BruinsMapleLeafs

Jako předkrm před zveřejněním prvního a druhého NHL All-Decade týmu, k nemuž dojde 24. ledna (25. ledna v 0:30 SEČ), vyhlašuje NHL nejlepší akce, momenty, události a tým uplynulých deseti let.
Každý den přinášíme na našich stránkách jeden výběr podle redakcí NHL.com a NHL.com International. Dnes vyhlašujeme Zápas desetiletí, jímž se stalo sedmé utkání série 1. kola play off mezi Boston Bruins a Toronto Maple Leafs hrané 13. května 2013.

Kdo tehdy viděl ten zápas, pořád na to volání nemůže zapomenout.
"Bergeron! Bergeron!"
Hokejisté Bruins naskákali na led, když komentátor Dave Goucher jako smyslů zbavený křičel jméno jejich centra. Ten v čase 6:05 prvního prodloužení rozhodl o výhře 5:4 nad Torontem, při níž Boston zkompletoval jeden z největších a nejnepravděpodobnějších comebacků v historii Stanley Cupu.
Ta euforie byla tak velká, že hráči ani nesledovali, co se děje okolo.

BruinsMapleLeafs1

"Když skáčete přes mantinel, obvykle se po očku díváte na kluky vedle vás, protože nechcete, aby vás někdo řízl bruslí. Ale v tomhle momentu jsme v sobě měli tolik adrenalinu, byl to takový výbuch radosti, že na ničem jiném nezáleželo, než co nejrychleji naskákat na tu vítěznou hromadu," vzpomínal český centr David Krejci.
Na ten pocit si dobře pamatuje, byť už od té doby uplynulo sedm let. Vidíte mu to na očích, za nimiž se znovu odvíjí série, kterou měli Bruins už téměř prohranou, než se heroicky vrátili zpět.
14 a půl minuty před koncem třetí třetiny sedmého duelu zvyšoval Nazem Kadri na 4:1 pro Toronto. Bruins, kteří před tím přišli o vedení 3:1 na zápasy, byli na dně.
I když v čase 9:18 skóroval Nathan Horton, pořád jim chyběly dva góly.
Čas utíkal a zdálo se, že tohle bude pro mančaft Zdena Cháry tehdy i s posilou z uzávěrky přestupů Jaromírem Jágrem v sestavě konec sezony.
A pak se 82 sekund před koncem trefil Milan Lucic.
Minuta do konce, tlak Bruins. A 50,2 sekundy před sirénou ho využil Bergeron.
4:4!
Watch: Youtube Video
"Kdybychom tenhle zápas hráli stokrát, tak v 99 případech to nedotáhneme," mínil útočník Chris Kelly. "Pamatuju si, jak jsme byli nadšení, když jsme šli před prodloužením do kabiny. Ale zároveň nám bylo jasné, že potřebujeme ještě jeden gól."
Kdyby v nastaveném čase prohráli, celý ten velký návrat do zápasu by byl o ničem. Dnes už by si na něj vzpomněl málokdo.
"Připadáte si, že všechno kolabuje a že jste na konci něčeho velkého, protože jsme nevěděli, jestli ještě dáme dohromady tak skvělé jádro týmu," řekl Bergeron o partě, která dva roky před tím pod Chárovým vedením vyhrála Stanley Cup. "Nechtěli jsme, aby to skončilo takhle. Vyhrnuli jsme si rukávy a někde jsme ještě našli poslední zbytky energie."
Ta energie nakonec přinesla i druhý gól tehdy ještě mladého centra. A následně i explozi šíleného nadšení, s níž hráči Bruins skočili jak přes mantinel, tak zároveň i do historie.
Boston po velkém comebacku prošel hladce až do finále: ve druhém kole porazil New York Rangers 4:1 na zápasy, ve třetím spláchl Pittsburgh Penguins dokonce ve čtyřech duelech.
Exkluzivní obsah a vše podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
Stanley Cup ale Chárovi a spol. ten rok zůstal zapovězený. Vybojovali ho Chicago Blackhawks, kteří dvěma góly v 17 sekundách otočili šestý zápas v Bostonu a domácím tak znemožnili vyrovnání série.
Na ten večer ze 13. května 2013 přesto fanoušci Bruins nikdy nezapomenou. Na to, jak už ztráceli víru. Na následnou bouři. Výbuch emocí. Na to, co útočník Brad Marchand nazval "zdaleka nejzábavnějším momentem, který jsem v hokeji zažil."