Simon skóroval a Crosby si připsal 100. bod s Flyers

V show českých hokejistů se proměnil úterní program NHL. Mnozí z nich totiž dali o sobě pořádně vědět. Dominik Simon řídil triumf Pittsburgh Penguins nad Philadelphia Flyers gólem a dvěma asistencemi, branku a nahrávku si připsal navrátilec do sestavy Boston Bruins David Krejčí. Střelecké statistiky si vylepšili rovněž David Pastrňák, Filip Hronek a Filip Chytil. Ve střetu českých gólmanů předčil Petr Mrázek krajana Davida Ritticha.

Simon řídil rozklad Flyers
Čekala se vyrovnaná bitva, nakonec to ale byla jednoznačná záležitost. Hokejisté Pittsburgh Penguins na svém ledě deklasovali tým Philadelphia Flyers 7:1 a demonstrovali aktuální rozdílné rozpoložení obou rivalů.
Do role jednoho z hrdinů domácího týmu se stylizoval útočník Dominik Simon, jenž se na suverénním triumfu podílel gólem a dvěma asistencemi. Stejný zápis přidal i kapitán Sidney Crosby.
"Způsob, jakým jsme zápas odehráli, je ostudný," prohlásil kapitán Philadelphie Claude Giroux. "Začíná to od nás, starší hráčů. Musíme být mnohem lepší. Nezbývá nám, než se připravit na další utkání."
Penguins, v jejichž dresu se střelecky prosadilo sedm různých hráčů, o svém úspěchu rozhodli už v první třetině, kdy soupeři nasázeli čtyři góly.
Skóre otevřel Justin Schultz, po něm se prosadili i Jared McCann, Simon a Crosby. Ve druhé třetině přispěchali se střeleckým vkladem i Jake Guentzel a Zach-Aston Reese. Za hosty v úvodu třetí části pouze korigoval Oskar Lindblom, konečnou podobu výsledku ale stanovil domácí Dominik Kahun.
"Všichni víme, že v těchto zápasech proti Philadelphii jde vždycky o víc," upozornil Crosby. "Máme bohatou historii. Na tohle utkání jsme se svědomitě připravovali, na ledě to bylo znát."
Kapitán Penguins potvrdil, že se mu proti rivalovi daří. V 68 zápasech proti Flyers zaznamenal už 102 bodů za 42 gólů a 60 asistencí.
Velice dobrý vstup do ročníku potvrdil i Simon. Pětadvacetiletý útočník ve 13 duelech stihl devět bodů za dvě trefy a sedm nahrávek.
Krejčího návrat ve velkém stylu
V parádní formě se vrátil do sestavy Bostonu útočník David Krejci. Zkušený centr musel vynechat pět zápasů kvůli zranění, hned ve svém prvním startu ale pomohl brankou a asistencí k domácí výhře Boston Bruins 5:1 nad San Jose Sharks.
"V posledních zápasech jde naše výkonnost nahoru, hrajeme opravdu dobře," pochvaloval si trenér Bostonu Bruce Cassidy po čtvrtém vítězství v řadě. "Hrajeme rychle, jsme důrazní a soustředění v koncovce."
Krejčí se prosadil v závěru první třetiny, kdy zužitkoval přesilovou hru a oslavil první přesný zásah v ročníku. Ve druhé třetině pak připravil trefu pro Charlieho Coylea, jenž zvyšoval v čase 25:21 už na 3:1 pro domácí.

Krejčí se prosadil parádní ranou v přesilovce

"Jsem strašně naštvaný na to, jaké výkony předvádíme," zlobil se hostující kapitán Logan Couture. "Tohle bylo z naší strany až ostudné. Nejen výsledek, ale především předvedená hra."
Skóre duelu otevřel v čase 7:49 útočník David Pastrnak, který tak protáhl bodovou sérii na osm utkání a s 12 trefami je nejlepším ligovým střelcem. Český supertalent se stal vůbec prvním hráčem Bruins od sezony 1985-1986, který v úvodních 12 duelech sezony nasázel 12 branek. Naposledy to zvládl ve zmíněném ročníku Charlie Simmer.
Jednu nahrávku si připsal Brad Marchand, jehož bodová šňůra aktuálně čítá už 11 duelů. Další dvě branky domácích obstarali Chris Wagner a Brandon Carlo.
Alespoň čestný úspěch hostů zaznamenal v početní výhodě obránce Brent Burns, druhou asistenci si připsal útočník Tomáš Hertl.
Souboj gólmanů pro Mrázka
Bitva celků s českými gólmany v brance vyzněla lépe pro tým Carolina Hurricanes, který před vlastními fanoušky udolal Calgary Flames 2:1 a připravil mu tak třetí neúspěch z posledních čtyř zápasů.
V duelu se činili především oba brankáři. Spokojenější nakonec mohl být Petr Mrazek, jenž přispěl k výhře Hurricanes dohromady 28 úspěšnými zákroky.
"Soupeř měl ze začátku zápasu hodně šancí," pokyvoval hlavou Mrázek. "Hlavně ve třetím dějství jsme se ale zlepšili a už toho Calgary moc nedovolili."

