Cz r1

Prvé kolo tohtoročného play off je minulosťou, takže je čas pozrieť sa na štatistiky. Doterajší priebeh vyraďovacej fázy bol totiž v mnohom veľmi netradičný. V skratke totiž platilo, že postupovali papieroví favoriti, ale po veľmi tesných výsledkoch.

Až 39 zo 44 odohraných duelov, teda 89 percent, sa skončilo rozdielom jedného gólu. Prípadne dvoch, ak padol gól pri hre jedného z mužstiev bez brankára. To je suverénne najvyššie číslo od roku 1987, keď sa začalo hrať na štyri víťazné zápasy.

Zároveň platilo, že tímy od seba delil len jeden gól v 96 percentách hracieho času. Pre zaujímavosť, Dallas Stars zdolali Vegas Golden Knights 4:3 na zápasy napriek skutočnosti, že o minimálne dva góly viedli v celej sérii len sedem minút.

Faksov rozhodujúci gól na stanici Nova Sport

Diváci mohli sledovať aj niekoľko bleskových zásahov. Carolina Hurricanes sa strelecky presadili v ôsmej (zápas číslo päť) aj v deviatej (zápas číslo dva) sekunde hry. Vancouver Canucks to v úvodnom strete s Nashville Predators zvládli za 12 sekúnd. Obidva kluby tak dosiahli nový rekord.

David Pastrňák poslal Boston Bruins do druhého kola tretím najrýchlejším gólom v predĺžení v histórii. Český forvard udrel proti Toronto Maple Leafs po minúte a 54 sekundách. Rýchlejší boli len Martin Gelinas (1:25, 2004) a Brad Park (1:52, 1983).

Do druhého kola postúpilo všetkých osem tímov, ktoré sa vtesnali do elitnej desiatky poradia po základnej časti. To sa za posledných 44 rokov stalo ešte len piatykrát. Prvýkrát v roku 1980, potom aj v 1996, 2011 a 2022.

Rebríčku produktivity po úvodnej fáze play off kraľoval kapitán Edmonton Oilers Connor McDavid, ktorý si pripísal spolu 12 bodov za gól a 11 asistencií. Po Wayneovi Gretzkym (13, 1987) a Berniem Federkovi (11, 1982) sa stal ešte len tretím hráčom v histórii, ktorý mal po piatich dueloch v play off toľko prihrávok.