110717Frk1

Rada pro soupeře Detroit Red Wings: hlídejte si dobře Martina Frka. Pokud dá totiž české křídlo gól, je vysoce pravděpodobné, že body nezískáte. Čtyřiadvacetiletý útočník v této sezoně skóroval pětkrát a pokaždé z toho byla výhra jeho týmu. Pondělní duel na ledě Vancouver Canucks nebyl výjimkou.
Nebyla to tentokrát žádná spektakulární akce ani dělovka. Frk střílel v přesilovce zpoza kruhů a brankář Canucks Jakob Markstrom ránu vyrazil. Nešťastník Chris Tanev, kterému dýchal na záda detroitský Anthony Mantha, si však následně zametl puk do vlastní branky.

Ke konci zápasu se sice zdálo, že se půjde do prodloužení, ale 74 vteřin před vypršením základní hrací doby rozhodl Tomáš Tatar. Rovnice Frkův gól, detroitská výhra tak nadále platí.
Pelhřimovský rodák vtrhnul do sezony bez bázně a v úvodních čtyřech zápasech zaznamenal tři góly. Red Wings i díky němu slavili slibný vstup, když porazili Minnesota Wild, na nájezdy Ottawa Senators a následně Arizona Coyotes.
S Frkovou absencí na střelecké listině však přišly porážky, jakmile se netrefil, měl Detroit bilanci 3-8.

"Potřebujeme od něj, aby se víc tlačil před branku, hrál nebojácně, ale hlavně, aby zase začal střílet na branku," apeloval na Frka kouč Red Wings Jeff Blashill. Hráč s číslem 42 nemohl na parádní start navázat v devíti zápasech. Ale na cizích ledech se konečně odblokoval.
V Edmontonu zavěsil po perfektní práci a rychlém protiútoku v podání Manthy a Andrease Athanasioua. Proti pohotové dorážce neměl brankář Oilers Cam Talbot šanci zasáhnout.
Frk se sice v Edmontonu objevil na křídle druhého útoku a v první přesilovkové formaci Red Wings společně s Athanasiouem, Manthou, Dylanem Larkinem a Mike Greenem, přesto je jeho herní čas stále dost omezený. Ve Vancouveru to bylo jen 10:36 minuty, v průměru má Frk od Balshilla k dispozici 11 a půl minuty.
A vlastně není divu, Frk odehrál v NHL zatím všehovšudy jen 18 zápasů a detroitský kouč po něm chce, aby ukázal víc sebevědomí a nebál se zakončovat, i když z toho ve většině případů nic nebude.
"S Martym jsme měli rozhovor a on dobře chápe, že v něj mám hodně důvěry. Patří sem k nám, nahoru, je z něj hráč NHL," tvrdil Blashill. I kvůli Frkovi kouč prohazoval složení formací, aby našel ty správné spoluhráče k českému kanónovi.
Začal s Larkinem a Manthou, pak přešel k Fransi Nielsenovi s Darrenem Helmem... A naposled hrál s Tatarem a Larkinem.

"Někdy se stane, že hokejista vtrhne do ligy a nastřílí pár gólů, protože hraje nebojácně. Pak ale přijde pár chyb, což se stane každému, jenže bez zkušeností se do vaší hry vkrade strach. Ten musíme z Martina dostat a přinutit ho, aby hrál znovu tak jako na startu sezony," řekl Blashill.
Antistresové lekce se vyplatily. Detroitští fanoušci mají rádi chvíle, kdy se ve Frkově úsměvu objeví mezera po chybějící horní jedničce. Když se totiž trefí český útočník, jehož jméno tvoří jen souhlásky, znamená to detroitskou výhru.