Peter Laviolette

Peter Laviolette har gjort sin sista match som tränare för Nashville Predators. Det meddelade klubbens general manager David Poile under måndagen.
Även Laviolettes assisterande tränare Kevin McCarthy får sin anställning inom klubben avslutad.

  • Under Peter och Kevins ledarskap har vår organisation nått oanade höjder, från vår resa till Stanley Cup-finalen till en Presidents' Trophy samt två Central Division-titlar, säger Poile i ett uttalande. Deras kärlek för sporten, förmåga att motivera ett lag och driv för att vinna gör det här till ett svårt beslut. Å hela vår organisations vägnar skulle jag vilja tacka Peter och Kevin för allt de bidragit med till Nashville Predators över de senaste fem och en halv säsongerna.
    Laviolette gick 248-143-60 under sin tid med Predators och hjälpte klubben nå sin första Stanley Cup-final 2017 där det blev förlust med 4-2 i matcher mot Pittsburgh Penguins.
    Följ oss på [Facebook och Twitter för ytterligare exklusivt material och NHL-nyheter!]
    Ersätter Laviolette gör John Hynes, som presenterades en dag efter Laviolettes avsked.
    - John Hynes är en smart, ung tränare som vet hur man utvecklas unga spelare och motiverar veteraner, säger Poile. Vi har bra koll på hans meriter som tränare och har fullt förtroende för att han lärt sig och utvecklats varje steg på vägen i sin karriär. Vi tror han kan få ut max av potentialen i vårt lag.