Voracek_NOR_511

Přes hodinu a minutu čistého času čeští hokejisté marně zdolávali norský obranný val. Až v čase 61:25 se to podařilo Janu Kovářovi, jenž jedinou trefou zápasu rozhodl o zisku dvou bodů pro národní tým.
Norsko bere ze čtvrtečního duelu na mistrovství světa IIHF jeden. Dostalo se tak na sedm bodů, stejně jako český výběr, pro nějž to byla druhá výhra v nastavení po sobě - v pondělí zdolali reprezentanti Finsko po nájezdech.

"Nečekali jsme nic jednoduchého. Víme moc dobře, že všichni soupeři na mistrovství jsou nepříjemní a vítězství je pro nás cenné, i když je až po prodloužení," citoval server iDNES.cz českého kouče Josefa Jandače.
"Norové hrají hodně urputně v obranném pásmu a my jsme nedokázali udělat v útočném pásmu patřičný šrumec. Byli jsme otevření, neclonili jsme gólmanovi a on naše střely viděl. I když jsme soupeře opět výrazně přestříleli, tak když to gólman vidí, zjednodušujeme mu to."
Norsko se soustředilo především na defenzivu, za celý zápas vyslalo na gólmana Pavla Francouze pouhých 10 střel. Lars Haugen na druhé straně zasahoval ve 31 případech. Až na 32. střelu, tedy přesněji dorážku z hole Kováře, už nedosáhl.
Češi však měli s norskou hrou bez rizika problémy a soupeř je často zatlačil do pásma, byť v něm už nic moc nevymýšlel a hleděl si spíš toho, aby co nejdéle udržel puk daleko od vlastní branky.
To Norům se v mnoha pasážích dařilo.
Jiskru českému výběru nepřinesl ani návrat kapitána Jakuba Voráčka, který odstoupil ze zápasu s Finskem se zraněním v horní části těla. A nepřinesly ho ani změny v sestavě, které přesunuly Davida Pastrňáka do první formace ke Kovářovi s Tomášem Zohornou, zatímco Voráček hrál ve druhé s Tomášem Plekancem a Romanem Červenkou.
"Nejtěžší zápas na turnaji," řekl Voráček podle hokej.cz. "Nemyslím, že bychom hráli špatně. Protože první polovinu zápasu neměli Norové moc šancí, tedy až na jejich přesilovku. Ale my jsme si také nic moc nevytvořili. Soupeř hrál výborně defenzivně. V obranném pásmu, po rozích. Silný tým. Stáli v pěti kolem brány, bylo těžké se tam dostat. Když jednoho hráče předjedete, máte hned druhého na zádech. Tyhle hokeje mi připadají, jako když hrajeme proti New Jersey."
S postupem času se v urputné partii nakonec přece jen začal víc prosazovat Jandačův výběr. Střel ubylo, ale byly o to nebezpečnější. Češi si ve třetí třetině šli za vítězstvím mnohem rázněji, gólově ovšem uspěli až v prodloužení.
Další zápas hrají Češi v Paříži hned v pátek, kdy od 16:15 SELČ vyzvou outsidera skupiny B Slovinsko.
Panarin v čele statistik
Třemi góly ve druhé třetině zlomili Rusové v Kolíně nad Rýnem odpor Dánů a po výhře 3:0 si s 11 body ve čtyřech zápasech upevnili vedení ve skupině A. Forvard Artemi Panarin si připsal asistenci a s 10 body (3+7) odskočil v čele produktivity turnaje od druhého Nathana MacKinnona: kanadský útočník má osm bodů za pět branek a tři nahrávky. Jednu z nich si připsal při těsné výhře 3:2 nad domácí Francií.

Plotnikov_511

Ovechkin nepřiletí, Lundqvist ano
Alex Ovechkin, který v noci na čtvrtek vypadl s Washington Capitals z play off NHL v sedmém zápase proti Pittsburgh Penguins (0:2), na světový šampionát nepřiletí. Znemožnilo mu to zranění kolene z prvního kola play off proti Toronto Maple Leafs. Ruský kanonýr se MS nezúčastní poprvé od roku 2009. Další dva ruští hráči Capitals - obránce Dmitry Orlov a centr Evgeny Kuznetsov - naopak sbornou posílí.
Velkou posilu hlásí švédská výprava. Účast na MS potvrdil brankář Henrik Lundqvist z New York Rangers, kteří ve druhém kole vypadli s Ottawa Senators. Na turnaji se sejde s dvojčetem, útočníkem Joelem Lundqvistem.
Kvalitní posilu mají i domácí Němci, k nimž se připojí Leon Draisaitl po vyřazení Edmonton Oilers v sérii s Anaheim Ducks.