Game Story

Každú stredu počas sezóny vám v rubrike 'V reči čísel' prinesieme pohľad na NHL prostredníctvom analýz, štatistík a zaujímavých cifier. Tentoraz sme sa pozreli na jubileá Tomáša Plekanca z Montreal Canadiens, ktorý v pondelok odohral tisíci zápas v NHL, a pripravili sme prierez jeho kariérou so zameraním na všetky jeho 'okrúhle' duely.

Pre každého fanúšika je známy ako montrealské číslo 14, ale Tomáš Plekanec k sebe má od pondelka priradenú ešte jednu zaujímavú cifru. Stal sa 324. hráčom v histórii, ktorý odohral 1000 zápasov v NHL.
Aká k tomuto jubileu viedla cesta? Pozrite sa, ako vyzeral každý Plekancov okrúhly zápas v lige a ako sa v tom období darilo jemu aj celému Montrealu. Zaujímavé je, že väčšinu stovkových zápasov českého centra Canadiens vyhrali.
Viac o téme: [Jubilant Plekanec: Hrať za Montreal je najviac]
100. zápas, 14. decembra 2006, Montreal - Tampa Bay 4:2
Už bol dôležitým mužom zostavy, zo všetkých domácich útočníkov odohral najviac minút (18:42) a v oslabení prihral na úvodný gól Marka Streita. Vtedy s ním v zostave nastupoval aj Radek Bonk. Jednalo sa o Plekancovu druhú kompletnú sezónu v NHL a prvú, v ktorej nastrieľal 20 gólov. Canadiens mali v tej chvíli bilanciu 18-8-5, ale napriek tomu sa nedostali do play off.
200. zápas, 29. januára 2008, Montreal - Washington 4:0
Vypredaná Bell Centre videla dominantné víťazstvo, pod ktoré sa český útočník podpísal dvoma prihrávkami. Najskôr - opäť vo vlastnom oslabení - pripravil gól pre Sergeja Kostitsyna a v 60. minúte zase záverečný pre Alexeia Kovaleva. Jeho českým spoluhráčom bol v tej chvíli Roman Hamrlík. Ročník zakončil so 69, čo je jeho druhá najlepšia bilancia v kariére. Číslo +15 v hodnotení plus/mínus už v jednom ročníku nikdy neprekonal. Rovnako ako šesť víťazných gólov. Vytvoril si maximum aj v počte gólov (12) a bodov získaných v presilovej hre (25).

plekanec-wsh-2008

300. zápas, 19. marca 2009, Ottawa - Montreal 5:4
Tentoraz pri okrúhlom zápase žiadna radosť nepribudla. Canadiens boli favoritmi duelu a na rozdiel od Senators sa v závere sezóny aj dostali do play off, ale v tomto prípade body nezískali a chýbal im aj Plekancov príspevok. Síce sa na ľade objavil v 26 striedaniach, čo bolo najviac zo všetkých forvardov, ale žiadna z jeho štyroch striel nebola úspešná a navyše si zapísal jeden záporný bod.
400. zápas, 23. októbra 2010, Ottawa - Montreal 0:3
Po sedemdesiatbodovom ročníku bol už uznávanou osobnosťou mužstva. Znova bola na rade Ottawa, znova duel vonku, ale tentoraz už príjemnejší večer. Osem dní pred svojimi dvadsiatymi ôsmymi narodeninami Plekanec prihral na úvodný gól zápasu, ktorý strelil Andrei Kostitsyn. V dueli si pripísal ešte dve trestné minúty za podrazenie a účasť na ľade pri druhom góle bieloruského útočníka. Stále mal po ruke beka Hamrlíka a navyše mu pribudol aj Jaroslav Špaček.
500. zápas, 10. decembra 2011, New Jersey - Montreal 1:2
Tvrdo vybojované body v defenzívnej bitke, ktorú v 46. minúte po druhej prihrávke Tomáša Kaberleho v zápase rozhodol útočník Erik Cole. Plekanec dostal priestor na 19 minút a 25 sekúnd a bol najvyťaženejší medzi útočníkmi, ale na ľade bol pri jedinom góle domácich, ktorý strelil po asistencii Petra Sýkoru útočník Nick Palmieri, o dva roky starší menovec súčasného kanoniera Devils Kylea Palmieriho. Canadiens sa táto sezóna nevydarila, 78 bodov znamenalo najhorší výkon od ročníka 2002-03. Pätnásť záporných bodov bolo najslabším výkonom v Plekancovej kariére.

