Devils-622

New Jersey Devils har börjat staka ut sin framtid. Och efter att under helgen knutit till sig både Jack Hughes och P.K. Subban, har den redan tagit form på allvar.
- Det var två bra dagar för oss. Jack i går och trejden med Subban i dag är verkligen stort för vår organisation, säger Devils general manager Ray Shero till NHL.com/sv.

Drafhelgen i Vancouver blev minst sagt händelserik i positiv bemärkelse för New Jersey Devils. På fredagen valde de Jack Hughes som första spelare i hela draften. Med sitt val säkrade de upp en av hockeyvärldens just nu största talanger. Bara det hade gjort vilken klubbdirektör som helst nöjd. Men Devils och general manager Shero var inte klara. På lördagen meddelade klubben att de också trejdat till sig P.K. Subban från Nashville Predators, en av ligans absolut bästa backar, mot Steven Santini, Jeremy Davies och ett andrarundeval i draften 2019 och ett i draften 2020.

BUF-NSH: Hutton är chanslös på Subbans skott

 • Det låg på Davids (Poile, GM i Predators) bord. Jag drack kaffe med Josh Harrison, och sa att vi får se vad som händer. Han skulle ha ringt mig igår, men gjorde inte det och jag var inte ens säker i morse. Men sedan ringde David, berättar Shero.
  30-årige Subban kom till Nashville från Montreal Canadiens den 29 juni 2016. Han har tre säsonger kvar på sitt åttaårskontrakt värt 72 miljoner dollar som han skrev med Canadiens den 2 augusti 2014.
  - Jag vill tacka hela Nashville och Predators organisation för de senaste tre åren. Ni har trott på mig och gett mig en möjlighet. Vi kom nära målet, men vann inte det vi ville, sa Subban via sitt twitterkonto efter att trejden blivit offentlig.
  Läs också:[Subban trejdad till New Jersey Devils\]
  I Subban får Devils en toppback som kan leda laget från blålinjen. Subban har producerat sammanlagt 408 poäng på 645 matcher i ligan. Han har slutspelsrutin och var med och tog Predators till Stanley Cup-final 2017, en final de förlorade mot Pittsburgh Penguins.
  - Nu ser jag framåt. Jag är en "Devil" nu. Till alla Devils-fans där ute: Är ni redo för "The Subbinator"? För jag är redo, nu kör vi, sa Subban.
  - Hur han är utanför isen är välkänt, säger Shero. På isen är han en tävlingsmänniska och vill verkligen vinna. Han har inte vunnit en Cup ännu, men har hungern att göra det.
  Subban förändrar Devils med omedelbar verkan. Att de också fick välja Hughes, 112 poäng på 50 matcher med USDP förra säsongen, som nummer ett i draften säkrade upp en del av klubbens framtid.
  Hughes var Devils andra förstaval de sensate tre åren. För två år sedan, 2017, kallade de upp Nico Hischier på podiet som första spelare. Sedan dess har schweizaren spelat 151 matcher, stått för 99 poäng och växt ut till en ung nyckelspelare för New Jersey. Med Hischier och Hughes i organisationen ser återväxten på centerposition minst sagt lovande ut inför framtiden.

Hughes blir vald som nummer 1 av Devils

 • P.K. ser fram emot det, och det är bra. Det är bra för vår marknad. Jag tycker vi förtjänar att ha Hughes, Taylor Hall, Hischier och Subban. Det är bra för Devils och hela området. Det är underhållning och det är vad det handlar om, säger Shero.
  Med Hughes, Subban och Hischier är lagets ryggrad säkrad för ett par år framöver. Den namnkunniga stommen gör att Devils har bra chanser att satsa mot ett slutspel igen, något som de missade den gångna säsongen. Men framförallt kan den ge forwarden Taylor Hall en anledning att stanna på ett längre kontrakt.
  - Jag pratade med Taylor innan vi gjorde det här (trejden) för han känner P.K. Han stöttade det verkligen, vilket jag hoppades han skulle göra. Jag vet inte vad jag hade gjort om han inte gjort det. Vi vill förbättra vår organisation. Givetvis vill vi att Taylor ska stanna, säger Shero.
  Taylor Halls kontrakt går ut efter nästa säsong, men ännu finns det inget definitivt svar för hur långt eventuella förhandlingar gått mellan MVP-vinnaren från 2017-18 och Devils. Shero säger nämligen att han vill få klart draften och free agent-perioden innan han sätter sig ner och pratar med Hall och hans agent.

NJD-COL: Hall klipper till direkt på Greenes passning

 • Det är ingen stress. Inga varningsflaggor. Det finns inga löften, men vi är på samma sida. Det är viktigt både för oss och Taylor.
  Shero kan se tillbaka på en bra helg, med totalt elva draftval, i Vancouver innan han fortsätter fokusera på att stärka sitt lagbygge. På två dagar förändrade Devils inte bara sin framtid utan också närtid. Hughes och Subban kommer kunna hjälpa klubben under flera år framöver.
  Ett liknande scenario utspelade sig 1990. I just Vancouver. Då trejdade Devils till sig möjligheten att välja Martin Brodeur som nummer 20 totalt. Det valet blev sedan en av klubbens största legendarer, som också varit med och vunnit klubbens hittills tre Stanley Cup-titlar. Nu kan klubben gå efter sin fjärde.
  - Vi tar steg i rätt riktning. Jag tycker det här är ett stort steg för vår klubb. Vi har haft turen att vinna lotteriet två gånger nu och det vill vi dra fördel av, säger Shero som ser positivt på klubbens framtid efter ännu en (på förhand) lyckad draft i Vancouver.