SVK1230

Slovenskí juniori perfektne zvládli posledný duel základnej časti majstrovstiev sveta, deklasovali Kazachstan 11:2 a s troma bodmi postúpili do štvrťfinále turnaja. Idú ďalej zo štvrtého miesta B skupiny, takže budú čeliť víťazovi A skupiny. O tom rozhodne priamy súboj medzi Kanadou a Ruskom.

"Sú to dva veľmi dobré tímy" uviedol po zápase útočník Miloš Roman. "Musíme byť pripravení. V zápase proti USA sme už ukázali, že vieme hrať proti lepším mužstvám.Teraz prišiel čas dať do toho všetko a pripraviť sa na štvrťfinále." povedal pre oficiálny web turnaja.
Po troch porážkach s USA (1:2), Švédskom (2:5) aj naposledy s Fínskom (1:5) už Slováci dobre vedeli, že musia bezpodmienečne zabrať, pretože prehra by ich poslala do bojov o udržanie sa medzi elitou.
"Samozrejme, že pravdepodobne budeme hrať proti Kanade, takže nás čakajú dva veľmi dôležité dni," uviedol kapitán tímu Martin Fehérváry. "Potrebujeme si oddýchnuť a pripraviť sa na zápas."
Hlavnou hviezdou nedeľného zápasu sa stal Andrej Kollár, ktorý nastrieľal hetrik. Adam Ružička nazbieral dva góly a asistenciu a Pavol Regenda si pripísal gól a dve prihrávky. Brankár Samuel Hlavaj nemal veľa práce, keďže Slováci prestrieľali Kazachov pomerom 46:18.
"Všetci sme spokojní s postupom do štvrťfinále. Podaril sa nám vstup do zápasu, na ktorý som už včera upozorňoval, že bude veľmi dôležitý. Práve vďaka prvej tretine, ktorú si hráči veľmi dobre rozohrali, sme mali celý zápas pod kontrolou." hodnotil rozhodujúci zápas tréner Ernest Bokroš podľa hockeyslovakia.sk
Slováci naozaj nastúpili do zápasu fantasticky, už po prvej minúte viedli 2:0. Adam Liška otvoril skóre už po 23 sekundách a o 9 sekúnd neskôr ho nasledoval aj Ružička. Ten sa do konca prvej tretiny presadil ešte raz, keď zakončil kombinačnú akciu v presilovej hre.
Do konca úvodnej časti sa k nim pridali ešte Kollár, Filip Krivošík a Marcel Dlugoš a Slováci tak odchádzali na prvú prestávku so šiestimi gólmi na konte.
V úvode druhého dejstva intenzívna streľba na bránku Kazachstanu pokračovala, už v tretej minúte Kollár využil prečíslenie a dal svoj druhý gól v zápase. Pred polovicou duelu bolo skóre už dokonca 8:0, keď sa presadil aj Miloš Roman.
Od polovice duelu sa situácia výrazne upokojila, Kazachstan potrestal vylúčenie Dlugoša a Artur Gatiyatov prvýkrát znížil na 8:1. Akékoľvek pokusy o snahu o doťahovanie však Slováci rázne uťali, keď Ragenda po krásnej akcii strelil deviaty gól Slovenska.
V úvode tretej časti sa Bokrošovi zverenci dali dvakrát vylúčiť, čo Kazachovia nenechali len tak a Gatiyatov sa presadil aj druhýkrát. Posledná desaťminútovka priniesla ešte ďalšie dva góly, najprv pridal druhý zásah Dlugoš a Kollár 13 sekúnd pred koncom uzavrel skóre a zavŕšil svoj hetrik.
"Naša hra v takomto zápase sa však ťažko hodnotí. Musíme mať pokoru, ale pravda je, že herná kvalita bola na našej strane. Nikto z našich hráčov sa nezranil do ďalšieho zápasu, čo nás taktiež tiež teší." dodal Bokroš.
"Už to bolo 11:2 a dostali sme veľa trestov," povedal Ružička. "Tomu sa proti Rusku alebo Kanade musíme vyhnúť, pretože to využijú a budú z toho často skórovať."
Slovenská dvadsiatka týmto výsledkom vyrovnala svoj strelecký rekord na majstrovstvách, 11 gólov totiž dala aj 27. decembra 2002 proti Bielorusku.
Štvrťfinále Slováci odohrajú v stredu, o ich súperovi sa rozhodne v pondelkovej priamej bitke rivalov Kanady a Ruska.
V ďalšom nedeľnom dueli si práve Rusi poradili so Švajčiarskom, ktoré porazili 7:4. Do tabuliek sa zapísalo sedem rôznych strelcov a Marco Lehmann dal dva švajčiarske góly.