Pastrňákov víťazný gól v predĺžení

Boston Bruins opäť dokázali skvelú formu a upevnili si pozíciu na čele celej ligy. Výhra na ľade Edmonton Oilers pre nich bola už štvrtá v rade, v predĺžení o nej rozhodol David Pastrňák. Okrem Zdena Cháru bol na strane víťazov aj ďalší obranca Andrej Sekera, ktorého Dallas Stars zdolali Arizona Coyotes 3:2. New York Rangers si vďaka päťgólovej poslednej tretine poradili s Chicago Blackhawks 6:3.

Bruins a úspech číslo 4
Pastrňákov 43. gól sezóny bol rozhodujúcom momentom zápasu v hale Rogers Place medzi Edmontonom a Bostonom. Pre Bruins znamenal štvrtú výhru v rade a opäť aj trojbodový náskok pred Tampa Bay Lightning na čele Východnej konferencie. Boston má z posledných 11 vystúpení v lige bilanciu 10-1-0. Tieto dva tímy sú zároveň najlepšie v celej lige.
V polovici deviatej minúty poslal hostí do vedenia Patrice Bergeron, už päťdesiatu druhú prihrávku v sezóne si pripísal Brad Marchand, a pre Pastrňáka bola jeho asistencia štyridsiata prvá.
V 44. minúte v presilovke vyrovnal Sam Gagner, ale posledné slovo mali Bruins. Po 74 sekundách predĺženia sa oň postaral Pastrňák, ktorého dlhou prihrávkou našiel krajan David Krejci, najlepší strelec ligy predviedol kľučku do bekhendu a poslal mu puk medzi betóny.
"Torey Krug to tam úžasne odbránil, David vyhral súboj a ja som sa už rozbiehal," opísal Pastrňák. "Poslal mi puk vzduchom, ja som sa dostal do samostatného nájazdu a potom som sa snažil zakončiť medzi betóny."
Aj vďaka tomu bol vyhlásený za tretiu hviezdu zápasu. Pred Jaroslavom Halákom dostal v bránke víťazov prednosť Tuukka Rask a pomohol k úspechu 28 zákrokmi. Domáci sa opäť museli zaobísť bez zraneného Connora McDavida a najproduktívnejší hráč doterajšieho priebehu sezóny Leon Draisaitl vyšiel naprázdno.
"Vedeli sme, že domáci majú kvôli zraneniam v zostave veľa nových tvárí, takže budú hrať súdržne a natesno," podotkol Pastrňák. "Ale v tejto hale je vždy ťažké hrať, takže je super, že sme s tým zabojovali, ubránili niekoľko oslabení a Tuukka pre nás ten zápas vyhral."
Zdeno Chara odohral viac ako 22 minút, z celého tímu mal na konte viac len jeho kolega z obrannej dvojice Charlie McAvoy.
Proti Oilers si pripísal jeden kladný bod v plus/mínus, tri strely na bránku a tri zablokované strely. Nad bod už čaká viac ako 2 mesiace, naposledy asistoval 12. decembra proti Tampe a posledný gól strelil 27. novembra svojmu bývalému tímu Senators.
Stars dobehli Blues
Stars v American Airlines Center zdolali Arizonu 3:2 a dotiahli sa tak na prvý tím Centrálnej divízie St. Louis Blues. Z posledných šiestich duelov tak majú výbornú bilanciu.
Dallas si k úspechu pomohol stopercentnými presilovkami, využil dve z dvoch. Tradičnou oporou bol Ben Bishop, ktorý priložil ruku k dielu 39 zákrokmi. Denis Gurianov zaznamenal dve prihrávky.
Už po 139 sekundách v presilovke zaistil Stars vedenie Corey Perry, aj ďalšie dva góly zápasu prišli v početných výhodách: Taylor Hall vyrovnal, ale výstavný bekhend Radka Faksu vrátil Stars vedenie.
Christian Fischer ešte do druhej pauzy vyrovnal, ale v čase 51:38 potom potešil domácich Jamie Oleksiak a postaral sa tak o víťazný gól.
"Mali sme naozaj dobrý štart," pripomenul tréner Stars Rick Bowness. "Prvých desať minút sme úplne dominovali, zvyšok tretiny patril hosťom. Ale myslím si, že tých ďalších 40 minút už zase patrilo už nám a mali sme zápas pod kontrolou."
Päťgólová tretina Rangers
Zápas Chicaga s Rangers rozhodlo posledné dejstvo, v ktorom tím z Manhattanu skóroval až päťkrát. Hostia si vďaka tomu pripísali piatu výhru z posledných šiestich zápasov a priblížili sa tak na šesť bodov k divokej karte vo Východnej konferencii.
V úvodných dvoch tretinách skórovali len Česi. Už na konci druhej minúty poslal Rangers do vedenia Filip Chytil. V úvode druhej časti vyrovnal Dominik Kubalik, ktorý zakončil z prvej. Prihral mu obranca Duncan Keith, ktorý tak zaznamenal 500. prihrávku v základnej časti NHL.
Tretie dejstvo úplne ovládli hostia. Pavel Buchnevich v polovici 43. minúty vrátil na ich stranu vedenie a Ryan Strome o 88 sekúnd neskôr využil presilovku.
Po ďalších dvoch minútach odpovedal Kubalík, ktorý prekonal brankára Igora Šerťorkina medzi betóny.
Pred polovicou tretiny však Rangers rozhodli o tom, akým smerom sa bude odvíjať ďalší priebeh zápasu. Chris Kreider im vrátil dvojgólový náskok, ktorý po 53 sekundách svojím 30. gólom v sezóne ešte zvýšil Artemi Panarin.

