Pens-goal 6-11

Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 0:2 (konečný stav série 2:4)
Pittsburgh slaví jako první klub po 19 letech obhajobu Stanley Cupu. Penguins prolomili v nashvillské Bridgestoně Areně kralování domácích týmů v letošní finálové sérii; vítěznou brankou o tom rozhodl v čase 58:25 švédský útočník Patric Hornqvist. Výsledek dovršil 14 sekund před koncem při power play do prázdné branky Carl Hagelin.

"Nejdůležitější gól, který jsem kdy dal," řekl bezprostředně po utkání v rozhovoru pro CBC Hornqvist, jenž se trefil po šestizápasovém půstu. Naposledy skóroval v rozhodujícím sedmém utkání 2. kola proti celku Washington Capitals, následně ve finále Východní konference proti týmu Ottawa Senators vynechal šest utkání kvůli zranění.
"Je to úžasný pocit. Hodně kluků nám říkalo, že to nedokážeme, ale nám se to povedlo. Budeme teď v Pittsburghu pár dní slavit. Tato výhra hodně vypovídá o tomto týmu. Vybojovali jsme to," radoval se po utkání švédský forvard, jehož v roce 2005 draftoval Nashville, odkud před třemi roky zamířil do Pittsburghu.
Druhým čistým kontem za sebou se pod triumf podepsal brankář Matt Murray, který si připsal 27 úspěšných zákroků. Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off získal stejně jako loni kapitán Penguins Sidney Crosby.
Predators po čtvrteční porážce na ledě Pittsburghu 0:6 sáhli k jedné změně v sestavě. Ve čtvrtém útoku nastoupil místo Harryho Zolnierczyka Cody McLeod. V obraně Nashvillu nechyběl obránce Ryan Ellis, který z minulého zápasu už ve 24. minutě odstoupil.
Opatrnější hra v úvodním dějství moc velkých šancí nenabídla. Na začátku byl aktivnější Pittsburgh a zakončení Chrise Kunitze zblízka kryl betonem Pekka Rinne. Penguins se ubránili při trestu Iana Colea a pak v 19. minutě měl první velkou možnost domácích James Neal, který Matta Murrayho nepřekonal. Rinne si zase poradil se nebezpečnou ránou Hagelina.
Po 67 sekundách sice dokázal překonat Murrayho, ale sudí Dan O'Halloran předčasně přerušil hru ve chvíli, přestože po střele Filipa Forsberga gólmanovi Pittsburghu puk vypadl. Colton Sissons dorážel do prázdné branky už po odpískání.
"Je to těžké, ale takový je sport. Ten přináší lidská selhání. Tak to někdy chodí a my s tím nemůžeme bohužel nic udělat. Stává se to, jsem si jistý, že je z toho špatný, ale nebyl to žádný úmysl," komentoval neuznaný gól kapitán Predators Mike Fisher.
Penguins se ubránili i ve druhém oslabení při pobytu Conora Shearyho na trestné lavici. Bezbrankový stav neprolomil ani Scott Wilson, po jehož střele vyřešil Rinne situaci i za pomoci Mattiase Ekholma. Ve 31. minutě ujel Sissons, ale forhendový blafák Murray zlikvidoval.
Nashville sahal po vedení, ale gólem neskončila nebezpečná střela Filipa Forsberga. V polovině třetí třetiny po faulech Olliho Maattaho a Trevora Daleyho ustáli Penguins další dvě oslabení a ubránili se i 32 vteřin v třech proti pěti. Na Murrayho nevyzrál ránou z pravého kruhu Roman Josi a ani z dorážky Mike Fisher.
V 54. minutě navíc pomohla hostům po Sissonsově střele tyčka.
A tak se mohl radovat Pittsburgh po úderu Hornqvista, který u levé tyčky ze záporného úhlu trefil ze vzduchu puk odražený po střele Justina Schultze od zadního mantinelu a o záda Rinneho otevřel skóre. Kouč Peter Laviolette se ještě marně snažil gól odvrátit revizí u videa, kde si vyžádal přezkoumání kontaktu střelce s gólmanem. Triumf Penguins pečetil svou druhou brankou v letošním play off Hagelin.
Pittsburgh stejně jako v letech 1991, 1992, 2009 a 2016 dovršil triumf na ledě soupeře. Obhájit Stanleyův pohár dokázal podruhé v klubové historii. Zopakovat triumf se předtím podařilo naposledy Detroit Red Wings, kteří slavili v letech 1997 a 1998.
Nashville svou první účast ve finále v zisk slavné trofeje proměnit nedokázal. "Bolí to. Být tak blízko, dva zápasy, 120 minut od toho, abychom zvedli Stanley Cup nad hlavu. Ale udělali jsme spoustu věcí dobře a byla to úžasná jízda celého týmu," dodal obránce Predators P.K. Subban.
Hrdina zápasu: Patric Hornqvist (PIT)
Švédský útočník si schoval první finálovou trefu na pravou chvíli. Celkově svou pátou brankou v letošním play off zajistil Penguins 95 vteřin před koncem obhajobu Stanleyova poháru.