St. Louis porazilo Boston 4:2 a vyrovnalo finále

Hokejisti St. Louis Blues dokázali vo finále Stanley Cupu napraviť predchádzajúci domáci debakel 2:7, porazili Boston Bruins 4:2 a opäť vyrovnali stav celej série, tentoraz na 2:2 na zápasy. Pre domácich je to zároveň historicky druhá výhra z 16 finálových zápasov, ktoré odohrali, ale prvá v domácom prostredí.

Blues v priebehu duelu dvakrát viedli, ale do poslednej tretej tretiny sa išlo za vyrovnaného stavu 2:2. O všetkom rozhodla záverečná desaťminútovka. V čase 50:38 rozhodol svojím druhým gólom večera Ryan O'Reilly a Brayden Schenn v závere potvrdil výhru do prázdnej bránky. Hostia dohrávali bez zraneného kapitána Zdena Cháru.
St. Louis Blues - Boston Bruins 4:2 (stav série: 2:2)
Blues začali nesmierne dôležitú bitku výborne, keď O'Reilly už po 43 sekundách stihol obísť bránku a zasunul do nej puk ešte predtým, ako sa gólman Tuukka Rask po predchádzajúcom zákroku dokázal presunúť k tyčke. Ukončil tak osemzápasové čakanie na gól od prvého duelu finále Západnej konferencie.

O'Reilly druhým gólom večera rozhodol

Krátko pred polovicou úvodnej časti mohol vyrovnať Noel Acciari, lenže Jordan Binnington bol proti. Nestačil až na dorážku Charlieho Coylea, ktorý v 14. minúte upratal puk do bránky po tom, ako Zdeno Chára z veľkého uhla skúsil šťastie od postranného mantinelu.
O dve a štvrť minúty neskôr však Blues opäť viedli. Vladimir Tarasenko bol presne tam, kam Rask vyrazil nebezpečnú strelu Alexa Pietrangela po peknej sťahovačke a dal svoj 11. gól v tohtoročnom play off.
"Samozrejme, že sme neboli vyslovene hrdí na to, ako sme stratili predchádzajúci zápas, ale cítili sme, že sme v ňom na začiatku hrali takých päť až desať minút naozaj dobre," pripomenul Pietrangelo. "O to isté sme sa chceli pokúsiť aj dnes."
Na začiatku druhej tretiny sa zranil Chára, ktorý vlastnou hokejkou si pri Schennovej strele nešťastne zdvihol puk do tváre a krvácajúci zamieril do kabíny.
V 29. minúte mali hostia šťastie, že je v ich vlastnej presilovke nenachytal O'Reilly, ktorého dorážka medzi Raskove betóny sa po zásahu strážcu bránkoviska Bruins ľahučko obtrela o tyčku.
Blues potom predviedli veľký tlak, ktorý vyústil do faulu Connora Cliftona, lenže namiesto zvýšenia náskoku sami inkasovali. Patrice Bergeron si rukavicou stiahol prihrávku od Brada Marchanda, Binnington jeho strelu vyrazil a mladý obranca Brandon Carlo dal z dorážky svoj prvý gól v play off v kariére. Stal sa tak 20. hráčom Bruins, ktorý dokázal skórovať v tohtoročnom play off.
V treťom dejstve už bol Chára ako správny kapitán opäť na striedačke s celotvárovým krytom a v drese so stopami od krvi. Síce nezasiahol do hry, ale neustále povzbudzoval spoluhráčov.
"Bolo to preňho veľmi nepríjemné zranenie, má tam nejaké stehy a bolo mu odporučené, aby sa už nevracal do hry. V najbližšom čase bude musieť ísť ešte k zubárovi," priblížil kouč porazených Bruce Cassidy. "Ale chcel byť aspoň na striedačke so svojimi spoluhráčmi. Zatiaľ nevieme, ako to s ním bude na piaty zápas, po návrate domov zistíme viac."

Chára odstúpil po zásahu pukom do tváre

"Bolo to preňho veľmi nepríjemné zranenie a bolo mu odporučené, aby sa už nevracal do hry," priblížil tréner porazených Bruce Cassidy. "Ale chcel byť aspoň na striedačke so svojimi spoluhráčmi. Zatiaľ nevieme, ako to s ním bude na piaty zápas."
Blues rýchlo hrali presilovku, v ktorej nebezpečne zakončoval O'Reilly, potom Schenn nebol ďaleko od úspešnej dorážky, ale v oboch prípadoch zakročil Rask.
Ani Bruins potom nehrali v početnej výhode dlho. Najväčšia šanca prišla hneď na začiatku trestu Jaya Bouwmeestera, keď David Pastrňák prešiel cez obranu Blues, ale stroskotal na Binningtonovi.
V 51. minúte Pietrangelo vypálil za kruhom, Rask vyrazil puk do vzduchu pred seba a O'Reilly ho tesne nad ľadom dokázal zasiahnuť a poslať za chrbát brankára hostí.
"Keď sa akcia rozbiehala, bolo jasné, že by z toho mohlo niečo byť," opísal O'Reilly. "Bol to dobrý odraz, občas sa to tak podarí a vy sa potom snažíte napáliť to na bránku."
Patrick Maroon mohol o chvíľu pridať poistku, keď sám zakončoval prečíslenie dvoch na jedného, ale Raska prekonať nedokázal.
Domácich to však nakoniec nemuselo mrzieť. Bruins sa v závere rozhodli pre hru bez brankára a vôbec sa im nevydarila - Schenn zo stredného pásma s prehľadom trafil prázdnu bránku a bolo jasné, že finálová séria sa ešte vráti do St. Louis.
"Toto bola nesmierne dôležitá výhra," vyhlásil útočník domácich Jaden Schwartz. "Nechceli sme im dať šancu uzavrieť celú sériu doma. Zápas číslo 4 je v každej sérii kľúčový. My sme ho odohrali tvrdo a predviedli sme dobrý tímový výkon. Boli sme neústupní a vytrvalí."
"Vedeli sme, že dnes musíme byť oveľa lepším tímom (ako minule)," podotkol kouč Blues Craig Berube. "V prvom rade sme výrazne zlepšili našu disciplínu," pripomenul štyri inkasované góly v štyroch oslabeniach v zápase číslo 3. Tentoraz boli jeho zverenci v početnej nevýhode len dvakrát. "A celých 60 minúte sme hrali naplno."
"Vyhrávali stratené puky a všetky potrebné bitky a súboje počas zápasu," pripustil Coyle. "Dnes nastúpili hladnejší po výhre, Tuukka nás dlho držal, ale nabudúce musíme odviesť lepšiu prácu."
[Kompletné pokrytie série Bostonu so St. Louis]
Binnington, ktorý bol v minulom zápase po piatich inkasovaných góloch vystriedaný, pomohol k výhre 21 úspešnými zákrokmi, Rask si ich pripísal 34.
Chára pred zranením stihol odohrať takmer osem a pol minúty, okrem asistencie pri góle Coylea si pripísal aj dva strelecké pokusy a dve zablokované strely. Druhý brankár Jaroslav Halák bol rovnako ako počas celého play off pripravený na striedačke, odkiaľ istil Raska.
Ďalší zápas: Štvrtok 6. júna (piatok 7. júna 2:00 SELČ) v TD Garden v Bostone.