thornton_sharks_062718

Joe Thornton v pondělí podepsal roční smlouvu se San Jose Sharks. Finanční podmínky nebyly zveřejněny.
"Nikdo nemiluje hokej víc než Joe Thornton. Jeho schopnosti na ledě i mimo něj byly zcela zásadní pro naše úspěchy," řekl generální manažer Sharks Doug Wilson. "Jsme nadšení, že bude v San Jose dál pokračovat."

Zkušený útočník, jemuž bylo v pondělí 39 let, si v minulé sezoně za Sharks připsal 36 bodů (13 gólů, 23 asistencí) za 47 utkání. Zbývajících 35 duelů základní části a všech 10 utkání v play off vynechal kvůli zranění kolena.
Thornton si poškodil vazy v pravém koleni 23. ledna v souboji s Winnipeg Jets. Následovala operace; k tréninku s týmem se vrátil 23. března, do zápasů už však nenaskočil.
Stejné vazy, jen v levém koleni, si ceněný veterán poranil 2. dubna 2017 proti Vancouver Canucks. Tehdy ovšem stihl poslední čtyři duely série 1. kola Stanley Cupu, kterou jeho tým proti Edmonton Oilers ztratil poměrem 2:4 na zápasy. Následně šel na operaci a 2. července 2017 podepsal se Sharks roční kontrakt na osm milionů dolarů.
Více k tématu: [Sobotka do Buffala a další novinky na trhu]
"Jasně, že chci být zpátky. Budeme se snažit udělat maximum," řekl 8. května - dva dny poté, co Sharks skončila sezona, neboť ve 2. kole Západní konference podlehli Vegas Golden Knights. "Není žádným tajemství, že jsem tu jako doma. Vím, že pokud se vrátím, bude to znamenat, že jsem zdravý. Jsem si jistý, že to vyřešíme."
"V klubu je dost peněz pro všechny. Za každou cenu chci, aby tenhle tým vyhrál Stanley Cup. Zaslouží si to tihle kluci i celé město. Ať už to dopadne jakkoli, budu mít neustále v hlavě snahu o to, abych mužstvu pomáhal k lepším výkonům."
Thorntona si vybrali jako jedničku draftu 1997 Boston Bruins. Na kontě už má 1 427 bodů (397 gólů, 1,030 asistencí) za 1 493 utkání v průběhu 20 sezon. Zatím nastupoval pouze za Bruins a Sharks, kteří jej získali v trejdu z 30. listopadu 2005. Ve 160 utkáních play off nasbíral 123 bodů (27+96).
To vše jej řadí na 16. místo v historické produktivitě NHL, v počtu asistencí je na 12. místě.
"Od chvíle, kdy sem Joe v roce 2005 přišel, se stal jednou z tváří našeho klubu. Cítíme, že k nám patří," řekl Wilson. "Je to výjimečný tvůrce hry a to, čeho dosáhl, jej řadí mezi nejlepší hokejisty v dějinách. Vedl náš tým kupředu a dál bude patřit k nejlepším centrům soutěže."