Jaroš krásne prihral na gól Paula

Slovenský obranca Christian Jaros si vo svojom treťom dueli v ročníku pripísal prvý bod. Ottawa Senators pomohol prihrávkou, ale z presvedčivej výhry 5:2 sa radovali Pittsburgh Penguins.

Dvadsaťtriročný bek bol pred nedeľným súbojom s New Jersey povolaný do prvého tímu a odohral tak druhý zápas v rade. Sezónnu premiéru absolvoval ešte na konci novembra, keď odohral jeden duel proti Rangers. Medzitým pôsobil v tíme Belleville v AHL.
Útočník víťazov Jake Guentzel si pripísal tri body za gól a prihrávku, ale kvôli zraneniu zápas nedohral. Dvakrát skórovali domáci Evgeni Malkin a za hostí Nicholas Paul, ktorého jeden gól pripravil práve Jaroš.
Penguins, ktorí vyhrali tretíkrát za sebou a nadviazali tak na výhry z ľadu Nashville Predators 5:2 a doma proti tomu istému súperovi 6:4, veľmi rýchlo začal potvrdzovať úlohu favorita. Už po 27 sekundách sa presadil Malkin a strelil svoj desiaty gól v sezóne.
V 13. minúte prišla chvíľa Dominika Simona, ktorému sa tesne pred bránkou podarilo odcloniť Paula a bekhendom stihol prekonať Marcusa Högberga.

Simon z bekhendu zariadil vedenie 2:0

Paul potom v druhej tretine oživil nádeje Senators, keď po Jarošovej asistencii znížil stratu na 1:2, ale už o 101 sekúnd kontroval Jevgenij Malkin. Ten má počas osobnej deväťzápasovej série na konte 15 bodov za päť gólov a desať prihrávok. Prerušená bola len kvôli vynechaniu dvoch zápasov pred polovicou decembra kvôli chorobe.
"Len som sa snažil tímu pomôcť k výhre," vyhlásil Malkin. "Vždy je výborné, keď máte šancu dať gól a naozaj ho dáte. Potom hráte s dobrým pocitom. Presne tak som sa dnes cítil. Hrali sme proti ťažkému súperovi, ale bol to pre nás dobrý zápas. Hrali sme tvrdo a poradili sme si aj bez jedinej presilovky. Skvelé dva body."
Na ceste za nimi prišla z pohľadu domácich už len jedna prekážka. Stalo sa to keď Paul, ktorý má v sezóne na konte šesť gólov, v končiacej 36. minúte opäť znížil.
Tentoraz boli vyslanci hlavného miesta Kanady na dostrel len 53 sekúnd a potom ich elán schladil Patric Hornqvist. Dvadsiatym gólom v sezóne potom tretie dejstvo uzavrel Jake Guentzel.
"Dnes sme na našej strane klziska urobili príliš veľa chýb," pripustil tréner Senators D.J. Smith. "A stáli proti nám dobrí hráči, ktorí nás porazili."
Dvadsaťpäťročný Guentzel, ktorý je s 43 bodmi z 39 zápasov najproduktívnejším hráčom Penguins v sezóne, však zápas nakoniec nedohral. Potom, ako sa presadil bekhendom a zaznamenal tak svoj 200. bod v základnej časti NHL, po súboji s obrancom súpera Thomasom Chabotom zamieril do kabín, po náraze do mantinelu si držal pravú ruku.
Detailnejšie informácie o jeho stave po zápase neboli dostupné. Podľa trénera Mikea Sullivana sa bude vedieť viac až v priebehu dneška. "Bolo to naozaj desivé," pripustil Sullivan. "Keď z takejto vzdialenosti spadnete a narazíte do mantinelu, je to vždy veľmi nebezpečné."
Senators sa museli pred súpermi skloniť tretíkrát v posledných štyroch zápasoch, prvýkrát po piatich predchádzajúcich však nebodovali.