. Joel Edmundson tečoval pred Martinom Jonesom strelu Jadena Schwartza a pripísal si prvý gól v tohtoročnom play off.
[Kompletné pokrytie série San Jose vs. St. Louis]
Po dvoch minútach a 11 sekundách vrátil domácim náskok Joe Pavelski, ktorý v presilovej hre po prihrávke Brenta Burnsa na tretí pokus dotlačil puk nad pravý betón Binningtona. Kapitán Sharks sa po predchádzajúcej šesťzápasovej pauze presadil aj v druhom zápase po návrate po zranení.
"Je skvelé, že sme vyhrali prvý zápas. Prispeli k tomu zase ďalší hráči. Útočníci strelili góly, obrancovia výborne a v správnom čase rozdávali puky. Ale očakávame, že Blues sa zlepšia," povedal Pavelski.
Pavelski bol mimo hry od 23. apríla, keď si udrel hlavu o ľad po krosčeku útočníka Vegas Golden Knights Codyho Eakina v siedmom zápase 1. kola. Proti St. Louis si rovnako ako pri výhre 3:2 v siedmom dueli semifinále Západnej konferencie proti Colorado Avalanche ku gólu pripísal aj asistenciu.
V 28. minúte získal Sharks dvojgólový náskok Kevin Labanc, ktorý na si na ľavom kruhu pripravil streleckú pozíciu a presadil sa zápästím. Po 77 sekundách síce Ryan O'Reilly priblížil Blues na rozdiel jedného gólu, keď zasunul puk pri ľavej tyčke Jonesovej bránky, ale Sharks potom ešte dvomi gólmi v druhom dejstve rozhodli o osude duelu.
Postaral sa o to Timo Meier. Najskôr Couture vypichol puk Coltonovi Paraykovi a posunul ho k švajčiarskemu útočníkovi, ktorý sa prehnal okolo Jaya Bouwmeestera a vychutnal si Binningtona blafákom do bekhendu. Potom Meier strelou o korčuľu obrancu Vinceho Dunna zvýšil už na 5:2.
"Skvelá práca od Logana. Neuveriteľne to zobral obrancovi. Nebyť jeho, tento gól by nepadol," pochválil Meier Couturea.

Meier zvýšil náskok nad Blues

V 54. minúte Tyler Bozak ešte oživil nádeje St. Louis, keď sa presadil po prihrávke Pata Maroona. Couture potom 141 sekúnd pred koncom spečatil výhru Sharks pri hre Blues bez brankára.
"Nebol to náš najlepší zápas. Nedokázali sme podržať puk a oni nás dnes prekonali. Je to sklamanie, ale musím na to odpovedať. Séria bude dlhá a viem, že v ďalšom zápase musíme podať lepší výkon," vyhlásil O'Reilly.
"Urobili sme príliš veľa chýb. Oni navyše dokázali využiť každú príležitosť. Ale celkovo boli lepším tímom. My budeme pripravení na pondelok," povedal obranca Edmundson.
St. Louis v tretej tretine prestrieľalo domácich 12:5, ale vôbec mu to nepomohlo. "Boli sme spokojní s naším výkonom v tretej tretine, ale prišlo to neskoro. Prenesieme si to do druhého zápasu. Vôbec nemáme strach. V druhej polovici sezóny sme sa vždy dokázali vrátiť. Vieme, že dokážeme odpovedať," podotkol útočník Blues Robert Thomas.
"V tejto fáze sezóny chcete vyhrávať a je jedno, akým spôsobom to bude. Dôležité je, že sme začali dobre. Na oboch stranách bolo vidieť, že majú za sebou sedemzápasové série. Z oboch strán to bolo trošku unavené, ale my sme našli cestu k úspechu," radoval sa tréner San Jose Peter DeBoer.
Ďalší zápas:Pondelok 13. mája (utorok 14. mája 3:00 SELČ) v SAP Center v San Jose.