Lady-Byng-Finalists_Media-04092528

Letošními kandidáty na Lady Byng Trophy jsou Auston Matthews, Elias Pettersson a Jaccob Slavin. V sobotu to oznámilo vedení NHL.

Vítěz trofeje, o níž hlasováním rozhodují členové Asociace profesionálních hokejových novinářů a je každoročně udělována hokejistovi, který nejlépe kombinuje sportovního ducha, gentlemanské chování a mimořádné výkony, bude vyhlášen později.

Matthews byl se 69 góly nejlepším střelcem základní části, v níž si za 81 zápasů připsal nové osobní maximum v podobě 107 bodů, +31 bodů v hodnocení plus/minus a průměrný herní čas 20:58. Jeho šest vyloučení a celkem 20 trestných minut znamená nejnižší údaj mezi 15 nejlepšími kanonýry soutěže; Matthews se v kariéře zatím nikdy nad 20 trestných minut za sezonu nedostal.

Torontu pomohl o osmému postupu do play off za sebou a o Lady Byng Trophy zabojuje potřetí za posledních pět let. V roce 2020 skončil druhý, o rok později třetí.

Pettersson byl v bodování Vancouver Canucks třetí v gólech (34) i v bodech (89), stal se nejvytěžovanějším útočníkem týmu (19:39) a odehrál v průměru čas 3:45 v přesilovkách a 1:22 v oslabeních. Obdržel jen šest menších trestů, za šest sezon v NHL nikdy nedostal více než 14 trestných minut v ročníku.

Pettersson dotáhl Canucks (50-23-9) k výhře v Pacifické divizi, prvnímu diviznímu titulu po deseti letech. Při své premiérové nominaci se může se stát prvním hráčem dějin klubu, který by získal Lady Bing Trophy.

Slavin měl z hráčů Carolina Hurricanes třetí nejvyšší zátěž (20:56) a byl nejvyužívanějším mužem pro oslabení (2:38). Celkem si za 81 duelů připsal 37 bodů (šest gólů, 31 asistencí) a jen čtyři menší tresty – mezi 35 hokejisty, kteří naskočili aspoň do 50 duelů a nasbírali v nich nejvýše 10 trestných minut, je tak nejlepší. Za 12 sezon v NHL je jeho maximem pouhých 12 trestných minut.

Slavin pomohl Hurricanes (52-23-7) k druhému místu v Metropolitní divizi a šesté účasti v play off v řadě. Lady Byng Trophy už získal za sezonu 2020-21 a mezi finalisty je potřetí za poslední čtyři ročníky.

Naposledy získal cenu centr Los Angeles Kings Anže Kopitar.