111617WingsFlames4

Něco podobného už se v současné NHL takřka nevidí. A o to větší vzruch taková událost vyvolala.
Středeční duel mezi Detroit Red Wings a Calgary Flames totiž nabídl nebývale rozsáhlou bitku. Mela se na ledě strhla v 55. minutě za stavu 6:2 pro domácí Red Wings, kteří nakonec uštědřili kanadskému celku debakl 8:2.

Zápas tak byl bohatý nejen na góly, ale i na vyloučení. Sudí Kelly Sutherland a Kevin Pollock nakonec v utkání rozdali dohromady 141 trestných minut - 74 jich inkasovali hráči Detroitu a 67 zástupci Calgary.
"Jako za starých času. Myslím, že je to dobré pro hokej. Láká to diváky do hlediště," komentoval to pro deník The Detroit News útočník Luke Witkowski.
Ten jako hlavní postava závěrečného incidentu sám inkasoval 37 trestných minut a celé dění odstartovala právě jeho bitka se zadákem Calgary Brettem Kulakem.

111617WingsFlames3

Podobné souboje pěst na pěst v NHL zůstaly i přesto, že vedení ligy v posledních letech přísnějšími pravidly bojuje proti záludnostem a příliš tvrdé hře, navíc z klubových soupisek pomalu mizí i klasičtí bitkaři.
Jenže tentokráte u jedné potyčky muže proti muži nezůstalo.
Witkowski se nejdříve vydal na trestnou lavici, ovšem sudí jej pak poslali s trestem do konce utkání do šatny. A cestou z ledu jej přetáhl hokejkou přes nohy mladý útočník Matthew Tkachuk, následně na Witkowskiho vystartoval i zadák Travis Hamonic.
To vše vyvolalo hromadnou šarvátku a Hamonic při ní dokonce skončil pod vahou Anthonyho Manthy na střídačce Detroitu, kde řešil situaci i čárový rozhodčí Scott Driscoll.
Ve strkanici dalších hráčů, kteří pěsti nepoužili, už pak nechyběli ani brankář Red Wings Jimmy Howard a hostující Jon Gillies.
Jediní Češi na ledě, jimiž byli útočníci Calgary Jaromír Jágr a Michael Frolík (domácí gólman Petr Mrázek zůstal jen na lavičce a forvarda Martina Frka vyřadilo zranění), mezi řadou potrestaných hráčů nefigurovali. I přesto, že se Frolík ve výměně názoru mihl.

Flames_Fight

"Někdo mě seknul zezadu přes nohu. Hodně to pak ještě zvýšilo emoce," popisoval dění Witkowski.
Ne zase tak dávnou historii, kdy se to v NHL na ledě vedle hokejových parád také hodně 'řezalo', připomněl Witkowski i svým zápisem v utkání.
Bitkou s Hamonicem totiž za gól, asistenci a potyčku v jednom utkání dovršil takzvaný hattrick Gordieho Howea, legendy Red Wings. Čtvrtý nejproduktivnější hráč historie NHL 'tvrdil muziku' v barvách Detroitu v letech 1946 až 1971 a byť z dnešního pohledu byly některé jeho incidenty docela za hranou, fanoušci chlapíka zvaného Mr. Hockey milovali právě i pro jeho ostré lokty.
"On (Hamonic) mi dával rány a já jsem měl pořád obě rukavice. Snažil jsem se ho přitlačit ke střídačce, abych bych schopný aspoň jednu rukavici sundat. Dveře od střídačky se otevřely a my jsme spadli dovnitř," líčil Mantha, který si vedle 25 trestných minut připsal tři body za dvě branky a jednu asistenci, za což byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Tkachuk bral celý incident jako zbytečné vyústění úvodního ataku Witkowskiho.
"Wisniewski, nebo jak se jmenuje, byl jako dělová koule. Začal celý ten cirkus pár minut před koncem. Celé to odstartoval a já jsem do něj jen chtěl trochu strčit a říci mu, aby už z ledu vypadnul. On se zase chtěl zapojit do další bitky. Stupidní," prohlásil Tkachuk pro The Canadian Press.
Jeho tým tak dostal 'naloženo' ve skóre a nakonec i v pěstních soubojích.
Moc podobných okamžiků již v dnešní NHL k vidění není. I proto si tuhle ozvěnu starých hokejových časů nejeden fanoušek užil.