lightning_roundup

Finalista minulej sezóny NHL skončil. Boston Bruins síce v úvodnom dueli série 2. kola Stanley Cupu dokázali poraziť Tampa Bay Lightning (3:2), lenže to bolo z ich strany v tejto sezóne všetko. Nasledovali štyri výhry Lightning bez jedinej odpovede Bruins, o tej poslednej rozhodol až v čase 94:10 víťazným gólom švédsky obranca Victor Hedman. Bostonu nepomohla ani prihrávka kapitána Zdena Cháru či 32 úspešných zákrokov brankára Jaroslava Haláka. V hre naopak ostali Colorado Avalanche, ktorým sa podarilo zdolať Dallas Stars 6:3. Klub z Denveru tak v sérii prehráva 2:3 na zápasy.

Lightning idú ďalej
Boston v súboji dvoch víťazov základnej časti z posledných dvoch sezón napriek úvodnému triumfu neuspel. Aktuálny držiteľ Presidents' Trophy navyše v Scotiabank Arene zažil krutý koniec. Bruins na góly Lightning dvakrát podarilo odpovedať, ale napriek obrovskej snahe odvrátiť dovolenku sa po zásahu, na ktorý sa už odpovedal nedalo, v 95. minúte dočkal súper.
V piatom zápase série dlho nepadol gól. Ondrej Palat poslal Lightning do vedenia v 25. minúte, keď sa presadil dokonalým tečom streleckého pokusu Kevina Shattenkirka. Palát presmeroval puk na jeho ceste vzduchom a ten sa potom s pomocou brvna dostal za Haláka.

Piaty zápas: Tampa - Boston 3:2 pp

Český forvard tak vyrovnal klubový rekord. Skóroval už vo štvrtom zápase play off v rade, čo sa v histórii Lightning podarilo len tým najväčším hviezdam. Dvakrát to dokázal Steven Stamkos (2015 a 2018), raz Vincent Lecavalier (2007) a Martin St. Louis (2003).
Pastrňák sa postaral o vyrovnanie svojím typickým spôsobom, keď sa v 33. minúte hrozivo napriahol na ľavom kruhu, bez prípravy vypálil a Andrei Vasilevskiy skrátka nemal šancu zareagovať. Aj kvôli tomu, že strelu z druhej strany pôvodne naznačil Krejčí, ale namiesto nej luxusnou prihrávkou našiel svojho kolegu.
Na začiatku 53. minúty sa Lightning dostali do vedenia vďaka Anthonymu Cirellimu, ktorý tečoval Hedmanovu strelu. Puk ešte Halákovi zatancoval a vyrážačke a potom aj na žrdi jeho hokejky, ale nakoniec skončil v bránke.
Davidovi Krejčímu sa podarilo vyrovnať v čase 57:27, keď bol v správnom čase na správnom mieste. Chárovo nahodenie sa k nemu totiž odrazilo po tom, ako úplne zmenilo smer o hokejku brániaceho Paláta. Krejčí tak už len upratal puk do prázdnej bránky a slovenský kapitán Bruins si pripísal druhý bod v play off.

Hedman prekonal Haláka a zaistil postup

Boston tvrdo makal, aj vo štvrtej dvadsaťminútovke mal v prvom predĺžení streleckú prevahu, lenže v koncovke sa v tejto sérii trápil. V posledných troch zápasoch dali Bruins len tri góly. A v pondelok proti nim navyše chytal Vasilevskij, ktorý si 45 úspešnými zákrokmi vyslúžil ocenenie pre druhú hviezdu zápasu.
Bruins prečkali aj Krejčího vylúčenie, ale piate dejstvo už bolo v réžii tímu z Floridy. Hlavná hviezda zápasu Hedman sa presadil presnou strelou z kruhu a po asistencii zaznamenal aj víťazný gól, keď šikovne vystrelil cez Brandona Carla. Halákovi v tej chvíli clonil vo výhľade Pat Maroon.
Lightning v zostave so slovenským bekom Erikom Černákom sa môžu tešiť na lepšieho z druhej dvojice, ktorý ostala v hre vo Východnej konferencii v Toronte - ku konferenčnému finále sú bližšie New York Islanders, ktorí vedú nad Philadelphia Flyers 3:1 na zápasy.
Avalanche sa udržali v hre
Avalanche ešte žijú. K jasnému víťazstvu nad Stars v piatom zápase si pomohli fantastickým nástupom, pretože už po prvej tretine viedli 5:0.
Pierre-Edouard Bellemare otvoril skóre v čase 4:37, v 12. minúte zvýšil Andre Burakovsky a potom sa presadil Nathan MacKinnon. Ten tak vyprodukoval aspoň jeden bod v každom z 13 zápasov a má na konte už osem gólov a 15 asistencií.
Nazem Kadri pridal štvrtý gól a Mikko Rantanen v čase 14:27 zavŕšil štart Avalanche z ríše snov. Po štvrtom inkasovanom góle Bena Bishopa v bránkovisku Stars vystriedal Anton Khudobin.

Colorado strelilo Dallasu rýchlych 5 gólov

Na druhej strane neostal nepriestrelný ani Michael Hutchinson, ktorý dostal šancu namiesto Pavla Francouza. Ten mal status 'nespôsobilý hrať' takže nebol ani na striedačke. Hutchinsonovi kryl chrbát Hunter Miska, ktorý má v NHL na konte zatiaľ len 19 odchytaných minút.
Dallas, v zostave ktorého nechýbal obranca Andrej Sekera, sa síce dostal do hry vďaka dvom gólom v druhej tretine, lenže v jej závere znova inkasoval, keď sa druhýkrát v zápase presadil Burakovsky, autor celkovo troch bodov.
Zníženie Stars v treťom dejstve, pri ktorom si pripísal tretiu asistenciu Denis Gurianov, už nič nezmenilo.