Finland

Trůn na mistrovství světa hráčů do 20 let po třech letech opět patří Finsku. Ve finále šampionátu v Kanadě porazili ve Vancouveru Spojené státy americké 3:2 a hrdinou utkání se stal sedmnáctiletý útočník Kaapo Kakko, který zlato zajistil brankou 86 sekund před koncem.

Američané sice dokázali ve třetí třetině smazat manko 0:2, ale nakonec byli smutní.
Bronzové medaile získali Rusové, kteří v souboji o třetí místo vyhráli nad překvapením turnaje Švýcarskem 5:2.
"Nedokážu si představil někoho lepšího, kdo by měl ten gól dát, než Kaapa. Zaslouží si to. Hrál úžasný turnaj," řekl finský gólman Luukkonen. "Je to neuvěřitelný hokejista. Dnes ukázal, že je to hráč pro velké zápasy, které miluje. Je to skvělé," doplnil obránce Oskari Laaksonen.
Ve finálové bitvě se na první gól čekalo až do druhé poloviny druhé třetiny. Už v 10. minutě v početní výhodě sice Ukka-Pekku Luukkonena překonal Oliver Wahlstrom, ale po prozkoumání videa gól nebyl uznán pro postavení Alexandera Chmelevskiho v brankovišti.
Z využité přesilovky a úvodní trefy se tak radovalo až v čase 31:31 Finsko a Caydena Primeaua překonal obránce Jesse Ylonen. Přesně po šesti minutách třetího dějství zařídil dvoubrankové vedení výběru trenéra Jussiho Ahokase další bek Otto Latvala.
Američané bleskově odpověděli. Za 61 sekund sebral čisté konto Luukonenovi Chmelevski, jenž za dalších 106 sekund připravil vyrovnávací branku pro Joshe Norrise. O rozuzlení se postaral Kakko, který se dostal k puku před brankou a bekhendem jej poslal nad pravý beton ležícího Primeaua.
"Hokej je hra chyb a oni využili tu jednou, kterou jsme udělali. My jsme ty jejich nedokázali potrestat. V tom byl rozdíl v dnešním zápase," prohlásil útočník Ryan Poehling, který byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.
Kakko opět slavil v souboji s americkým útočníkem Jackem Hughesem, za nímž by měl skončit podle prognóz jako dvojka v letošním draftu NHL. Oba byli i u finálové výhry Finska nad USA 3:2 loni v dubnu na mistrovství světa hráčů do 18 let v Rusku.
"Až se za tím ohlídnu v budoucnu, budou to pravděpodobně hezké vzpomínky, Ale právě teď to bolí, že jsme prohráli. Přáli bychom si, aby to skončilo jinak," řekl Jack Hughes.
Finové získali na dvacítkách třetí zlato za šest let a celkově páté v historii. Navázali na triumfy z let 1987, 1998, 2014 a 2016. Američané dosáhli na medaili počtvrté za sebou. V roce 2016 a loni vybojovali bronz a před dvěma roky slavili titul.
Bronz pro Rusko
Rusku pomohl na stupně hattrickem útočník Kirill Slepets. "Na celém turnaji se mi až tolik nedařilo, ale v tomto zápase se mi povedlo dát tři góly a pomohl jsem týmu," prohlásil Slepets. Trefili se také Nikita Shashkov a kapitán Klim Kostin. Gólman Pyotr Kochetkov pochytal 34 střel soupeře.

russia_switzerland_wjc_010519

Rusové se vrátili na medailové pozice poté, co byli na stupních vítězů sedmkrát za sebou až do minulého roku, kdy v Buffalu vypadli ve čtvrtfinále a skončili pátí.
"Nebyl to tak špatný konec skvělého turnaje," prohlásil Kostin, jehož fanoušci vybučeli v reakci na jeho chování při ceremoniálu po semifinále s USA i přes následnou útočníkovu omluvu.
Za poražené skórovali Valentin Nussbaumer a Yannick Bruschweiler, brankář Luca Hollenstein nezabránil prohře 19 zásahy. Švýcaři, kteří zaskočili ve čtvrtfinále Švédy a porazili je 2:0, na svou druhou medaili v historii nedosáhli.
V roce 1998 v Helsinkách získali především díky skvělému výkonu brankáře Davida Aebischera bronz. Čtvrtí skončili také v letech 2002 a 2010. "Bylo to tady pro nás překvapení, ale nakonec jedeme domů bez medaile, takže jsme zklamaní," prohlásil švýcarský obránce Davyd Barandun.
Za rok se juniorský šampionát bude hrát v Česku. Už bez Dánska, které sestupuje; naopak s novým postupujícím týmem Německa. Domácí celek bude hrát ve skupině v Ostravě s USA, Ruskem, Kanadou a Německem. V Třinci budou bojovat Finsko, Švýcarsko, Švédsko, Slovensko a Kazachstán.