Gretzky 1850 point

NHL.com se každý týden ohlíží do slavné minulosti soutěže, vždyť nejlepší hokejová liga světa slaví letos 100. výročí. Zde je to nejzajímavější, co se událo v týdnu od 15. do 21. října:

15. října 1989: Wayne Gretzky z Los Angeles Kings se stal nejproduktivnějším hráčem historie NHL, když překonal dosavadní rekord, který držel s 1850 body Gordie Howe. Gretzky ho nejprve asistencí na gól Bernieho Nichollse dorovnal a poté 53 sekund před koncem třetí třetiny překonal gólem na 4:4. Symbolicky se tak stalo v hale Northlands Coliseum na ledě jeho někdejšího celku Edmonton Oilers, s nímž čtyřikrát vyhrál Stanley Cup. Gretzky navíc zápas následně rozhodl, když v prodloužení v čase 3:24 skóroval podruhé v zápase a Kings vyhráli 5:4.
16. října 1946: Gordie Howe odehrál svůj první zápas NHL a hned byl hodně vidět. Osmnáctiletý mladík v sestavě Detroit Red Wings dal gól a zamíchal se do dvou rvaček proti Toronto Maple Leafs a v domácí hale Olympia tak přispěl k remíze 3:3. Byl to první z jeho 801 gólů kariéry v NHL.
17. října 1992: Jari Kurri se stal prvním hráčem vychovaným v Evropě (a 18. v dějinách NHL), který nastřílel 500 gólů. Na velký milník dosáhl v hale Great Western Forum střelou do prázdné branky při výhře svých Los Angeles Kings s Boston Bruins 8:6. Byl to jeho 833. duel NHL.
18. října 2014: Sidney Crosby z Pittsburgh Penguins si připsal asistenci číslo 500, když při výhře 3:1 nad New York Islanders v Consol Energy Center nahrál na dvě branky. 499. asistenci kariéry měl u přesilovkové trefy Evgenie Malkina, 500. minutu a 20 sekund před koncem třetí části, kdy po ní skóroval Patric Hornqvist.

Crosby_Malkin

19. října 1957: Maurice Richard z Montreal Canadiens se stal prvním hráčem, který nastřílel v NHL 500 gólů. Dokázal to v době, kdy žádný jiný hokejista v lize neměl na kontě ani 400 tref. 500. gól dal v první třetině zápasu s Chicago Blackhawks v hale Forum, který Canadiens vyhráli 3:1.
20. října 1993: Nováček Martin Brodeur z New Jersey Devils si připsal první čisté konto v NHL, když 17 zákroky jistil výhru 4:0 nad Mighty Ducks of Anaheim. Brodeur je dnes se 125 čistými konty ve 1266 zápasech rekordmanem NHL. Pro srovnání: Dominik Hašek je s 81 nulami šestý, avšak stačilo mu k nim 735 duelů.
21. října 1988: Poté, co v součtu odehráli 2283 duelů a nastříleli 1245 gólů v NHL, se Guy Lafleur a Marcel Dionne stali poprvé spoluhráči. Sešli se v dresu New York Rangers a oba pomohli gólem k výhře 4:1 nad Washington Capitals v hale Capital Centre. Dionne skóroval v přesilovce v čase 7:52, Lafleur pět a půl minuty po druhé přestávce.