Rask-112716

Vo vzájomnom dueli sa v nedeľu stretli dva tímy, ktoré si v tomto období musia poradiť bez svojich zranených lídrov. Hokejisti Boston Bruins sa bez Zdena Cháru po sérii troch porážok zdvihli a na domácom ľade porazili tím Tampa Bay Lightning, ktorému zase chýba kapitán Steven Stamkos. Slovenský obranca vynechal kvôli zraneniu už tretí duel za sebou. Bodovo naprázdno vyšiel Marko Daňo, ktorého Winnipeg Jets jasne dominovali nad Nashville Predators 3:0 i obranca Andrej Sekera, ktorého celok Edmonton Oilers prehral zápas proti Arizona Coyotes.
Štyridsaťštyriročný Jaromír Jágr bol na ľade pri oboch strelených góloch Floridy, ktorá ale stratila na ľade Caroliny vedenie 2:0 a po porážke 2:3 bol odvolaný kouč Panthers Gerard Gallant.

Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 4:1
David Pastrňák skóroval aj v treťom zápase po návrate do zostavy po trojzápasovej absencii kvôli zraneniu. Dvadsaťročný kanonier v 50. minúte šťastnou trefou zvýšil na 4:0. Z ľavého kruhu vystrelil, gólman Ben Bishop puk síce vyrazil, ale v súboji s Patriceom Bergeronom si ho zrazil útočník Tyler Johnson korčuľou do vlastnej bránky.
Pastrňák si vylepšil bilanciu na 13 gólov zo 17 duelov, osamostatnil sa na druhom mieste medzi kanoniermi a o dva góly zaostáva za vedúcim Sidneym Crosbym z Pittsburgh Penguins, ktorý zaznamenal 15 gólov v 16 zápasoch.
Na ukončení série troch porážok Bruins za sebou sa podieľal aj center David Krejčí, ktorý bol pri dvoch góloch. V 33. minúte v presilovej hre nabil na modrú čiaru Toreyovi Krugovi, ktorého pokus tečovali Bergeron i David Backes, takže si prihrávku nepripísal.
O päť minút neskôr už asistenciu zaznamenal, keď bekhendem našiel Jimmyho Hayesa, ktorý z medzikružia usmernil puk do bránky Lightning. Hayes tak ukončil svoj gólový pôst po 36 zápasoch. "Bola to nejaká doba, je to príjemný pocit. Som rád, že som pomohol víťazstvu," uviedol Hayes.
Útočník Ondřej Palát v drese Tampy Bay odohral v tretej tretine len tri striedania a kouč Jon Cooper nemal bezprostredne po zápase o jeho zdravotnom stave bližšie informácie.
Philadelphia Flyers - Calgary Flames 5:3
Jakub Voráček sa postaral o obrat z 0:1 na 2:1. V 18. minúte po rýchlom prieniku po ľavej strane jeho prihrávku spoza bránky zrazil brániaci T.J. Brodie korčuľou k Michaelovi Rafflovi, ktorý zblízka vyrovnal. Po 52 sekundách druhého dejstva mu opäť teč súpera pomohol aj ku gólu. Voráček z pravého kruhu prihrával na voľného Waynea Simmondsa a puk tečoval za Chada Johnsona Mark Giordano.
Flyers v druhej časti vďaka gólom Chrisa VandeVeldeho a Simmondsa získali rozhodujúci náskok 4:1, ktorý už v poslednej tretine nepustili. Pri svojom debute v NHL sa na víťazstve 29 úspešnými zákrokmi podieľal brankár Anthony Stolarz.
"Bol dnes úžasný. Podržal nás, keď sme to potrebovali. Predviedol kľúčové zákroky v druhej tretine za stavu 2:1 i 3:1," pochválil Voráček dvadsaťdvaročného gólmana. Ofenzívna opora Flyers si na pozícii najproduktívnejšieho českého hráča polepšila na 19 bodov za osem gólov a 11 asistencií z 23 zápasov.
V drese porazených Flames odohral jubilejný 600. zápas v NHL ďalší český útočník Michael Frolík.

