hank glove

Zhruba takto vypadá rázná odpověď. Tím spíš, když je pro gólmana podtržená vychytanou nulou.
Brankář New York Rangers Henrik Lundqvist musel v úvodu sezony strávit osm inkasovaných branek za čtyři třetiny, přesto před nedělním utkáním v Madison Square Garden proti Montreal Canadiens sešlo z původně plánovaného nasazení jeho nové české dvojky Ondřeje Pavelce.

Pětatřicetiletý Lundqvist na začátku nového ročníku inkasoval osm gólů z 42 střel, měl tristní průměr 6,14 obdržené branky na zápas a děsivou úspěšnost zákroků 80,95 procenta.
Kouč Alain Vigneault i tak rozhodl, že k prvnímu úspěchu v sezoně po prohrách doma s celkem Colorado Avalanche (2:4) a na ledě týmu Toronto Maple Leafs (5:8) pomůže Král Henrik, byť minule v Torontu střídal po úvodní třetině, vyštván pěti inkasovanými trefami. A jeho plán mu vyšel dokonale.

Po reparátu v podobě 34 úspěšných zásahů proti Montrealu mohli fanoušci na Manhattanu slavit první vítězství po skóre 2:0.
"Předvedl to, na co jsme od něj zvyklí. Dal nám šanci na vítězství a ve správnou chvíli vytáhl důležité zákroky," pochválil svoji hvězdu kouč Vigneault.
Lundqvist vychytal už 62. čisté konto v kariéře v NHL a osamostatnil se na 16. místě historického pořadí před Turkem Brodou. Za patnáctým Patrickem Royem zaostává rodák ze švédského Are o čtyři nuly. Stálice Rangers se také se 745 zápasy v základní části posunula na 20. pozici dějin před Chrise Osgooda. Se 406 výhrami je desátý a jediný triumf jej dělí od Glenna Halla, který drží devátou příčku.
Lundqvist opět ukázal, v čem je silný: sobotní vystoupení v Torontu hodil rychle za hlavu.
"To pro mě bylo nejdůležitější. Vím, že umím chytat a že při mém dobrém výkonu můžeme uspět. Jen tomu musí člověk věřit. Chtěli jsme odehrát solidní zápas. První dva duely jsme hráli trošku riskantní hokej, dnes jsme předváděli více naši hru. Je skvělé, že jsme vyhráli a zvedli se," ulevilo se Lundqvistovi.
Rangers jej draftovali v roce 2000 až v sedmém kole na 205. pozici, dres týmu z New Yorku oblékl poprvé o pět let později. Přesto je z něj tvář klubu a ikona.
Proč, o tom se přesvědčili hokejisté Canadiens. Lundqvista sice dvakrát překonali, ale ani v jednom případě branka neplatila, což prokázal videozáznam.
V sedmé minutě Andrew Shaw dotlačil puk za brankovou čáru až poté, co už gólman Rangers držel kotouč v lapačce. O dvě minuty později se sice po nahození trefil Shea Weber, jenže Lundqvistovi nedovoleně stínil Max Pacioretty.

pavelec-lundqvist

Pavelec si tedy bude muset na svoji plnohodnotnou premiéru v dresu Rangers počkat. V sobotu v Torontu se dostal do branky od druhé třetiny za stavu 2:5 a inkasoval tři branky z 24 střel. Rangers s třicetiletým kladenským odchovancem podepsali jako s nechráněným volným hráčem roční kontrakt na 1,3 milionu dolarů.
Za deset let odchytal Pavelec za Atlanta Thrashers a Winnipeg Jets 379 utkání a nyní bude připravený zaskočit v případě potřeby za hvězdu Rangers.
"Líbí se mi jeho pracovitost v tréninku, s koučem gólmanů Benem Allairem tráví na ledě spoustu času. V minulosti už ukázal, že je to dobrý gólman. Jsem přesvědčený, že to předvede i u nás," řekl už v průběhu kempu Vigneault.
Když ale Rangers nutně potřebovali zvítězit, ukázal na Krále Henrika. A vyplatilo se mu to.