Lightning59

Ak chcete vyhrať Stanley Cup, tak si v play off zvyčajne nesmiete dovoliť prehrať dvakrát za sebou. Hokejisti Tampa Bay Lightning tento recept precízne dodržiavajú a práve preto sú dvojnásobnými šampiónmi NHL z posledných dvoch rokov.

Tím zo západnej Floridy v play off prehral dvakrát po sebe naposledy na jar 2019 - vtedy nečakane vyhučal v prvom kole s Columbus Blue Jackets. Odvtedy na porážku vo vyraďovacej časti vždy odpovedal výhrou. A dvakrát po sebe tak dokráčal k titulu.
Pravidlo rýchlej odvety tím trénera Jona Coopera vyznáva aj tento rok. Tampa najprv v dueli úvodného kola s Toronto Maple Leafs vybuchla 0:5, v druhom dobyla Toronto v pomere 5:3. Po tom, ako doma prehrala tretí zápas série 2:5, v tom štvrtom nedala súperovi šancu - zdrvila ho 7:3.
"Naša partia už veľakrát dokázala, o čom je hokej v tejto časti roka. Vieme, ako súperovi odpovedať na porážku," hrdo povedal kapitán Steven Stamkos. "V sérii sa nám to podarilo už dvakrát a teraz je čas na to, aby sme sa v nej dostali do vedenia. S takouto mentalitou ideme (do Toronta)."

Tampa dala tri góly v prvej časti

Práve elitný forvard Lightning bol ako správny líder mužom, ktorý zavelil k demolácii ofenzívne silného protivníka. Už po minúte hry otvoril skóre, po necelých piatich minútach naňho nadviazal Pierre-Edouard Bellemare a na konci 8. minúty to už po góle Pata Maroona bolo 3:0 - aby náhodou niekto nebol na pochybách, že si obhajcovia titulu dajú tento duel zobrať.
"Poriadne sa na nás vrhli. Mali sme čo robiť, aby sme stíhali. Rýchlo sme prehrávali a potom sme už márne doťahovali. S takouto stratou je to ťažké," opisoval hosťujúci obranca Jake Muzzin.
"Keď sa takto rýchlo dostanete do vedenia, tak vás to vždy nakopne a môžete na tom stavať," povedal domáci forvard Ross Colton. "Oceňujem však to, že sme neprestali hrať. Namiesto toho, aby sme na nich čakali vzadu, sme sa ďalej sústredili na to, aby sme im nasypali ďalšie góly."

Tampa po skvelom úvode vyrovnala sériu

Práve Colton v druhej tretine zvýšil vedenie, Corey Perry následne upravil už na 5:0 a vyhnal tak Jacka Campbella zo súperovej bránky. Potom sa už de facto čakalo na koniec duelu, aj keď Maple Leafs sa ešte prebudili tromi gólmi v tretej tretine. Ondrej Palat a Colton však gólmi do prázdnej bránky žiadnu drámu nedopustili.
"Dnes sme nehrali na požadovanej úrovni," lakonicky ohodnotil výkon svojho tímu tréner hostí Sheldon Keefe.
Tampa od roku 2020 v play off vyhrala všetkých 16 zápasov, ktoré nasledovali po predchádzajúcej porážke. Maple Leafs naopak nevyhrali sériu vo vyraďovacej časti dlhých 18 rokov a v predchádzajúcich piatich sezónach vypadli hneď v prvom kole.
Šampióni sú po kanonáde z Amalie Areny znova v sedle a bude ťažké ich zastaviť. V nedeľu naplno ukázali svoju silu. A to ešte Andrei Vasilevskiy stále nie je vo svojom obvyklom režime, keď v play off prepne do iného levelu. Proti strelcom ako Auston Matthews, John Tavares a spol. také skvelé štatistiky predsa len nemá - v sérii má zatiaľ úspešnosť 88,8 percenta, takmer o štyri percentá nižšiu ako v celej kariére v play off.
\[Sledujte posledné novinky o sérii Maple Leafs-Lightning\]
Keď však išlo do tuhého, tak Vasilevskij vždy dokázal zabrať a stať sa hlavnou oporou Tampy, ktorou sú zatiaľ obranca Victor Hedman (1+5) a útočníci Nikita Kucherov (1+4), Colton (3+0) či Palát (2+1). Väčšia produktivita sa čaká aj od Stamkosa (1+1), Braydena Pointa (1+1) či Alexa Killorna (0+2).
"Teraz je čas prevziať kontrolu," burcoval Stamkos pred sťahovaním série do Kanady, kde sa bude hrať v noci na stredu (1:30 SELČ; NHL.tv) piaty duel. "Keď ideme do zápasu po porážke, tak si doň nesieme obrovskú energiu. A teraz si ju musíme preniesť aj do ďalšieho zápasu."