Rittich

Český brankář David Rittich pomohl v pátečním utkání NHL 29 úspěšnými zákroky k vítězství Calgary Flames na ledě Ottawa Senators 2:1 a vychytal klubu z Alberty druhou výhru za sebou. Tak jako ve středu v Buffalu držel pětadvacetiletý odchovanec Jihlavy dlouho čisté konto, ale nakonec na něj nedosáhl.

Ottawa Senators - Calgary Flames 1:2
Rittich se dostal do branky Flames podruhé v řadě a stejně jako ve středečním utkání na hřišti Buffalo Sabres (5:1) inkasoval pouze jednou. Překonal jej jen Jean Gabriel Pageau, který v 53. minutě proměnil trestné střílení a stanovil konečný výsledek.
Flames vedli od páté minuty díky brance Sama Bennetta a krátce polovině třetí třetiny zvýšil Matt Stajan. Calgary se na desátém místě Západní konference posunulo bod za Los Angeles Kings, kteří drží druhou divokou kartu na postup do play off. Ze zápasů venku má už 20. výhru, což je vedle Kings a Nashville Predators nejvíc v Západní konferenci.
Více k tématu: [Hodina pravdy se blíží. Ustojí ji Rittich?]
"Bereme dva body a letíme domů. Měli jsme dobrý trip z hlediska bodů. Je krásné, že jsme získali dva body, ale musíme se poučit z toho, že zápasy v této lize jsou velice vyrovnané," prohlásil Stajan a pochvaloval si zisk pěti bodů ze tří utkání venku.
Rittich přišel v minulém utkání o první čisté konto v kariéře pouhých 18 sekund před koncem a i v Ottawě byl dlouho neprůstřelný. "O nuly se nestarám. Můžu ji vychytat jindy, třeba za deset zápasů, hlavní je, že jsme získali dva body. To je teď opravdu nejdůležitější," podotkl Rittich.

Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 3:2
Blue Jackets vyhráli počtvrté za sebou a posunuli se na pozici první divoké karty ve Východní konferenci. Dvěma góly k tomu pomohl Seth Jones, který jako třetí obránce v klubové historii vstřelil vítěznou branku ve dvou zápasech po sobě.
"Ještě pořád máme co zlepšovat, ale cítíme, že získáváme stále více a více sebevědomí. Blížíme se tomu, co chceme hrát," řekl kapitán Columbusu Nick Foligno.
Detroit naopak prohrál pošesté za sebou a získal při této sérii jediný bod. Po čtvrtečním domácí porážce s Vegas Golden Knights 0:4 sice podali Red Wings lepší výkon, ale nestačilo to. "Makali jsme, měli jsme dobrý začátek. Vytvořili jsme si hodně šancí, dobře jsme forčekovali a vytvořili jsme na ně tlak," prohlásil kapitán Red Wings Henrik Zetterberg.

Dallas Stars - Anaheim Ducks 2:1
Stars zabrali po dvou porážkách a slavili díky obratu. Na branku Ryana Getzlafa z konce první třetiny odpověděli v závěrečném dějství v přesilových hrách Devin Shore a Jamie Benn, který rozhodl v 55. minutě.
"Důležité bylo, že jsme se drželi naší hry. Tvrdou prací jsme se dostali k tomu, že jsme využili dvě přesilové hry," pochvaloval si Benn. Na vítězství se podílel 26 zákroky brankář Kari Lehtonen.
Do sestavy Stars se po dvouzápasové absenci způsobené zraněním nohy vrátil český útočník Radek Faksa. Další centr Martin Hanzal, který vynechal už osmý zápas za sebou už si v této sezoně nezahraje. Podrobí se operaci zad a bude mimo hru šest až sedm měsíců.

Vancouver Canucks - Minnesota Wild 2:5
Wild potvrdili dobrou formu, vyhráli počtvrté za sebou a poosmé z posledních deseti zápasů. Vítěznou branku vstřelil ve 36. minutě útočník Eric Staal, který prolomil svou 37. trefou v sezoně nerozhodný stav 2:2. Výsledek pak pečetili v poslední minutě Charlie Coyle a Marcus Foligno.
Minnesota sice prohrávala už po 53 sekundách po trefě Michaela Del Zotta a pak otočili stav Zach Parise a Matt Cullen. Za domácí ještě vyrovnal Jussi Jokinen, který se trefil podruhé za sebou. Čtyřiatřicetiletý Fin, který v sezoně hrál i za Edmonton Oilers, Los Angeles Kings a Columbus Blue Jackets, v ní předtím skóroval jen jednou.

1. Seth Jones (CBJ): 2 góly, 1 plusový bod, 4 střely
2. Jamie Benn (DAL: 1 gól, 1 asistence, 6 střel
3. Matt Cullen (MIN): 1 gól, 1 asistence, 7 střel