halak

Lídri ligy z Boston Bruins si po výhre 3:1 na ľade New York Rangers pripísali ďalšie dva body. Po desiatich dňoch sa do bránky postavil Jaroslav Halak, ktorý inkasoval jeden gól z 26 striel a stal sa druhou hviezdou zápasu. St. Louis Blues naopak neuspeli piatykrát za sebou, porážka 1:2 v aréne Nashville Predators pre nich bola desiata z posledných 12 zápasov.

Bruins odskočili Lightning
Boston potvrdil pozíciu najlepšieho tímu ligy a zvýšil svoj náskok na čele Východnej konferencie pred Tampa Bay Lightning, ktorí mali voľno, na tri body. Bruins nad domácimi Rangers vyhrali 3:1, uspeli tretíkrát v rade a deviatykrát z posledných desiatich vystúpení.
Pod výhru sa do veľkej miery podpísal aj Jaroslav Halak, ktorý v bránkovisku hostí predviedol spoľahlivý výkon a 25 úspešných zákrokov. Tridsaťštyriročný gólman inkasoval len tesne pred polovicou tretej tretiny, keď ho v presilovej hre domácich prekonal Mika Zibanejad.
Rodák z Bratislavy sa do bránky Bostonu postavil po desiatich dňoch, počas ktorých nenastúpil kvôli zdravotným problémom. Triumf nad Rangers bol jeho štvrtý v rade a mal v ňom úspešnosť zákrokov 96,2%.
Skóre otvoril na konci prvej tretiny Charlie McAvoy. Pred druhou prestávkou potom v oslabení zvýšil Charlie Coyle. Po znížení domácich, o ktoré sa v polovici tretieho dejstva postaral Zibanejad, definitívne rozhodol 13 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času Patrice Bergeron.

Coyle predviedol únik v oslabení

Zhodou okolností skórovali všetci traja strelci ako v minulom zápase proti Detroitu (4:1), keď ich doplnil ešte David Pastrnak.
Veľkou udalosťou bol predovšetkým zásah McAvyoa, rodáka z Long Beach v New Yorku, ktorý na piaty pokus konečne skóroval v slávnej Madison Square Garden. "Je to fantastické," tešil sa McAvoy. "Keď vyrastáte ako veľký fanúšik Rangers a chodíte sem na zápasy, je to naozaj výnimočné. Bola to zábava. Bolo fajn si tu zase zahrať a odviezť si víťazstvo."
Trápenie Blues pokračuje
V Nashville došlo na rýchlu odvetu, pretože tieto dva tímy sa stretli už v sobotu v Missouri, odkiaľ si Predators odviezli výhru 4:3. Aj tentoraz zvládli tesný záver lepšie, postaral sa o to jeden zo sobotných strelcov Kyle Turris.
Craig Smith poslal domácich do vedenia pred polovicou zápasu, ale už po troch minútach prišla odpoveď z hokejky Tylera Bozaka. Rozhodujúci okamih nastal v čase 57:48, keď Turris po strele cez Justina Faulka rozhodol svojím deviatym gólom v sezóne.
"Dnes to bola hlavne veľká bitka," podotkol Turris. "Súper nás celý zápas tlačil, ale Pekka Rinne nás držal v hre a bol fenomenálny. Zase bolo treba si to odmakať a nájsť cestu k víťazstvu. V situácii, v ktorej sa nachádzame, je to naozaj dôležité."
Rinne si pripísal spolu 38 zákrokov a Nashville aj vďaka nemu vyhral tretíkrát za sebou. To sa mu podarilo prvýkrát od konca októbra, keď sa Predators radovali štyrikrát v rade. "Odvtedy sa nám to nedarilo. Mali sme pomerne slušný štart, ale potom to bolo ako na hojdačke. V poslednom čase je však vidieť, s akou vášňou hráme," povedal Rinne.

Turris strelil rozhodujúci gól proti Blues

Na Blues sa na čele Západnej konferencie dotiahli Dallas Stars. "Mali sme dnes množstvo šancí, len sme ich nepremenili," povedal tréner porazených Craig Berube. "Rinne dnes predviedol naozaj dobrý výkon. Keďže sme nedali dosť gólov, tak keď mal potom jednu šancu súper, skončila v našej bránke a bolo rozhodnuté."
"Teraz zažívame naozaj ťažké obdobie," netajil Berube. Zároveň si však myslí, že výsledky nezodpovedajú výkonom. "Často hráme naozaj veľmi dobrý hokej, ale zápasy sa nekončia naším víťazstvom. Keď budeme hať rovnako ako v posledných dvoch zápasoch a rovnako pracovať, bude to v pohode. Toto bol jeden z našich najlepších zápasov v celej sezóne."
Jets doma porazili Chicago
Blackhawks nenadviazali na sobotnú vysokú výhru na ľade Calgary Flames 8:4 a pred fanúšikmi Jets prehrali tesne 2:3.
Patrick Kane prihral na úvodný gól Ryana Carpentera z 16. minúty, lenže v priebehu druhého dejstva domáci otočili skóre po zásahoch Masona Appletona a Jacka Roslovica.
O vyrovnávajúci gól sa v závere druhej časti postaral Kane, ktorý po prihrávkach Dominika Kubalíka a Jonathana Toewsa upravil stav na 2:2.
Zápas, ktorý sa odohral bez jediného vylúčenia, pre seba nakoniec vybojovali Jets. V 42. minúte sa prvýkrát v sezóne presadil Nathan Beaulieu a ďalší gól už nepadol.
Winnipeg si tak pripísal piatu výhru z posledných ôsmich duelov a veľmi dôležité body v súboji tímov na hrane postupu v Západnej konferencii. Chicago naopak po precitnutí v Calgary stratilo šiesty zápas z posledných siedmich.

