crosby12

Washington Capitals - Pittsburgh Penguins 2:3 (stav série 0:1)
V základní části prohráli Pittsburgh Penguins oba zápasy ve Verizon Center s celkovým skóre 3:12. Ale play off to je úplně jiný příběh. Obhájci Stanley Cupu nakročili úspěšně do semifinále Východní konference , když Washington Capitals porazili na jejich ledě 3:2. O vítěznou branku se postaral v 53. minutě Nick Bonino.
První díl hvězdných válek vyzněl pro pittsburského kapitána Sidneyho Crosbyho, který na začátku druhé třetiny vstřelil dva góly, domácí superhrdina Alex Ovechkin ale před druhou přestávkou nastartoval domácí nápor. Výhry se ovšem nedočkal.

"Udělali jsme dobrou práci a využili těch šancí, které nám soupeř dal. Uvidíme, co se bude dít ve druhém zápase," poznamenal Crosby.
Po bezgólové první třetině způsobil fanouškům Capitals dvojnásobný šok. Velká část se jich ještě ani nevrátila do hlediště, když Crosby vyhrál úvodní vhazování druhé části a za chvíli už se objevil v přečíslení 2 na 1. Od Jakea Guentzela dostal přihrávku, kterou okamžitě napálil do branky Capitals. Braden Holtby se o puk otřel, ale vyrazit ho nedokázal.
O necelou minutu to bylo už o dva góly. Crosby z vlastní třetiny rozehrál puk do prostoru. Olli Maatta pálil, Holtby střelu jen vyrazil před sebe a Patric Hornqvist si dobře všiml, že k brance dojíždí jeho kapitán. Předložil mu puk a Crosby střílel do prázdné branky - 0:2.
Capitals se probírali těžce, ale v 39. minutě začali ukrajovat z hostujícího náskoku. John Carlson tvrdě zastavil Evgeni Malkina a Ovechkin se na opačné straně parádní střelou trefil pod horní tyčku branky Marca-Andre Fleuryho. Byl to čtvrtý gól ruského kanonýra v play off.
Washingtonská touha srovnat ještě zesílila ve třetí třetině a fanoušci se dočkali ve 49. minutě, když Matt Niskanen krásně nahrával napříč útočným pásmem a Evgeny Kuznetsov dorážel do odkryté branky.
Rachot ve Verizon Center se ale o necelých pět minut později proměnil v další šok. Capitals si možná mysleli, že soupeře dorazí, jenže v době jejich tlaku jim pláchnul Nick Bonino, který využil obří mezery mezi Kevinem Shattenkirkem a Brooksem Orpikem. Od Scotta Wilsona dostal skvělou přihrávku a zavěsil pod horní tyčku.
"Bonino je chytrý hráč, věřil svým instinktům, vyrazil dopředu a předvedl vynikající zakončení," těšilo Crosbyho. "Bylo pěkné vidět, jak jsme se dokázali vymanit z tlaku," dodal gólman Fleury, který měl celkem 33 zákroků. Jeho protějšek Holtby zasahoval pouze osmnáctkrát.
"Ve třetí třetině na nás Capitals tvrdě vystartovali a všechno házeli na branku. Byl to těžký zápas, ale máme první výhru a můžeme se od ní odrazit," oddechl si brankář Penguins.
Hrdina zápasu: Sidney Crosby (PIT)
Hned v prvním duelu očekávané série ukázal svoji výjimečnost. Nejsledovanější a nejhlídanější hráč Penguins se prosadil na začátku druhé třetiny hned dvakrát během 52 vteřin a šokoval tím Capitals i jejich fanoušky ve Verizon Center.
Další zápas série:sobota 20:00 (neděle 2:00 SELČ) ve Washingtonu.