jones shutout

Po smolné porážce v prodloužení třetího zápasu trápila hokejisty San Jose Sharks spousta palčivých otázek. Na všechny se ale hráči kalifornského týmu dokázali skvěle připravit a ve středu byli pány ledu v SAP Center. Po jejich výhře 4:0 je série znovu vyrovnaná.
Údiv nad tím, jakým způsobem si počínali v základní části, se ještě zvýšil, když v prvním kole play off jednoznačně přejeli Anaheim Ducks ve čtyřech zápasech. A teď Sharks dělají vše proto, aby ukončili pohádkovou sezonu i Vegas Golden Knights.

Na čtvrtý zápas se San Jose 'našprtalo' dokonale. Byl to zdaleka nejlepší výkon týmu v sérii. Počínaje brankářem Martinem Jonesem, přes výbornou hru v oslabení až po důslednou koncovku.
Jones byl od začátku jako skála, která pohlcuje, nebo přinejhorším odráží všechny puky. Díky 34 úspěšným zákrokům osmadvacetiletý gólman vychytal svou druhou nulu v letošním play off. Klíčový zákrok předvedl už v první třetině, když za nerozhodného stavu zlikvidoval šanci Reillyho Smithe.
"Hráli jsme velmi komplexně," těšilo Jonese. "A teď potřebujeme podobný výkon zopakovat venku. To by bylo úplně nejlepší."
Více k tématu: [Hertl skóroval, Sharks vyhráli 4:0 a vyrovnali sérii]
Sharks nechali pochybnosti v kabině a systematicky deptali soupeře. Přispěla k tomu skvělá individuální akce Švéda Marcuse Sorensena a další skandinávský pozdrav doručil do hostující sítě Fin Joonas Donskoi jen pár sekund před koncem první třetiny.
"To byl hodně důležitý gól. Jejich brankář obvykle chytí, co vidí a tohle byla perfektní skrytá střela," tvrdil Logan Couture.
Rozebrat zeď, jakou v brance Golden Knights v předchozích zápasech vybudoval Marc-Andre Fleury, se Sharks nakonec povedlo čtyřikrát.
"Ukázali jsme, že to taky není Superman a dali mu nějaké góly," potěšilo Tomáše Hertla, který ve druhé třetině zvyšoval na 3:0. "Trenéři mě nutí, abych chodil před branku a využíval toho, že jsem velký," popisoval český útočník.
"Z tréninku můžu potvrdit, že odstavit ho je obrovský problém. Má dlouhou hokejku, není to s ním lehké," chválil Hertla obránce Marc-Edouard Vlasic, jeden z těch, kteří se nejvíc starali o neutralizaci ofenzívy Vegas.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
"Mám pocit, jako by oslabení zabrala snad polovinu času, co jsem byl na ledě," říkal Vlasic, který se bránil přesilovkám soupeře přes sedm minut, stejně jako Justin Braun. "Dobrou práci odvedli při napadání útočníci. Jejich ofenzíva neměla tolik prostoru. Hrát víc v pásmu soupeře je vždycky důležité," dodal Vlasic.
V základní části byli Sharks druhým nejlepším týmem na oslabení s procentuální úspěšností 84,8. První tři zápasy proti Golden Knights jim ale statistiky pokazily. Ve čtvrtém utkání však hráči San Jose zlikvidovali všech pět přesilovek Vegas.

"V základní části jsme byli v oslabení precizní, tak jsme se k tomu vrátili," líbilo se gólmanu Jonesovi, který měl díky obráncům usnadněnou úlohu.
"Kluci vyhrávali souboje u mantinelu, padali do střel. Perfektní výkon. Věřili jsme našemu systému, zapracovali na detailech," tvrdil gólman Sharks.
Jeho spoluhráči si díky němu také mohli dovolit hrát i mnohem rychleji. "Věděli jsme, že Jonesie má fazónu," usmíval se Hertl.
Ano, byl to ze strany Sharks takřka dokonalý výkon, teď by ale potřebovali podobný předvést i ve Vegas.
"Víme, že to u nich bývá složité, ale recept známe," vyhlásil Couture.