Hosty držel dlouho v utkání David Rittich, který předvedl celkem 26 zákroků. Dva puky ale zastavit nedokázal. V obou případech pálil domácí Andrei Svechnikov, jenž tak zastínil otevírací trefu Eliase Lindholma.
Hlavně první zásah ruského mladíka byl úchvatný. Svechnikov si nabral puk na čepel hokejky a zametl ho přímo do branky Flames.
"Tenhle způsob zakončení hodně trénuju, jsem nadšený, že mi to vyšlo v zápase," pochvaloval si hrdina duelu. "V minulosti už jsem to párkrát zkoušel, ale pokaždé jsem trefil břevno. Teď se to konečně povedlo."
Chytil se uvedl brankou
První zápas a hned gól. Skvělý debut v nové sezoně má za sebou útočník Filip Chytil, jenž přispěl jednou brankou k výhře New York Rangers 4:1 nad Tampa Bay Lightning.
Mladý útočník byl v pondělí povolán z farmy, proti Lightning potřeboval necelých 53 minut, aby smazal nulu v kolonce vstřelených branek.
"Potřeboval jsem najít svojí hru," vysvětloval Chytil po utkání. "Jsem nadšený, že mohu být zpátky na nejvyšší úrovni. Jsem připravený týmu odevzdat maximum."

Chytil prvním gólem sezony rozhodl zápas

Jako první v zápase sice udeřili Lightning, když se trefil v první části Nikita Kucherov. To ale bylo z jejich strany vše, další góly v Madison Square Garden už přidávali pouze domácí.
Nejprve ve druhé třetině vyrovnal v početní výhodě Kaapo Kakko, následovaly přesné zásahy Chytila, Adama Foxe a Ryana Stromeho, jenž pečetil triumf ranou do prázdné branky.
"Závěr jsme bohužel nezvládli," povzdechl si hostující trenér Jon Cooper. "Dlouho jsme zápas kontrolovali, bohužel nemáme žádné body."
Chytil nakonec na ledě strávil téměř 18 minut, vedle branky si připsal tři střely na branku a dvě zblokované střely soupeře.
Hronek pomohl gólem ke skalpu Oilers
Výhodu domácího prostředí dokonale zužitkovali hráči Detroit Red Wings, kteří udolali Edmonton Oilers 3:1 a ukončili tak sérii osmi utkání bez vítězství.
Jednou brankou se na úspěchu Red Wings podílel i český obránce Filip Hronek, jenž 42 vteřin před závěrečným klaksonem ranou do odkryté branky stanovil konečný výsledek.
"Už v několika posledních zápasech jsme hráli lépe, ale na výsledcích se to neprojevilo. Tahle výhra nám určitě pomůže," pochvaloval si domácí trenér Jeff Blashill.
Detroit poslal do vedení Dylan Larkin, který v čase 7:41 využil přesilovou hru. Ještě do první sirény náskok zdvojnásobil obránce Patrik Nemeth. Za hosty sice snížil sedm minut před koncem základní hrací doby Leon Draisaitl, na body však Edmonton nedosáhl.
"Musíme zapracovat na produktivitě," upozornil trenér Oilers Dave Tippett. "Nedáváme góly, což nás začíná stát čím dál více bodů."
Edmonton prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, v tabulce Západní konference se přesto drží na průběžném třetím místě.
Ostatní zápasy: Ovechkin zničil Toronto, Anaheim deklasoval Winnipeg
Do čela celé ligy se posunuli hráči Washington Capitals, kteří zvítězili na ledě Toronto Maple Leafs 4:3 po prodloužení. Hlavní hvězdou duelu byl hostující kapitán Alex Ovechkin, jenž zazářil dvěma góly a dvěma asistencemi. V domácích barvách zaznamenal dvě trefy a nahrávku Auston Matthews.
Ovechkin se tak s 669 brankami stal historicky nejlepším střelcem ligy mezi levými křídly, kterým dosud vévodil Luc Robitaille. Zároveň se posunul na 12. příčku mezi všemi střelci.
Sílu v domácím prostředí osvědčili Nashville Predators, kteří přehráli Chicago Blackhawks 3:0. Všechny góly dal Nick Bonino. Čistým kontem a celkem 20 úspěšnými zákroky se blýskl finský brankář Pekka Rinne.
Zlepšenou formu potvrdil tým Dallas Stars, jenž přestřílel Minnesota Wild 6:3 a oslavil čtvrtý triumf z posledních pěti zápasů. K nezastavení byl především Alexander Radulov, který k hattricku přidal i jednu asistenci.
Celkem jedenáct gólů viděli diváci v Honda Center, kde domácí Anaheim deklasoval Winnipeg 7:4. Dvěma góly se blýskl útočník Cartney Rowney, obránce Joshua Mahura přidal tři asistence.