Beaulieu strelil prvý gól v sezóne

Oilers ťahal Draisaitl
Až do predĺženia dospel zápas Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers, v ktorom sa hostia nakoniec radovali z výhry 4:3. Hlavnú zásluhu na tom mal ťahúň kanadského klubu Leon Draisaitl, ktorý sa pod úspech podpísal gólom a dvomi prihrávkami.
Dvadsaťštyriročný nemecký útočník nijak nepoľavuje z tempa a je na najlepšej ceste prekonať svoj osobný rekord z minulej sezóny, ktorý bolo 105 bodov (50+55). Aktuálne má Draisaitl na konte 95 bodov za 34 gólov a 61 asistencií.
Carolina v zápase dvakrát viedla, potom síce prehrávala 2:3, keď Oilers v druhej tretine udreli dvakrát v rozmedzí 28 sekúnd, ale v končiacej 55. minúte zaistil pokračovanie Sebastian Aho.

Archibald rozhodol po prihrávke Draisaitla

V predĺžení potom najprv Mike Smith zastavil práve Ahovo sólo a na druhej strane rozhodol v predĺžení po Draisaitlovej prihrávke v prečíslení dvoch na jedného Josh Archibald, ktorý prekonal brankára Jamesa Reimera.
Oilers uspeli štvrtýkrát z posledných piatich zápasov a strácajú už len štyri body na špičku Západnej konferencie.
Blackwood vychytal Blue Jackets
Zápas v Prudential Center bol poriadne tesný, domáci New Jersey Devils až v siedmom kole samostatných nájazdov porazili zdolali Columbus Blue Jackets a zvíťazili 4:3. Hrdinom zápasu bol domáci brankár Mackenzie Blackwood, ktorý predviedol až 52 úspešných zákrokov. Kyle Palmieri prispel gólom a prihrávkou.
Devils v súboji so súperom, ktorý potrebuje každý bod v boji o postup z Východnej konferencie, nijak nevykoľajilo ani to, že obranca Andy Greene bol pred duelom vymenený do New York Islanders a krátko po úvodnom buly aj útočník Blake Coleman, ktorého novým pôsobiskom bude Tampa Bay.
Vývoj zápasu bol ak na hojdačke. Blue Jackets, ktorí v predchádzajúcom skvelom období nevyhrali už päťkrát v rade, tentoraz už v siedmej minúte viedli 2:0. Presadili sa Andrew Peeke, ktorý strelil prvý gól v NHL, a Zach Werenski.
Nástup do druhej časti však patril Devils a už do 32. minúty stihli skóre otočiť na 3:2. Medzi strelcov sa zapísali Joey Anderson, rovnako prvýkrát v NHL Nick Merkley a Palmieri. Pred polovicou tretieho dejstva vyrovnal Kevin Stenlund.
Hosťujúci brankár Elvis Merzlikins si v porovnaní s Blackwoodom pripísal len 23 zákrokov, ale potom mu v siedmom kole nedal šancu Jesper Bratt a Sonny Milano už neuspel.
"Ten bod berieme," povedal tréner Columbusu John Tortorella. "Vždy chcete obidva, ale ja s týmto zápasom nemám problém. Až na to, že sme sa v druhej časti dali trochu nachytať a pristúpili sme na ich hru. Takýto zápas je frustrujúce stratiť, ale mali sme šance rozhodnúť a nepodarilo sa nám to."
Ostatné zápasy: Pittsburgh zdolal Detroit, Stars stratili predĺženie v Ottawe
Pittsburgh Penguins porazili Detroit Red Wings, ktorí odohrali tretí zápas za posledné štyri dni, v pomere 5:1. Valtteri Filppula síce poslal hostí do vedenia, ale to bolo z ich strany všetko. Patric Hornqvist pomohol k obratu tromi bodmi (2+1), Sidney Crosby zaznamenal gól a asistenciu. Brankár porazených Jimmy Howard opäť nedosiahol výhru, z posledných 19 zápasov má bilanciu 0-17-2.
Dallas Stars nenadviazali na predchádzajúce štyri výhry a na záver kanadského trojboja po vystúpeniach v Toronte a Montreale podľahli Ottawa Senators 3:4 po predĺžení. Víťazný gól tímu z kanadskej metropoly dal v čase 63:48 Artem Anisimov. Senators, ktorým sa po základnej časti skončí sezóna, tak vyhrali druhý z posledných troch duelov. Obranca Stars Andrej Sekera nehral.
Rovnako ako Pastrňák vyšiel gólovo naprázdno aj druhý líder tabuľky strelcov Auston Matthews, ktorý má v sezóne tiež na konte 42 zásahov. Toronto Maple Leafs bez Martina Marinčina v zostave aj preto neuspeli na ľade Buffalo Sabres a napriek bezgólovej úvodnej tretiny prehrali druhý z posledných troch duelov. Sabres sa vďaka štvrtému víťazstvu z posledných piatich vystúpení priblížili k druhej divokej karte na Východe, aktuálne im chýba osem bodov.
Vancouver Canucks pred svojimi fanúšikmi vysoko podľahli Anaheim Ducks 1:5. Nenadviazali tak na dve presvedčivé domáce výhry nad Nashvillom (6:2) a Chicagom (3:0), čo pre nich znamenalo už piatu porážku z posledných siedmich duelov. Hostia v 28. minúte viedli už 3:0, dvomi gólmi sa o to postaral Adam Henrique.