Gaborik

Štatistiky Mariána Gáboríka teraz vyzerajú pekne prehľadne. Útočník Los Angeles Kings v utorok dosiahol ako piaty slovenský rodák v histórii NHL métu 400 gólov a v tom istom zápase zarovnal svoj bodový účet na 800. V kolónke plus mínus má teraz presne stovku a už len štyri štarty mu chýbajú k rovnej tisícke.

Takmer to vyzerá, akoby tridsaťpäťročný útočník bilancoval, ale on skôr len doháňa, čo za uplynulé mesiace vymeškal kvôli zranenému kolenu, ktoré ho vyradilo na 22 zápasov ročníka 2017-18.
V súboji s Minnesota Wild, teda s klubom, kde naštartoval svoju parádnu zámorskú kariéru, najprv v tretej tretine vyrovnal na 2:2 a o necelých desať minút neskôr pridal aj jubilejný zásah po asistencii Anze Kopitara, ktorý pre zmenu zaznamenal 500. asistenciu v kariére.
"Chlapci sa pýtali, kto dostane puk, tak som im hovoril, že si ho vezmem ja," vtipkoval kouč Kings John Stevens. "Ale som za oboch naozaj rád. Kopi je celú sezónu naším ťahúňom a Gaby tvrdo drel, aby sa mohol vrátiť a byť produktívnym hráčom. Je fajn, že na takých míľnikoch spolupracovali obaja."

Kopitar pri prečíslení v 45. minúte predložil Gáboríkovi ideálnu prihrávku a ani taký veľký gólman, ako je Devan Dubnyk, nedokázal zasiahnuť. Pri jubilejnom góle potom slovinský center vyhral buly a slovenský strelec cez čepeľ hokejky obrancu Wild Matta Dumbu o tyčku znova poslal puk do siete. Tak, ako sa na výročný zásah patrí - patrične efektne.
"Krásny pocit, najmä, keď to bolo proti môjmu bývalému tímu," uškŕňal sa Gáborík. "Určite je to výnimočná chvíľa a musím poďakovať Kopimu za všetky tie prihrávky."
Rodák z Trenčína tak nadviazal na svojich strelecky disponovaných krajanov. Kanaďan, ale slovenský rodák Stan Mikita dal v NHL celkovo 541 gólov, Marián Hossa 525, Peter Bondra 503 a Peter Šťastný 450. Gáborík sa navyše o pár dní stane siedmym Slovákom s tisíckou štartov v základnej časti. Vychádza to na 15. januára v Madison Square Garden, kde ostrostrelec pôsobil necelé štyri sezóny v drese New York Rangers. Zažil s nimi dve štyridsaťgólové sezóny a celkovo u nich zaznamenal 114 gólov.
Viac gólov než Gáborík dalo len šesť aktívnych hráčov: Jaromír Jágr, Alex Ovechkin, Hossa, Patrick Marleau a Rick Nash. Trenčiansky rodák hral ešte len svoj siedmy duel v sezóne a už má na konte štyri góly.
"Chýbal som dosť dlho, ale už sa do toho zase dostávam," veril si Gáborík, ktorého strelecká produkcia bola v posledných dvoch sezónach pre Kings sklamaním. Hráč, ktorý v sezóne 2011-12 nastrieľal 41 gólov a ešte v ročníku 2014-15 ich dal 27, mal zrazu v kolónke gólov čísla 12 a 10.

MIN-LAK

Dokonca aj manažment L.A. sa vypytoval u konkurencie a hľadal kandidáta na výmenu. Ale treba pripomenúť, že Gáboríka brzdilo zranenie, ktoré utrpel ako člen výberu Európy na World Cupe v Toronte.
Minulou sezónu bez play off však hodil za hlavu nielen slovenský hokejista, ale aj celý tím Kings, ktorý od októbra valcuje súperov ohromnou energiou. Vyzerá to tak, že opory Jonathan Quick, Drew Doughty aj Kopitar s Gáboríkom chytili druhý dych. Momentálne si hokejisti Los Angeles pripísali šiestu výhru v rade a vyhrievajú sa na čele nabitej Pacifickej divízie.
Prispieva k tomu aj uzdravený slovenský kanonier, ktorý síce v utorok začínal v treťom útoku, ale od druhej tretiny sa presunul k starému parťákovi Kopitarovi a fanúšikovia Kings si to užívali skoro ako v roku 2014, keď títo dvaja viedli tím z 'mesta anjelov' až k Stanley Cupu.
"Cítim sa sebavedomejší, ale lajny sa menia v priebehu celej sezóny, ktorá je poriadne dlhá. Čokoľvek, čo pomôže k výhram, je prospešné. Ale dnes to klapalo naozaj dobre," videl aj Gáborík.
Ak to tak pôjde ďalej, ešte si môže s Kopitarom pokojne pripomenúť najlepšie roky kariéry.