Hertl rozhodol a séria Vegas a San Jose je vyrovnaná

Hokejistom San Jose Sharks sa v sérii 1. kola play off podarilo dobyť ľad minuloročných finalistov Vegas Golden Knights, dokázali vyrovnať sériu z 1:3 na 3:3 a v domácom prostredí si tak zahrajú siedmy rozhodujúci zápas o postup.

Šiesty súboj ponúkol naozaj vyrovnanú bitku, v ktorej od 32. minúty na veľmi dlhý čas platilo skóre 1:1. Tomáš Hertl však v druhom predĺžení zobral vývoj udalostí do vlastných rúk. Český útočník vyrazil do útoku vo vlastnom oslabení a v čase 91:17 rozjasal Sharks. Hrdinom bol aj brankár víťazov Martin Jones s 58 úspešnými zákrokmi.
Vegas Golden Knights - San Jose Sharks 1:2 po druhom predl. (stav série: 3:3)
Logan Couture poslal hosťujúcich Sharks do vedenia len deväť sekúnd pred koncom prvej tretiny, keď si rýchlym manévrom vytvoril priestor na strelu, na ktorú gólman Marc-Andre Fleury nedosiahol. Bol to najneskorší úvodný gól z doterajšieho priebehu série.

Hertl rozhodol v oslabení v 2. predĺžení

Vyrovnanie zariadil Jonathan Marchessault krátko po polovici riadneho hracieho času, keď si pri dorážke spracoval puk korčuľou a z bekhendu trafil odkrytú bránku.
Golden Knights produkovali výrazne viac striel, ale hostí držal v hre skvelý Jones. Po troch tretinách bol pomer striel medzi tyčky 44:20.
"Páčilo sa mi, ako sme hrali," ocenil svoj tím tréner Golden Knights Gerard Gallant. "Narazili na seba dva vyrovnané tímy a my hráme dobrý hokej."
Hertlova veľká chvíľa prišla potom, ako sa po polovici druhej nadstavovanej dvadsaťminútovky Barclay Goodrow nechal vylúčiť za sekanie.
Namiesto obáv o ubránení oslabení, ktoré také mohlo znamenať koniec sezóny, Hertl vyrazil do útoku a 31 sekúnd od začiatku Goodrowovho trestu rozhodol. Zápas s viacerými pridávanými dvadsaťminútovkami tak bol úplne prvýkrát v NHL rozhodnutý gólom v oslabení.
Dvadsaťpäťročný forvard tak zaznamenal už piaty gól v sérii, v túžbe po obrate série výrazne vstúpil do deja už v zápase číslo 5, keď skóroval dvakrát.

Jones nedovolil skórovať Smithovi

"V prvej chvíli, keď som sa dostal k puku, som sa cítil trochu unavený," opísal Hertl. "Premýšľal som nad tým, že to len vyhodím a pôjdem striedať, ale uvidel som tam trochu priestoru. Tak som urobil pár rýchlych krokov a skúsil som vystreliť. Keby som to neskúsil, nikdy by som sa nedozvedel, ako by to dopadlo. Takto to skončilo v bránke."
"Bolo ťažké to prijať," pripustil Marchessault. "Mal som pocit, že sme na ľade lepším tímom."
Hertl odohral za 42 striedaní viac ako 30 minút a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Hviezdny obranca Sharks Brent Burns odohral 42 minút a štyri sekundy za 47 striedaní.
Sharks k vyrovnaniu okrem iného pomohlo aj to, že druhýkrát za sebou dokázali udržať na uzde elitnú formáciu súpera, v ktorej sú Max Pacioretty, Paul Stastny a Mark Stone. Tí druhýkrát za sebou nebodovali, v prvých štyroch bitkách série zaznamenali dokopy 28 bodov (12 gólov a 16 asistencií).
[Kompletné pokrytie série San Jose s Vegas]
"To bol náš plán: vyhrať doma, trochu si oddýchnuť, prísť sem a nájsť akúkoľvek cestu k výhre v tejto hale. Vynútili sme si siedmy zápas a budeme pripravení," uistil kapitán Sharks Joe Pavelski. "Sme radi, že nás čaká siedmy súboj, ale ešte nie je koniec, je pred nami ešte naozaj veľa práce."
Golden Knights úplne prvýkrát vo svojej krátkej histórii odohrajú siedmy zápas v play off. "A je to tu - zápas číslo 7. Bude to buď, alebo, postúpiť, alebo zomrieť," vyhlásil tréner Golden Knights Gallant. "Čaká nás ďalšia obrovská bitka."
Ďalší zápas: Utorok 23. apríla (streda 24. apríla 4:30 SELČ) v SAP Center v San Jose.