Hokejisté týmu Washington Capitals rychle zapomněli na úvodní porážku z ledu Vegas Golden Knights 4:6 a ve druhém duelu finále Stanleyova poháru zvítězili těsně 3:2, čímž překlopili výhodu domácího prostředí na svou stranu.
Výstavní asistencí se na úspěchu podílel český bek Michal Kempný, který pomohl nastartovat obrat z 0:1 na 3:1. Jeho dánský spoluhráč Lars Eller se blýskl třemi body za gól a dvě asistence.

Největší hvězdou utkání byl ale strážce hostující branky Braden Holtby, který si připsal 37 zákroků. Hosté uspěli i přesto, že už během první třetiny odstoupil ze hry zraněný tahoun ofenzivy Evgeny Kuznetsov.
Vegas Golden Knights - Washington Capitals 2:3 (stav série: 1:1)
Shea Theodore hned v zahřívacích minutách chyboval, puk se dostal k T.J. Oshiemu, ale Marc-Andre Fleury mu na zakončení bekhendovým blafákem nenechal moc prostoru a Oshie zamířil mimo.
Holtby zastavil tečované nahození maskou, ale v končící osmé minutě byl zcela bezmocný. Sbisův oblouček si chtěl Dmitry Orlov zpracovat rukavicí, James Neal mu ale plachtící puk ukradl čepelí hole a vzápětí trefil dokonale přesně horní růžek.
Golden Knights tak i v devátém domácím utkání letošního play off skórovali jako první. Pokaždé se navíc prosadili již během první třetiny a šest z těchto zásahů vměstnali už do úvodních osmi minut.
V 15. minutě dohrál Kuznetsov - centra elitní formace tvrdě trefil u hrazení Brayden McNabb, nejproduktivnější hráč play off si po jeho zákroku držel ruku a zamířil rovnou do kabin.
"To byla pro nás těžká chvíle, ale měl jsem pocit, jako bychom se potom semkli a hráli skutečně jako tým," všiml si hostující centr Nicklas Backstrom. "Snažili jsme se hrát lépe než v těch prvních deseti minutách. A také jednodušeji. Je to celé o přístupu. Zblokovali jsme spoustu střel a hráli jeden za druhého."
Capitals to však nezlomilo a už v čase 17:27 slavili vyrovnání: Eller vyhrál buly, Andre Burakovsky našel v pádu výtečnou křížnou nahrávkou Kempného, který celou akci ještě vylepšil, když místo avizované rány našel volného Ellera a ten zakončil snadno do prázdné brány.
"Eller je hráčem, který je něco jako naše tajná zbraň," prohlásil kapitán Washingtonu Alex Ovechkin.
Vegas nevyužili po přestávce přes dobrou příležitost Williama Karlssona, který pálil z první, úvodní přesilovku zápasu. Ta se po chvilku naskytla i hostům a vedli si v ní mnohem lépe. Eller našel zapomenutého Ovechkina, Tomáš Nosek už se po ruském ostrostřelci natahoval marně.
Těsně před polovinou základní hrací doby slavil první trefu v letošním play off Brooks Orpik, jehož pokusu hodně pomohlo na cestě do sítě i to, že kotouč ještě před Fleurym tečoval Alex Tuch.
Sedmatřicetiletý Orpik slavil gólový zásah po dlouhých 220 utkáních od 20. února 2016. Jen pro zajímavost - Ovechkin stihl za tu dobu včetně play off 116 gólů. Orpikovo čekání na přesnou trefu ve vyřazovacích bojích bylo ještě o dva roky delší - naposledy se v bitvách o Stanley Cup zapsal mezi střelce ještě jako hráč Pittsburgh Penguins 21. dubna 2014.
Přesto se Golden Knights vrátili do hry, když Theodore během přesilovky ve 38. minutě využil zcela zakrytého výhledu Holtbyho a ten sáhl lapačkou úplně do prázdna.
Hosté mohli mít dvoubrankové vedení brzy zpět, jenže Vránova tvrdá rána po Ellerově přihrávce v přečíslení dvou na jednoho zahrála hodně nahlas pouze na tyč.
V úvodu třetí třetiny měli Golden Knights jedinečnou možnost na vyrovnání, když po Ellerově háčku museli hosté na dlouhých 69 sekund do tří, Holtby ale i v následné přesilovce pět na čtyři předvedl seriál dobrých zákroků a přes několik těžkých ran nedal domácím šanci k dorážkám.
"Musíme být občas více sobečtí a střílet," měl jasno domácí forvard Jonathan Marchessault, proč se Golden Knights nepodařilo nabízenou šanci přetavit ve vyrovnání. "Až moc jsme si tam nahrávali."
Holtby tak předznamenal své fantastické představení během závěrečného dějství, v němž pochytal celkem 15 střel domácích, kteří se hnali za vyrovnáním a čím dál více tlačili na pilu.
Holtby vše korunoval dvě minuty před koncem, kdy Tuch zakončoval do prázdné branky a vzduch už prořízlo několik výkřiků nadšení, jenže Holtby na poslední chvíli zastavil puk holí a vyrážečkou, v níž hokejku držel. Navíc tak dokonale, že mu pod vyrážečkou zůstal přilepený. Zatímco ostatní na střídačce Capitals vzdali hold svému gólmanovi klepáním hokejkami o mantinel, kapitán Ovechkin schoval nevěřícně hlavu do rukavic.
"Díky bohu, že je naším gólmanem právě on," pochvaloval si Ovechkin.
"Byl to úžasný zákrok," rozplýval se kouč vítězů Barry Trotz. "Mohli jste vidět, kolik emocí vyvolal na naší střídačce... Jakmile však Holtby předvedl tenhle zákrok, věděl jsem, že tenhle zápas už nepustíme a vyhrajeme."
Vzápětí to domácí zkusili s hrou bez gólmana a Holtbyho po pár vteřinách zachránila levá tyč, když Reilly Smith střílel a kotouč ještě tečoval Orpik.
"Nehráli jsme náš úplně nejlepší hokej, ale měli jsme 39 střel mezi tyče a myslím, že jsme si vytvořili i dost šancí. Byl to ale jeden z těch zápasů, kdy Holtby chytal vážně dobře. A nejspíš právě on byl dneska tím rozdílem mezi oběma týmy," podotkl domácí kouč Gerard Gallant.
Pro Washington šlo o první vítězství ve finálové sérii v historii. Když hráli dosud poprvé a naposledy finále proti Detroitu v roce 1998, Red Wings jim nenechali ani zápas a zvítězili 4:0.
"Nikdo neříkal, že tohle bude série s výsledkem 4:0. Bude to nahoru a dolů," odtušil domácí útočník Erik Haula. "Už jsme v takovéto situaci byli. V arénách soupeřů hrajeme dobře. Musíme dnešní zápas hodit za hlavu, poučit se z chyb a jen se snažit dělat některé věci lépe, o tom to celé je."
Další zápas: Sobota 2. června (neděle 3. června od 2:00 SELČ) v Capital One Areně ve Washingtonu.