ovi

Ruský útočník v službách Washingtonu Capitals Alex Ovechkin poslal jasný odkaz, že méta 50 gólov, od ktorej ostal v minulej sezóne veľmi vzdialený, je preňho stále dosiahnuteľným cieľom, hoci niektorí ho už v tomto smere odpisovali. Pri výhre 6:1 nad Montrealom skóroval dokonca štyrikrát a za dva zápasy nastrieľal už sedem gólov. Jaroslav Halák odchytal prvý kompletný zápas v sezóne a pripísal si na konto výhru. New York Islanders doma porazili Buffalo Sabres 6:3 a slovenský gólman k tomu pomohol 26 úspešnými zákrokmi. Richard Pánik skóroval aj v druhom dueli nového ročníka, keď záverečným gólom zápasu spečatil víťazstvo Chicaga nad Columbusom 5:1. Jaromír Jágr zatiaľ ešte odsunul svoju premiéru v drese Calgary, ktoré napriek tomu porazilo Winnipeg 6:3. V drese porazených chýbal na ľade Marko Daňo.

Washington Capitals - Montreal Canadiens 6:1
Len úvodná tretina stačila Alexovi Ovechkinovi na to, aby si aj v druhom zápase Capitals v sezóne pripísal na konto hetrik. Kým v úvodnom vystúpení v Ottawe si ho schoval na záverečné dejstvo a potom premeneným samostatným nájazdom prispel k výhre 5:4, tentoraz položil základ debaklu Canadiens, ktorí už pred prvou prestávkou prehrávali 0:4. Bol to už jeho 19. hetrik v drese Capitals, čím vyrovnal rekord Petra Bondru. Pri prvom dnešnom góle Ovechkina, ktorý prišiel už po 20 sekundách hry, asistoval český talent Jakub Vrána. Ovechkin potom v ďalšom priebehu trafil ešte raz a na všetky góly mu prihral Evgeny Kuznetsov.

Podľa záznamov Elias Sports Bureau je 'Ovie' prvým hráčom v NHL, ktorý dal hneď na začiatku sezóny hetrik v dvoch zápasoch po sebe. V sezóne 1917-18 zvládli podobný kúsok Cy Denneny, Joe Malone a Reg Noble.
"Moja manželka je tu. A spolu s ňou aj jej sestra. A keď dorazí ona, vždy dám hetrik," prezradil Ovechkin. "Takže teraz sú to dva za sebou a ona odchádza v pondelok. Určite sa ešte s niekým porozprávam o tom, aby ostala a išla aj do Tampy. Toto je poriadne veľká zábava, keď sa vám takto darí a cíti to celá vaša lajna," hlásil Ovechkin, ktorému na štyri góly stačilo osem striel.
Premiéru prvého Austrálčana v NHL zvýraznil gólom Nathan Walker. "To je skrátka neuveriteľné. Naozaj mimoriadny moment, na ktorý môžem byť pyšný," tešil sa Walker. "Vôbec nemám slov."
Chicago Blackhawks - Columbus Blue Jackets 5:1
Chicago nadviazalo na úvodnú výhru 10:1 nad Pittsburghom. Český obranca Jan Rutta si pri tom pripísal premiérový gól v NHL. Jeho veľký okamih prišiel v 33. minúte, keď mu streleckú parketu pripravil hviezdny útočník Patrick Kane a dvadsaťsedemročný český reprezentačný bek, ktorý nebol do NHL draftovaný, zvýšil na 4:1. Skóre potom zavŕšil slovenský forvard Richard Pánik, ktorý má tak po dvoch zápasoch na konte tri body za dva góly a jednu asistenciu.

Calgary Flames - Winnipeg Jets 6:3
Hoci zatiaľ nenastala očakávaná premiéra Jaromíra Jágra v drese s horiacim písmenom C na hrudi a fanúšikovia mohli burácať počas úvodného predstavovania len pri jeho nástupe v civile, zápas samotný im aj tak priniesol dosť zábavy. Flames v dueli prehrávali už 1:3, ale potom prišla smršť zo strany domácich, ktorí vývoj absolútne otočili štyrmi gólmi v priebehu druhej časti.
Ottawa Senators - Detroit Red Wings 1:2 po sam. nájazdoch
Dvadsaťštyriročný Martin Frk zažíva skvelý úvod sezóny po tom, ako si vybojoval miesto v prvom tíme Detroitu. Po góle a asistencii pri výhre 4:2 proti Minnesote bol dnes v riadnom hracom čase jediným úspešným strelcom Red Wings. V čase 57:26 otvoril skóre v Ottawe, ale domáci kontrovali už po 43 sekundách, keď vyrovnal Dion Phaneuf. Nájazdy potom rozhodol Frans Nielsen. Tomáš Tatar nevyužil žiadnu zo svojich štyroch striel na bránku, stihol však dva hity.

Toronto Maple Leafs - New York Rangers 8:5
Toronto spočiatku smerovalo k ďalšej jasnej výhre, keď v prvej tretine viedlo už 5:1. Od druhého dejstva sa ale namiesto Henrika Lundqvista postavil do bránkoviska Ondřej Pavelec a do druhej prestávky bolo vyrovnané. Svoj čistý štít však Pavelec nakoniec neuhájil. Zo 24 striel si pripísal 21 úspešných zákrokov, Toronto opanovalo tretiu tretinu 3:0 a oslávilo ďalšiu výhru.
New York Islanders - Buffalo Sabres 6:3
Reakciu hodnú šampiónov na výprask 1:10 z Chicaga predviedol Pittsburgh, ktorý chce v sezóne útočiť na víťazný hetrik. Penguins v repríze posledného finále Stanley Cupu porazili Nashville 4:0. Nulu v zápase, ktorý v tretej tretine ponúkol niekoľko potýčok, vychytal Matt Murray. Florida v derby, ktoré bolo opäť plné gólov, vrátila Tampe Bay úvodnú porážku 3:5 z ľadu Lightning. Peter Budaj na svoju šancu v bránke Tampy zatiaľ čaká, Andrei Vasilevskiy kryl 43 pokusov. Panthers otočili stav z 2:3 na 5:3 v úvode tretej tretiny, keď skórovali trikrát v priebehu dvoch minút a 28 sekúnd. Pri víťaznom góle asistoval Radim Vrbata, v drese porazených prihral na gól Ondřej Palát. Úspešnú premiéru v novej sezóne majú za sebou hokejisti New Jersey Devils. V úvode porazili Colorado 4:1, keď využili tri zo štyroch presiloviek, ktoré v zápase mali a výsledok potom uzavrel bek John Moore v oslabení. Pod výhru Philadelphie 3:2 v predĺžení v Anaheimu sa prihrávkou podpísal útočník Jakub Voráček. Kuriozitou zápasu New York Islanders proti Buffalo Sabres boli pri výsledku 6:3 hneď štyri góly vo vlastnom oslabení. Oba celky dali po dvoch, vo farbách Buffala dal obidva Evander Kane.

1. Alex Ovechkin (WSH): 4 góly, 8 striel, 3 plusové body
2. John Tavares (NYI): 2 góly, 1 asistencia, 4 strely
3. Matt Murray (PIT): 26 zákrokov, 0 inkasovaných gólov