bluse55

St. Louis Blues - Nashville Predators 2:1 (stav série 2:3)
Nouzová řešení se někdy ukážou jako ta nejlepší. Český útočník Dmitrij Jaškin nahradil v pátém zápase druhého kola play off v sestavě St. Louis Blues zraněného Alexandera Steena a gólem hned přispěl k výhře 2:1.
Série se tak stěhuje k šestému utkání znovu na led Nashville Predators, kteří nevyužili první možnost postoupit do konferenčního finále.

Steen nemohl hrát kvůli zranění ve spodní části těla, se kterým se potýká celé play off. Na ledě se sice objevil při rozbruslení, ale v zápase byl pak nahrazen Jaškinem, který si tak odbyl svůj letošní debut ve vyřazovací části.
Steen v pátek chodil s pomocí berlí, aby nemusel zatěžovat levou nohu. Třiatřicetiletý útočník v play off neabsolvoval žádné tréninky, přesto zaznamenal v devíti zápasech tři góly a čtyři asistence.
Jaškin ho ale dokázal nahradit více než obstojně. Čtyřiadvacetiletý rodák z Omsku byl s osmi ranami nejpilnějším hráčem domácích, kteří přestříleli Nashville v poměru 32:22.
Za svou aktivitu byl Jaškin odměněn v šesté minutě druhé třetiny, kdy po vyhraném buly dostal Vladimír Sobotka puk na modrou čáru, Alex Pietrangelo pálil, Pekka Rinne v brance Predators zasáhl, ale na Jaškinovu dorážku už neměl.
"Je to neuvěřitelné. Dokázali jsme vyhrát, což byl náš cíl. Chvilku budeme šťastní, ale musíme na to rychle zapomenout a soustředit se na nedělní zápas," řekl Jaškin, který dal svůj první gól od 3. prosince. A byla to jeho jediná trefa v 51 zápasech základní části.
"Hrál od začátku dobře a měl i další šance," tvrdil Pietrangelo. "Vnesl do hry energii, kterou jsme potřebovali. Jsem rád za kluka, který dostal šanci a hned měl na naši hru takový vliv."
Hosté ještě v prostřední části vyrovnali ve dvojnásobné přesilovce, když P. K. Subban našel před brankou Jamese Neala, jenž měl dostatek místa i času, aby překonal Jakea Allena.
Po 25 vteřinách třetí třetiny ale další dorážkou rozhodl o výhře Blues Jaden Schwartz.
"Byli dobří, my naopak nepředvedli odpovídající výkon," řekl gólman Predators Rinne, který měl 30 zákroků.
"Z naší strany to byl ale zatím jen krok, pořád nemáme kam ustoupit a v šestém zápase to bude ještě těžší a složitější," uvědomuje si Alllen, že Nashville všechny své čtyři domácí duely v play off vyhrál.
Hrdina zápasu: Jaden Schwartz (STL)
Odehrál více než 21 minut a byl nejvytíženějším útočníkem týmu. Svým čtvrtým gólem v play off zlomil na začátku třetí třetiny nerozhodný stav, když za Rinneho dorazil střelu Coltona Parayka.
Češi v akci:
Dmitrij Jaškin (STL) 1+0, 8 střel, 4 hity, 2 zblokované střely, čas 15:46, z toho 3:02 v přesilovce
Vladimír Sobotka (STL) 0+1, čas 16:19, úspěšnost na buly: 100 procent
Další zápas série: neděle 7. května 15:00 (21:00 SELČ) v Nashvillu.