Kreiderov krásny gól z bekhendu

Drake Caggiula síce ešte znížil, ale posledné slovo mal Mika Zibanejad, ktorý tak korunoval svoj výborný výkon a pripísal si spolu štyri body (1+3). Kreider nazbieral len o jednu prihrávku menej.
"Jednou z vecí, o ktorých sme sa rozprávali medzi druhou a treťou tretinou, bolo aj to, aby sme si za tých dvadsať minút hokeja vybojovali šancu na výhru, pretože predtým sme tých štyridsať minút určite nehrali dobre," povedal tréner David Quinn. "V tejto lige máte za takýchto okolností len výnimočne ešte možnosť uspieť, ale naši chlapci sa toho chopili výborne."
Porazeným Blackhawks sa v poslednom období vôbec nedarí v početných výhodách. V posledných šiestich dueloch neskórovali ani v jednej zo sedemnástich.
Hrdina Galchenyuk
Vyrovnaný duel Vancouver Canucks - Minnesota Wild dospel až do nájazdov. Dokonca až do piateho kola. V ňom o druhom bode pre hostí a o výhre 4:3 rozhodol Alex Galchenyuk.

Galchenyuk najprv vyrovnal, potom rozhodol nájazdy

Wild síce mali zápas lepšie rozohraný, viedli 1:0 po prvej tretine aj 2:1 po druhom dejstve. Lenže potom sa J. T. Miller dvomi gólmi postaral o obrat a v 45. minúte domáci viedli.
V čase 55:15 však zachránil Wild Galchenyuk, ktorý vyrovnal. V úvodných nájazdoch boli úspešní Elias Pettersson a Ryan Donato, v druhej sérii premenil svoj nájazd aj Miller. V tretej tretine udržal nervy na uzde Mats Zuccarello a ďalším úspešným exekútorom potom bol až Galchenyuk.
Minnesota sa priblížila na rozdiel piatich bodov od oboch divokých kartám v Západnej konferencii.
Sériu prehier ukončilo Colorado
Hokejisti Colorada aj Islanders išli do vzájomného súboja po troch neúspešných vystúpeniach. Avalanche si počas nich pripísali aspoň bod. Hostia vyšli v Pepsi Center štvrtýkrát v rade naprázdno a zakončili tak veľmi neúspešný trip, z ktorého majú skóre 2:11 a dvakrát na ňom ani neskórovali.
Domácim zaistil vedenie Joonas Donskoi, už po 45 sekundách z druhej časti zvýšil Andre Burakovsky. Teč Gabriela Landeskoga po strele Nathana MacKinnona znamenal definitívu. Hostia to napriek tomu skúsili bez Semjona Varlamova, ktorý sa tentoraz vrátil do Denveru ako súper. A Brock Nelson až v čase 57:46 zobral čisté konto Pavlovi Francouzovi v bránke Avalanche.
Francouz si i pripísal 27 úspešných zákrokov a stal sa treťou hviezdou zápasu. Nathan MacKinnon a Cale Makar sa pod výhru podpísali dvoma asistenciami.
Dôležitá otočka Panthers
Florida Panthers uspeli vonku druhýkrát za sebou, nedali sa zlomiť úvodným inkasovaným gólom a v aréne Anaheim Ducks nakoniec presvedčivo zvíťazili 4:1. Ducks naopak druhýkrát v rade body nezískali.
Síce zápas rozohrali lepšie, keď v začínajúcej 17. minúte otvoril skóre Max Jones, ale keď chýbalo do prvej prestávky len päť sekúnd, Aleksander Barkov vyrovnal. Ako úplne prvý síce skóroval hosťujúci Mike Hoffman, ale kvôli ofsajdu o svoju radosť prišiel.
Stav 1:1 vydržal do polovice zápasu, potom už úradovali výhradne Panthers. Vincent Trocheck zakončením zo vzduchu zariadil víťazný gól a Aleksi Saarela sa radoval z prvého gólu v NHL. Mackenzie Weegar potom na konci 58. minúte uzavrel skóre do prázdnej bránky.
Florida sa tak bodovo dotiahla na Toronto Maple Leafs a vystriedala ich na treťom mieste Atlantickej divízie za Bostonom a Tampou.