MIN-WPG: Laine onnistuu komeasti maalinteossa

Patrik Laineen pelätty laukaus teki Blake Wheeleristä ennätysmiehen lauantaina. Laineen illan toisen maalin syöttäneestä Wheeleristä nimittäin tuli Atlanta Thrashers/Winnipeg Jetsin kaikkien aikojen paras pistemies.

Tosin Laineen lämäri ei ole ollut erityisen pelätty tällä kaudella - ainakaan alkusyksystä. Nyt ruuti alkaa olla jälleen kuivaa. Suomalaistähti on tehnyt viisi maalia viimeisessä kuudessa ottelussa.
Harva olisi uskonut ennen kauden alkua, että Laine (13+21=34) johtaa muutama päivä ennen joulupukin saapumista Winnipegin sisäistä syöttöpörssiä. Jetsin maalipörssissä hän on neljäntenä.
- Tämä on mennyt hyvin. Joukkueena olemme voittaneet paljon otteluita, mikä on hyvä. Minulla on reilusti enemmän syöttöjä kuin maaleja, mikä on vähän omituista. Mutta pisteet ovat silti pisteitä ja joukkue voittaa, joten jääkiekko on hauskaa, Laine kertoi Sportsnetille aikaisemmin joulukuussa.
*** ***Lisää aiheesta: [Tähdistötapahtuman kapteenit selvillä]
Wheelerin ennätyssyötöstä syntynyt osuma oli Laineelle vasta kauden kolmas ylivoimamaali.
- Ei ole ollut hirveästi laukaisupaikkoja. Joukkueet pelaavat nyt eri tavalla (meidän ylivoimapeliämme vastaan). Jos en pääse ampumaan, niin meillä on neljä muuta jätkää, jotka osaavat luoda paikkoja ja viimeistellä, Laine näki JetsTV:n haastattelussa.
Mutta kokonaisuutena tahti on ollut loistava. Laineen kolmen ensimmäisen kauden ottelukohtainen pistekeskiarvo oli 0,78. Tämä syksy on vedetty tahdilla piste per ottelu.
Totta kai tuohon auttaa myös kasvanut peliaika. Laine pelasi kolmella ensimmäisellä kaudellaan keskimäärin 17.11 minuuttia illassa. Tällä kaudella lukema on ollut 19.26.
- Viime kaudella ajattelin vain hyökkäyspeliä. Tällä kaudella olen keskittynyt enemmän puolustamiseen, koska sillä tavalla ansaitsen enemmän jääaikaa, Laine jatkoi samaisessa Sportsnetin tentissä.
Laineen pistetahti samanlainen kuin Wheelerin
Atlanta hankki Wheelerin keväällä 2011 Boston Bruinsista. Hän on sen jälkeen saalistanut Thrashers/Jets-paidoissa pelaamissaan 675 ottelussa 202+414=616 pistettä. Nykyinen Jetsin kapteeni ohitti tilastossa Ilja Kovaltshukin, joka edusti Atlantaa 2001-10.
- Ei tämä ollut mikään tavoitteeni tai asia, jota olin ajatellut. Tämä on tulosta hyvistä joukkueista ja hyvistä ketjuista, joissa olen pelannut, Wheeler sanoi vaatimattomasti.
Kaksi edellistä otteluaan hävinnyt Winnipeg murskasi lauantaina Wheelerin ennätysjuhlassa Minnesota Wildin vieraissa 6-0.
- Tuollainen joka päivä kovasti töitä tekevä jätkä ansaitsee hyviä asioita. Oli fantastista, että Wheeleristä tuli seuran kaikkien aikojen paras pistemies omassa kotiosavaltiossaan (Minnesota) hänen äitinsä ja isänsä ollessa paikalla. Hän ansaitsi tämän, Winnipegin päävalmentaja Paul Maurice hehkutti.

MIN-WPG: Wheeler siirtyy seuran pistetilaston kärkeen

Voisiko Laine jonain päivänä ohittaa Wheelerin ja nousta Teemu Selänteen, Mikko Koivun ja Olli Jokisen asemaan NHL-seuran kaikkien aikojen parhaaksi pistemieheksi? Jokinen tosin poistuu tuolta listalta lähiaikoina.
Ensimmäinen ongelma on tietenkin se, että 33-vuotias Wheeler ei ole ihan heti nostamassa luistimia naulaan eikä lopettamassa pistetehtailuaan. Yhdysvaltalaislaiturin sopimus on voimassa kesään 2024 saakka.
Ongelma numero kaksi on Mark Scheifele. Kanadalaissentteri on vasta 26-vuotias ja lähes 200 pistettä Lainetta edellä tässä vaiheessa.
Laine (123+95=218) on tällä hetkellä Atlantan/Winnipegin kaikkien aikojen pistelistalla sijalla 12. Jetsin nykyisistä pelaajista hänen edellään ovat Wheelerin lisäksi Bryan Little, Scheifele ja Nikolaj Ehlers sekä tietenkin myös Dustin Byfuglien, jos uransa jatkoa pohtivan puolustajan voi laskea aktiivipelaajaksi.
Siinä mielessä tilanne on lupaava, että Laine on ensimmäisen 271 ottelunsa jälkeen vain pisteen jäljessä Wheeleriä tämän samassa kohtaa Jets-uralla. Toki Wheelerin koko NHL-uran kaksi parasta pistekautta ovat kaksi viimeisintä. Mutta ei ole mitään syytä, miksei uusi monipuolinen Laine voisi tulevaisuudessa lykätä omia lukemiaan seuraaville kymmenluvuille.
Lähitavoitteena karata omassa divisioonassa
No, nuo asiat ovat vielä kaukana. Mutta jos Laine pelaa pitkään Winnipegissä, niin ohituskaista on varmasti ahkerassa käytössä, ja kyllä sieltä kaiken maailman merkkipaaluja vastaan tulee - ehkä jopa se ykkössijakin.
- Ei tässä mene pitkään ennen kuin joku tämän joukkueen jätkistä ohittaa minut, ja sekin on hyvä hetki, Wheeler ennakoi.
Nyt Laineen tavoitteet ovat kuitenkin paljon lähempänä ja käsin kosketeltavampia. Winnipeg pitäisi auttaa pudotuspeleihin. Eikä siitä olisi mitään haittaa, vaikka sivutuotteena tulisi oma yhden kauden piste-ennätys, joka on tällä hetkellä 44+26=70 kaudelta 2017-18.

WPG-DET: Laine yllättää puolustuksen ja tekee maalin

Winnipegin tilanne on juuri tällä hetkellä hyvä, mutta samalla tukala. Jets majailee Central-divisioonan kolmannella sijalla eli viimeisellä suoralla pudotuspelipaikalla. Dallas Stars on kuitenkin samassa pistemäärässä ja piristymisen merkkejä antava Nashville Predators vain neljän pisteen päässä takana.
Jets isännöi vielä Montreal Canadiensia ennen joulutaukoa.
- Viimeiset pari ottelua olivat olleet meille rankkoja. Tämä oli valtava voitto meille, että pääsimme taas vauhtiin ennen taukoa, ennätys-Wheeler totesi ikimuistoisen päivänsä päätteeksi.