BabcockBench

Toronto Maple Leafs sparkar Mike Babcock från tränarposten. Ersätter gör Sheldon Keefe som varit coach i Toronto Marlies i AHL.

  • De senaste fem åren har Mike spelat en viktig del i att ändra riktningen på vår organisation, säger klubbens president Brendan Shanahan i ett pressmeddelande.
    Babcock tog över Toronto 2015 och har under sina fem säsonger i klubben kvoten 173-133-45 på 351 matcher. Dessutom har han lett Leafs till åtta slutspelssegrar av 20 möjliga.
Mike Babcock 11.20
  • Hans arbetsmoral och engagemang har gjort vår organisation bättre och vi är väldigt tacksam för grunden han hjälpt till att bygga.
    39-årige Keefe har i höst inlett sin femte säsong som tränare i Marlies. Han ledde laget till att bli Calder Cup-mästare 2018, klubbens första mästerskap, och har dessutom sett till att Marlies haft bäst kvot i AHL två gånger under sin tid som coach. Innan Marlies tränare Keefe Saul Ste. Marie Greyhounds i Ontario Hockey League. Som spelare gjorde han 125 matcher med Tampa Bay Lightning i NHL.
    - Sheldons arbete med Marlies när det kommer till framgång på isen under sin tid i vår organisation har gjort att vi alla känner att han är rätt person att ta oss till nästa steg i vår utveckling, säger Shanahan.
    Toronto har spelat in 22 poäng på 23 matcher hittills under säsongen.