czech roundup mw 1228

Slovenský útočník Tomáš Tatar sa dvoma gólmi podpísal pod výhru Montrealu na ľade Floridy 5:3 a získal ocenenie pre druhú hviezdu zápasu. Rovnako dvoma zásahmi sa podieľal na víťazstve Toronta v Columbuse 4:2 aj kanadský forvard John Tavares a s 26 gólmi sa dotiahol na druhú pozíciu v poradí strelcov NHL.

Tatar pri chuti
Tatar v sobotu pred vianočnou pauzou pomohol Canadiens k víťazstvu na ľade Vegas Golden Knights 4:3 po predĺžení a polepšil si na 14 asistencií v sezóne. V BB&T Center v Sunrise na toto číslo dorovnal aj svoj strelecký účet v ročníku.
Dvadsaťosemročný odchovanec Dubnice už po 35 sekundách po zaváhaní Panthers v defenzíve bekhendom prekonal Roberta Luonga, otvoril skóre a ukončil sedemzápasový strelecký pôst. V 49. minúte Tatar trafil v presilovej hre z pravého kruhu a získal Montrealu vedenie 3:2. Dva góly v jednom zápase dal tretíkrát v sezóne.
Canadiens vyhrali tretí raz v rade a Tatar sa kvôli predchádzajúcemu čakaniu na gól nijak netrápil. "Vyhrávali sme. Vždy je to tímový úspech a nie je dôležité, kto dáva góly. Myslím si, že teraz ideme správnym smerom," pochvaľoval si.
Montrealu chýbala zranená brankárska jednotka Carey Price, ktorého nahradil Antti Niemi a pomohol k úspechu 23 zákrokmi. Bolo to jeho prvé vystúpenie od 11. decembra, keď pri porážke na ľade Minnesota Wild 1:7 inkasoval sedem gólov z 30 striel.

Tatar otvoril skóre po 35 sekundách hry

Toronto na víťaznej vlne
Toronto zvíťazilo na ľade Columbusu a dosiahlo piatu výhru po sebe. Troma bodmi za gól a dve asistencie k tomu prispel útočník Mitchell Marner a dvoma gólmi mu sekundoval Tavares. Maple Leafs sa mohli spoľahnúť aj na brankára Garreta Sparksa, ktorý prispel 27 úspešnými zákrokmi.
"Hrali sme naozaj dobrý zápas. Sparks nás podržal, keď sme to potrebovali. Oslabenia sme zvládli výborne," zhrnul Tavares kľúče k úspechu. Maple Leafs ukončili Blue Jackets päťzápasovú sériu víťazstiev a Columbus vyšiel naprázdno prvýkrát po siedmich dueloch.
Tavares si polepšil na 26 gólov z 38 zápasov a v poradí kanonierov sa dotiahol na druhého Jeffa Skinnera z Buffalo Sabres. Prvý Alex Ovechkin z Washington Capitals má na konte o tri zásahy viac.
"Snažím sa len hrať... Byť dobrý vo všetkom. Premieňať šance, vytvárať ich a poctivo brániť. Keď mám okolo seba takýchto skvelých spoluhráčov, príležitosti prichádzajú," vyhlásil Tavares.
Tridsaťdeväťročný útočník Patrick Marleau odohral v drese Maple Leafs 1613. zápas v NHL a predbehol tak Raya Burquea na 10. mieste historickej tabuľky. Marner sa stal prvým hráčom v histórii klubu, ktorý vo svojich prvých troch sezónach prekonal hranicu 40 asistencií.
Jubilejný 100. gól v NHL si pripísal domáci Artemi Panarin, ktorý 88 sekúnd pred koncom len zmiernil prehru na 2:4. Strelil 61 gólov v 162 dueloch za Chicago Blackhawks a 39 ďalších v 117 stretnutiach za Blue Jackets.

Tavares dal druhý gól proti Columbusu

Barzal riadil výhru Islanders
Islanders si pripísali piate víťazstvo z posledných šiestich zápasov. Aj keď doma v Barclays Center v priebehu druhej tretiny prehrávali s Ottawou už 1:3, výsledok otočili na 6:3. Veľký podiel na tom mal útočník Mathew Barzal, ktorý strelil dva kľúčové góly a navyše zaznamenal asistenciu.
V čase 44:51 si Barzal pripísal víťazný gól, keď po prihrávke Lea Komarova z pravého kruhu prestrelil Mikea McKennu a upravil na 4:3. V 53. minúte využil zlé striedanie Senators, z polovice klziska si nakorčuľoval na to isté miesto a nekompromisnou strenou zariadil dvojgólové vedenie.
"Som len rád, keď strieľa namiesto toho, aby prihrával. Keď si nájde priestor na zakončenie, ako to urobil, je veľmi efektívny," tešil sa kouč Islanders Barry Trotz z Barzalovej chuti zakončovať.
Obranca Christián Jaroš v drese Ottawy odohral viac ako 13 minút, pripísal si jeden mínusový bod a dostal päť trestných minút za potýčku v závere zápasu.
V bránke Islanders začal Thomas Greiss, ale v 27. minúte po troch inkasovaných góloch zo 17 striel striedal. Robin Lehner počas zvyšku zápasu nepustil za svoj chrbát ani jeden z 10 pokusov Ottawy.
Senators prišli nielen o body, ale aj o obrancu Thomasa Chabota, ktorý v druhej tretine utrpel zranenie v hornej časti tela a v sobotu tak proti Washington Capitals nebude hrať.