Selke-Finalists_Media-05103055

Aleksander Barkov, Auston Matthews a Jordan Staal byli v neděli vyhlášeni jako finalisté Frank J. Selke Trophy 2024.

Vítěz ceny, která se každoročně uděluje útočníkovi, jenž podle hlasování Asociace profesionálních hokejových novinářů nejlépe vyniká v defenzivních aspektech hry, bude oznámen v pozdějším termínu.

Barkov se mezi útočníky Florida Panthers umístil druhý v počtu minut strávených na ledě na zápas (19:38), z toho 3:31 v přesilovkách a 1:59 v oslabení. Finský centr vyhrál 57,3 % vhazování (630 z 1100), byl první v týmu v počtu odebraných puků (61) a čtvrtý mezi forvardy Panthers s 50 zablokovanými střelami. Barkov vedl Panthers a byl 12. v NHL mezi útočníky v SAT procentuální úspěšnosti střelby na branku. Také měl bilanci +33, což je mezi útočníky Panthers nejvíc.

Florida (52-24-6) vyšplhala v základní části v této sezóně na 1. místo Atlantické divize a popáté v řadě si vybojovala účast v play off.

Barkov se stal finalistou Selke Trophy potřetí za poslední čtyři sezony, v ročníku 2020-21 cenu vyhrál a v sezoně 2021-22 skončil třetí.

Matthews byl nejlepším střelcem základní části s 69 góly a skončil šestý v produktivitě se 107 body v 81 zápasech. Centr Toronto Maple Leafs měl bilanci +31 a v průměru strávil na ledě 20:58 minuty na zápas, z toho 3:25 v přesilovkách a 43 sekund při hře v oslabení. V této sezoně odehrál 57:44 minuty v oslabení, v minulé to bylo pouhých 3:29 minuty. Matthews také vyhrál 53,5 % vhazování (705 z 1319). Jeho 93 zblokovaných střel ho řadí na druhé místo v NHL mezi všemi útočníky.

Matthews se prosadil ranou z kruhu a oslavil 69. gól sezony

Matthews, jenž byl rovněž jmenován finalistou Lady Byng Trophy, udělované za gentlemanskou hru, pomohl Torontu (46-26-10) postoupit do play off poosmé v řadě. Americký útočník by se stal prvním hráčem Maple Leafs od Douga Gilmoura v sezoně 1992-93, který by Selke Trophy získal.

Staal nasbíral v 80 zápasech za Carolina Hurricanes 30 bodů (10+20) a v průměru strávil na ledě 15:23 minuty, z toho 2:07 minuty v oslabení na zápas, což je nejvíce mezi útočníky Caroliny. V počtu vhazování v NHL byl čtrnáctý (1375), přičemž v procentuální úspěšnosti vhazování (58,1) skončil sedmý mezi hráči, kteří absolvovali alespoň 500 buly. Staal nasbíral 142 hitů, byl druhý mezi útočníky Caroliny se 41 zblokovanými střelami.

Staal pomohl Hurricanes (52-23-7) k druhému místu v Metropolitní divizi a šesté účasti v play off v řadě.

Zkušený útočník je dvojnásobným finalistou, v letech 2009-10, kdy působil v Pittsburgh Penguins, skončil v hlasování třetí. Mohl by se stát prvním hráčem Hurricanes, který by Selke Trophy získal od doby, kdy ji v sezoně 2006-07 převzal současný trenér Rod Brind'Amour.

V minulém ročníku získal Selke Trophy centr Boston Bruins Patrice Bergeron, který loni ukončil kariéru.