SVK_FIN

Slovenskí reprezentanti do 20 rokov prehrali aj tretí zápas na majstrovstvách sveta v Kanade, v sobotu podľahli Fínsku 1:5. Tím trénera Ernesta Bokroša sa po prehrách s USA 2:3 a Švédskom 2:5 musí spoliehať na záverečný zápas v skupine proti Kazachstanu.

Ak ho Slováci vyhrajú v riadnom hracom čase a získajú tri body, vyhnú sa bojom o udržanie medzi elitou a postúpia do vyraďovacej časti, ktorá sa začína v stredu vo Vancouveri.
"Musím povedať, že súper bol jednoznačne lepší. Prejavila sa obrovská kvalita Fínov. Kto rozumie hokeju a pozrie si súpisku Fínov, tak vidí, že mali v kádri troch hráčov NHL a zvyšok, ktorý už má skúsenosti so seniorským hokejom." zhodnotil tréner Bokroš pre Slovenský zväz ľadového hokeja.
Jediný gól Slovákov strelil Miloš Roman, ktorý v závere druhej tretiny prekonal fínskeho brankára Ukko-Pekka Luukkonena po prihrávke kapitána Martina Fehérváryho. Do bránky sa druhýkrát na šampionáte postavil sedemnásťročný Samuel Hlavaj, ktorý čelil spolu 36 strelám.
Hlavaj prvýkrát inkasoval v 13. minúte, keď sa v presilovke 5 na 3 presadil Henri Jokiharju. Úvod stretnutia však mohol vyzerať inak, pretože Filip Krivošík mal po chybe fínskej obrany veľkú šancu vo vlastnom oslabení, ale netrafil. Fíni do úvodnej sirény naopak zvýšili, keď sa z bekhendu presadil Santeri Virtanen.
Fínsko dominovalo aj od začiatku stredného dejstva, tretí gól strelilo už na začiatku tretej minúty, Hlavaj tretíkrát kapituloval po strele Villeho Heinolu. Ten istý hráč o desať minút neskôr prihral Antonovi Lundellovi, ktorý zariadil Fínom pohodlný náskok 4:0.
V polovici záverečnej časti potom prišla Romanova chvíľa, Slováci hrali viac ako minútu v dvojnásobnej presile a hráč tímu Vancouver Giants vo WHL využil krížnu prihrávku Fehérváryho. Gól musel preskúmať videorozhodca kvôli možnému postaveniu v bránkovisku, ale verdikt nakoniec dopadol v prospech Slovákov a Roman, ktorý v NHL patrí tímu Calgary Flames, znížil na 1:4.
"Dostal som veľmi dobrú prihrávku a mal som pred sebou odkrytú bránku," povedal strelec jediného gólu Slovákov pre oficiálny web šampionátu. "Mojou úlohou bolo len trafiť bránku a skórovať."
Dramatický záver a snaha o obrat sa nekonali, Bokrošov tím naopak v tretej tretine ešte raz inkasoval. Oskari Laaksonen tvrdo vypálil bez prípravy a Hlavaj nemal šancu zasiahnuť.
Slováci odohrajú záverečný štvrtý zápas v B skupine v kanadskej Victorii už v nedeľu (pondelok 4:30 SEČ). Ak porazia outsidera z Kazachstanu v riadnom hracom čase, poistia si postup do vyraďovacích bojov. Kazachstan, ktorý na šampionáte zatiaľ strelil len 2 góly a inkasoval 13, ešte v pondelok čaká duel proti jednému z favoritov Švédsku.
V ďalšom sobotnom zápase Česko nestačilo na domácu Kanadu a s obhajcami titulu tiež prehralo 1:5. Výber trénera Václava Varaďu má pred záverečným duelom v skupine A s Dánskom po troch zápasoch na konte dva body a stále čaká na zaistenie postupu do štvrťfinále.
Pred Čechov sa v tabuľke skupiny posunuli Švajčiari, ktoré si ktorí porazili Dánsko 4:0. Forvard Philipp Kurashev sa predviedol hetrikom. Talent v NHL patriaci Chicago Blackhawks si vylepšil bilanciu na turnaji na päť gólov.
O najväčšiu senzáciu hracieho dňa sa postaral tím Spojených štátov, ktorý so Švédskom prehrával už 0:4, ale napriek tomu dokázal skóre otočiť. Adam Boqvist v predĺžení dokonal fantastický finiš a USA sa nakoniec radovalo z výhry 5:4.