Carolina Hurricanes - Florida Panthers 3:2
Jaromír Jágr nastúpil na svoj 1651. zápas v NHL a vyrovnal sa na piatom mieste historickej tabuľky bývalému obrancovi Chrisovi Cheliosovi. V úvodnom dejstve bol na ľade pri oboch góloch Panthers, ale Florida vedenie 2:0 neudržala a porážka sa stala osudnou koučovi Gallantovi.
Asistenciu si Jágr pripísal len pri úvodnom góle v šiestej minúte. Štyridsaťštyriročný odchovanec z Kladna sa snažil prihrávku Aleksandera Barkova tečovať za Michaela Leightona, ktorý síce zasiahol, ale z dorážky sa presadil Jonathan Marchessault.
V polovici úvodnej tretiny Jágr operoval pred bránkoviskom pri strele Aarona Ekblada, ktorú gólman Hurricanes vyrazil do beka Noaha Hanifina, od ktorého sa puk odrazil za bránkovú čiaru.
Medzi 26. a 29. minútou ale domáci otočili výsledok vďaka gólom Viktora Stralberga, Jeffa Skinnera a Dereka Ryana. Asistenciu pri prvom góle Caroliny zaznamenal aj český forvard Andrej Nestrašil.
"V priebehu piatich minút sme súpera nechali vrátiť do zápasu a dostali sme tri góly. Je to sklamanie, pretože sme hrali 55 minút dobre a nestačilo to," ľutoval Gallant, ktorého by mal na lavičke nahradiť generálny manažér Tom Rowe.

Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 1:2
Radim Vrbata otvoril skóre duelu v 17. minúte, kedy gólmana Cam Talbota prekonal tečovanou strelou z rohu ihriska. Na svoju siedmu trefu v sezóne čakal tridsaťpäťročný strelec päť zápasov. Na jeho gól síce odpovedal v polovici záverečného dejstva Milan Lucic, ale v 57. minúte rozhodol Jamie McGinn.
Arizona potvrdila, že sa jej proti Edmontonu darí a bodovala v 25. vzájomnom súboji za sebou. Výhru dosiahla v 21 prípadoch a štyrikrát podľahla v nadstavení.
Winnipeg Jets - Nashville Predators 3:0
Na ukončení série piatich porážok Jets za sebou sa 42 úspešnými zákrokmi podieľal brankár Connor Hellebuyck, ktorý si tak pripísal druhé čisté konto v sezóne a celkovo štvrté v kariére.
"Bol to pre nás mimoriadne dôležitý zápas. Opäť nám to dodalo sebavedomie. Potrebovali sme sa vrátiť k našej hre a to sa nám dnes podarilo," povedal Hellebuyck.
Zápas rozhodol v 36. minúte prvou trefou v sezóne Drew Stafford a v poslednej minúte skórovali pri power play do prázdnej bránky Mark Scheifele a Adam Lowry.

New York Rangers - Ottawa Senators 0:2
Senators sa tešili zo štvrtej výhry za sebou a veľký podiel na nej mal brankár Craig Anderson. Pripísal si 33 úspešných zákrokov a tretíkrát v sezóne udržal čisté konto.
Ottawa rozhodla v druhej tretine, v ktorej trafili Jean-Gabriel Pageau a Mark Stone.
Momenty večera:
1. Odvolaný Gallant
Florida síce viedla na ľade Caroliny 2:0, ale v druhej tretine v priebehu piatich minút trikrát inkasovala a zápas stratila. Panthers po porážke 2:3 prepustili trénera Gerarda Gallanta.
2. Prebudený Voráček
Najproduktívnejší český hráč tejto sezóny NHL Jakub Voráček po šesťzápasovom pôste bodoval. Na víťazstve Philadelphie nad Calgary 5:3 sa podieľal gólom i asistenciou a bol vyhlásený za prvú hviezdu zápasu.
3. Pastrňák ďalej skóruje
David Pastrňák z Bostonu po zranení trafil aj v treťom zápase za sebou a s 13 gólmi sa osamostatnil na druhom mieste tabuľky strelcov. Za vedúcim Sidneym Crosbym z Pittsburghu zaostáva o dva zásahy.
Hviezdy večera:
1. Jakub Voráček (PHI): 1 gól, 1 asistencia, 2 strely
2. Connor Hellebuyck (WPG): 42 zákrokov, 2. čisté konto v sezóne
3. Craig Anderson (OTT): 33 zákrokov, 3. čisté konto v sezóne
Na čo sa tešiť:
Hrajú sa dva zápasy. New York Islanders privítajú Calgary a na ľad St. Louis Blues zavíta celok Dallas Stars.