plekanec-njd-2011

600. zápas, 5. októbra 2013, Montreal - Philadelphia 4:1
Tridsiatnik Plekanec si v druhom zápase sezóny pripísal prvý bod, v 9. minúte prihral na úvodný zásah Briana Giontu a naštartoval klub k prvému víťazstvu v novom ročníku. Dvadsaťosem striedaní bolo znova najviac medzi útočníkmi v zápase, ktorý sa v závere trochu zvrhol a došlo k dvom bitkám. Canadiens nakoniec sezónu dotiahli až do finále konferencie. Ďalej sa center s číslom 14 na chrbte nikdy nedostal.
700. zápas, 20. novembra 2014, Montreal - St. Louis 4:1
Jediný gól Blues dal v prvej tretine kanonier Vladimir Tarasenko a Plekanec kvôli nemu skončil zápas s bilanciou mínus 1. Ale Canadiens sa nedali a aj vďaka prihrávke Jiřího Sekáča zápas otočili. Išlo o ich 15. výhru v sezóne, ktorú tradičný klub ovládol s 50 výhrami a 110 bodmi. Viac bodov Montreal naposledy nazbieral v roku 1989.
800. zápas, 29. decembra 2015, Florida - Montreal 3:1
Posledný zápas tímu v kalendárnom roku 2015 sa Canadiens nevydaril. Bolo to ešte len druhýkrát, čo Montreal v Plekancovom okrúhlom zápase padol. Tímový veterán mal medzi útočníkmi znova najvyšší ice-time (19 minút a 20 sekúnd) aj najviac striedaní (28), ale ani on, ani Tomáš Fleischmann nedokázali bodovo prispieť. Duel rozhodol okrem iných aj Jaromír Jágr a Montreal si tak pripísal siedmu prehru z ôsmich bitiek.
Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez [@NHLsvk]
900. zápas, 11. februára 2017, Montreal - St. Louis 2:4
Žiadna výhra pre klub, žiadne body pre Plekanca. Raz vystrelil na bránku Jakea Allena, bol na ľade pri jednom inkasovanom góle a jeho odohraný čas sa scvrkol na 17:22. Jeho úloha v tíme sa prvýkrát v kariére začala výrazne meniť. Už nebol útočnou hrozbou, ale skôr veľmi spoľahlivou defenzívnou výpomocou. S bilanciou +10 bol na konci základnej časti tretím najlepším útočníkom klubu, ale podpísalo sa to na jeho produktivite. Menej ako 28 bodov v jednej sezóne dovtedy nikdy nenazbieral.
1000. zápas, 15. októbra 2018, Montreal - Detroit 7:3
Plekancove 36. narodeniny síce prídu až o dva týždne, ale útočník si pri ich príležitosti už predčasne daroval jubileum, ktoré pred ním dosiahlo len desať českých hokejistov. Vo svojom druhom zápase sezóny dal prvý gól. Výrazne k nemu pomohol Filip Hronek, ktorý puk z hokejky forvarda domácich poslal do vlastnej siete.

Plekanec skóroval v jubilejnom 1000. zápase

"Dnes vyzeral, ako keby sa napil z elixíru mladosti," chválil Plekanca tréner Claude Julien. "Skvelo korčuľoval, bol plný energie, naozaj si ten zápas užil."
Snáď to teraz Plekancovi pomôže aj získať pevnejšie miesto v zostave.