peter laviolette

Med Washington Capitals Stanley Cup-firande i backspegeln och med draften och de mest intensiva dagarna av free agent-perioden över, gör NHL.com/sv en lägeskoll i de 31 klubbarna. Vi går igenom lag för lag och tittar på de vassaste nyförvärven, de starkaste framtidsnamnen och de bästa kontraktsförlängningarna.

Idag, Nashville Predators
Säg så här: det var inte direkt samma drag vid Nashville Predators bord under draften i Dallas, som det brukar vara på nedre delen av stadens paradgata Broadway eller när klubben spelar hockeymatcher hemma i Bridgestone Arena.
[Läs lägeskollen för andra lag]
Klubbens general manager håller på att bygga en Stanley Cup-utmanare med uppgift att vinna inom de kommande åren, och det gör e ingen som helst hemlighet av. Under många år har Predators både draftat och trejdat mycket smart, och även varit lyckosamma med att komplettera laget på den fria marknaden under somrarna. Förra året stöp laget visserligen i en sjunde och avgörande match mot rivalen och toppkonkurrenten Winnipeg Jest i andra rundan av slutspelet, men kan ändå se tillbaka på en mycket framgångsrik säsong som resulterade i klubbens första inteckning i President's Trophy.
Predators har en mycket stark stomme med en stor kärna av nyckelspelare knuten på kontrakt under många säsonger framöver. Dessutom är stommen i laget förhållandevis ung, med forwardsstjärnor som Filip Forsberg, Viktor Arvidsson, Kevin Fiala och Ryan Johansen alla under 26 år gamla. Backsidan är en av ligans allra bästa, och sedan man under förra veckan gjort klart med 23-årige finländaren Juuse Saros på ett nytt treårskontrakt är målvaktsposten inte mycket att klaga på med Vezina-vinnande veteranen Pekka Rinne som förstamålvakt i ytterligare någon säsong.
Saros har visat prov på mycket fina kvaliteter under de två säsonger han gjort som Rinnes backup, och planen är att han nu får fortsätta elda på bakom sin landsman och visa att han är mogen för ett jobb som etta i NHL på sikt. Under förra säsongen stod han 25 matcher med ett målsnitt på 2,44 insläppta per match och en räddningsprocent om 92,5. Med det var han bästa bland alla rookiemålvakter i ligan. Kontraktet skrevs på tre år och 1,5 miljoner dollar per säsong. Det kan mycket väl visa sig vara hela ligans bästa målvaktskontrakt när det ska till att summeras 2021.

Saros_Rinne
 • Vi är lyckligt lottade som har en ung kille som Juuse här, som fortsätter att imponera på oss. Ju längre vi gick genom säsongen lyckades vi hitta fler matcher för honom att spela och det kan mycket väl bli samma sak nästa år, sade klubbens tränare Peter Laviolette till NHL.com/sv efter uttåget mot Winnipeg i slutspelet i maj.
  Det har hittills varit en lugn sommar i Nashville, och medvetet så. Förutom kontraktet med Saros har Predators även förlängt med Ryan Hartman, som kom till klubben i en trejd med Chicago under förra säsongen. Därtill har man egentligen bara förbättrat bredden i organisationen genom att knyta till sig hårdingen Zac Rinaldo, backen Jarred Tinordi och forwards Connor Brickley och Rocco Grimaldi.
  Lagbygget i övrigt är så gott som intakt från förra säsongen, inga nyckelspelare har lämnat klubben under sommarens draft eller free agency. Ett viktigt projekt är dock att redan nu börja sondera terrängen omkring backen Ryan Ellis, vars kontrakt går ut efter den kommande säsongen. Därmed kan klubben redan nu börja förhandla om det nya kontraktet. Ett rejält lönelyft från de 2,5 miljoner dollar Ellis har i lön under 2018-19 är utan tvekan att vänta.
 • Han vill spela för oss. Vi vill ha honom här, sa David Poile kortfattat till The Tennesseean tidigare i somras.
  Predators är redo att slåss om cupen även nästa år, men det är knappast så att klubben saknar juveler i talangleden för det. Fina prospects som Dante Fabbro och Eeli Tolvanen är på väg uppåt i systemet. I fallet med Tolvanen är förhoppningen att den unge finländaren ska kunna knipa en ordinarie NHL-plats redan nästa säsong.
  I processen att bygga den fina truppen har klubben tvingats avvara draftval, det är så bygget av ett konkurrenskraftigt lag fungerar. Förra säsongens bytesaffärer där Kyle Turris och Ryan Hartman kom till klubben kostade årets val i första och andra rundan. Men det har de också råd med.
  - Vi ångrar inte de dragen. Men nu måste du kompensera för det vid draften, säger David Poile till The Tennesseean.
  Predators hade sitt första val i den tredje rundan, men efter att ha bytt bort även det valet kom klubben att plocka sin första spelare på 111:e plats, då man valde den tjeckiske centern Jachym Kondelik. I den femte rundan plockade man sedan backarna Spencer Stastney (USA) och Vladislav Yeromenko (Vitryssland), innan man avslutade draften med att plocka den tjeckiske målvakten Milan Kloucek som spelare 213.
  Det här är spelare som inte kommer att vara och nosa på Predators trupp under de kommande åren, även om några av dem säkert kan bli aktuella för spel i AHL framöver.
  Men man ska inte underskatta potentialen som finns i de lägre rundorna. Predators scoutingorganisation är välrespekterad runtom i ligan och draget att plocka en tre gånger förbisedd 21-årig Viktor Arvidsson för fyra år sedan är exempel på det.
 • Det är en chans för oss att glänsa i de sena rundorna, där vi måste lyckas och se till att vi väljer spelare som åtminstone kommer att spela för Predators en dag, fortsätter Poile.
  Men faktum kvarstår: efter den stora affären som tog P.K. Subban till klubben sommaren 2016 och förra sommarens kontrakt med Nick Bonino och höstens trejd för Kyle Turris är Nashville ett mer eller mindre helt komplett lag som har allt som krävs för att vinna Stanley Cup. Därför har sommaren hittills inte bjudit på särskilt mycket aktivitet.
  Predators är bra nog ändå.